Postuar nga: Adelina Ahmeti

Investigim 12 May 2021

Në Veriun e Kosovës, prodhimi i kriptovalutës Bitcoin me energji “falas”

Tavane shtëpish, bodrume, garazhe, madje edhe shtëpi në veri të Kosovës po jepen me qira për kriptovaluta, një biznes fitimprurës kur energjia elektrike është ‘falas’.

Lajm 25 Feb 2021

Ish-shefi i shërbimit sekret të Kosovës nën akuzë për deportimin e “Gulenistëve”

Prokuroria e Posaçme e Kosovës i tha BIRN se ka ngritur akuza për tre persona për ekstradimin e gjashtë shtetasve turq në mars 2018. Mes të akuzuarve është edhe ish-kreu i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës Driton Gashi.

Lajm 10 Dec 2019

Vrasja e Ivanoviç: Aktakuza përmend “bandën kriminale” serbe të Kosovës

BIRN ka mësuar se aktakuza për vrasjen e politikanit Oliver Ivanoviç thotë se dy serbë të Kosovës, Milan Radoiciç dhe Zvonko Veselinoviç, ishin drejtuesit e një grupi kriminal përgjegjës për vrasjen dhe akuzon disa policë të tjerë për asistim në krim.

Lajm 25 Jan 2019

Ish-komandanti i Kosovës Sylejman Selimi lirohet nga burgu

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Sylejman Selimi, i cili ishte dënuar për krime lufte për torturimin e një të burgosuri civil në një qendër burgimi të UÇK-së, u lirua me kusht.

Lajm 15 Oct 2018

Gashi shkarkohet nga posti i Ministrit të Brendshëm të Kosovës

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj të hënën shkarkoi Bejtush Gashin nga posti i ministrit të brendshëm, mesa duket, duke vepruar me kërkesë të vetë partisë së Gashit, Aleanca Kosova e Re, AKR.

Lajm 4 Sep 2018

Një i vrarë me armë zjarri në Agjencinë e Inteligjencës të Kosovës

Zyrtarët thonë se një incident me armë brenda ndërtesës së Agjencisë së Inteligjencës të Kosovës në Prishtinë të martën në mëngjes ka lënë një të vdekur.

Lajm 3 May 2016

Kosova pret votimin për anëtarësimin në UEFA

Federata e Futbollit të Kosovës është drejtuar për në Budapest ku një votë pozitive do të çonte në konkurrimin e kombëtares kosovare në Kupën Botërore 2018 në Rusi.

Më shumë