Postuar nga: Ana Maria Luca

Lajm 19 Mar 2019

Kontroll firmave rumune gjatë hetimit për “dezinfektues të rremë nëpër spitale”

Policia rumune bastisi disa kompani në një hetim të ri për firmat që shesin dezinfektues të rremë ose të holluar nëpër spitale, pas incidenteve në të cilat pacientët vdiqën sepse u infektuan me baktere gjatë trajtimit nëpër spitale.

Analize 8 Mar 2019

Moska kërkon të çara për të hyrë në Rumaninë anti-ruse

Rumania tradicionalisht rusofobe është një arrë e fortë për t’u thyer nga Kremlini propagandistik, por kjo s’do të thotë se ky i fundit nuk po përpiqet.

Lajm 18 Feb 2019

Rumunët mbështesin ish-prokuroren pasi akuzohet për korrupsion

Rumunët u mblodhën të premten në disa qytete për të treguar mbështetjen për ish-prokuroren e Drejtorisë së Anti-Korrupsionit Laura Kovesi, kandidatura e të cilës për kreun e Zyrës së Prokurorisë së BE-së kundërshtohet nga qeveria e saj.

Analize 8 Feb 2019

Gabimet e BE-së ushqejnë perceptimin e standardeve të dyfishta në Ballkan

Politikanët në Ballkan shpesh akuzojnë BE-në për standarde të dyfishta në marrëdhënien e saj me rajonin. A kanë të drejtë ata?

Lajm 5 Feb 2019

Ish-kryeprokurorja e Anti-Korrupsionit në Rumani përzgjidhet për postin në BE

Ish-kryeprokurorja e Agjencisë së Anti-Korrupsionit e Rumanisë, Laura Codruta Kovesi, është përzgjedhur për postin e prokurores së BE-së, por qeveria e Bukureshtit, e cila e shkarkoi atë nga detyra, u shpreh se ka ndërmend ta parandalojë emërimin e saj.

Analize 4 Feb 2019

Rumania përballë një sfide për zgjerimin e BE-së në Ballkan

Rumania thotë se dëshiron që Maqedonia dhe Shqipëria të fillojnë bisedimet e anëtarësimit në BE nën presidencën e saj të Këshillit, por ekspertët paralajmërojnë se kjo e fundit të do të ketë shumë punë për të bindur skeptikët.

Analize 22 Jan 2019

Britanikët në Ballkan në ankth për garancitë pas Brexit

Qeveria e Kroacisë, Bullgarisë dhe ajo e Rumanisë nuk kanë garantuar ende zyrtarisht të drejtat e shtetasve britanikë që jetojnë dhe punojnë në këto tre vende, në rastin e një dalje pa marrëveshje nga BE-ja në fund të marsit.

Analize 22 Jan 2019

Fushata zgjedhore e BE-së lë mënjanë çështjen e zgjerimit

Mospërmendja e zgjerimit të ardhshëm të BE-së nga partitë tradicionale qendrore në fushatën për zgjedhjet europiane thjesht po i krijon hapësirë populistëve që të përfitojnë sa më shumë nga kjo çështje delikate.

Lajm 11 Jan 2019

Rumania inauguron presidencën e BE-së mes protestash e paralajmërimesh

Qeveria e Rumanisë të enjten organizoi ceremoninë e hapjes së presidencës së saj të Këshillit Europian mes protestash popullore dhe thirrjesh të përsëritura nga liderët e BE-së që vendi të respektojë sundimin e ligjit.

Lajm 9 Jan 2019

Ish-kryeprokurorja e Anti-Korrupsionit padit qeverinë rumune në Strasburg

Ish-kryeprokurorja e Drejtorisë së Anti-Korrupsionit të Rumanisë, Laura Codruta Kovesi, ka ngritur një padi kundër qeverisë së Rumanisë në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut për shkarkimin e saj nga puna pa i dhënë mundësinë të mbrohej.

Më shumë