Postuar nga: Anila Dushi

Lajm 7 Dec 2018

Studentët vazhdojnë protestat deri në plotësimin e të gjitha kërkesave

Disa mijëra studentë kanë vazhduar për të katërtën ditë radhazi protestat masive duke i parashtruar ministrisë së Arsimit një grup kërkesash për përmirësimin e gjendjes së sistemit të lartë arsimor në vend.

Lajm 6 Dec 2018

Studentët shqiptarë ngrihen kundër tarifës së universiteteve

Mijëra studentë nga qytete të ndryshme të Shqipërisë u ngritën të enjten në protesta masive kundër tarifave të universiteteve publike, të frymëzuar nga protesta e nisura të martën në Tiranë.

Lajm 4 Dec 2018

HEC-et në Valbonë, Apeli ‘parashkruan’ falsifikimin e firmave

Apeli rrëzoi kërkesën e banorëve të Valbonës për të nisur çështjen penale për falsifikimin e firmave në dokumentet e konsultimit publik që u shërbyen kompanive për të marrë të drejtën për ndërtimin e HEC-eve në Luginën e Valbonës.

Lajm 14 Nov 2018

Ekzekutohet tregtari 31-vjeçar në pazarin e Shkodrës

Një tregtar është ekzekutuar dhe një i afërm i tij u plagos nga dy persona të maskuar në pazarin e qytetit të Shkodrës. Fatos Ferracaku dyshohet si viktimë e një cikli krimesh me rreth 6 të vrarë dhe dy të zhdukur, të gjitha pa autorë.

Lajm 22 Sep 2018

Gjykata zbut masat e sigurisë, lirohen mjekët dhe personeli i spitalit në Shkodër

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër ka lënë të lirë të gjithë mjekët e personelin e spitalit të arrestuar  pak ditë më parë, me akuzën e shpërdorimit të detyrës. Katër nga të ndaluarit u liruan me garanci pasurore, ndërsa tre të tjerë u lanë të lirë apo me masë “detyrim paraqitjeje”. Gjatë seancës mjekë dhe të afërm të të arrestuarve protestuan para gjykatës.

Lajm 20 Sep 2018

Akuzohen për abuzim me blerjet e barnave, arrestohen ish-drejtues të spitalit të Shkodrës

Gjykata e Shkodrës dha masa sigurie “arresti me burg dhe shtëpie” për 9 mjekë e punonjës të spitalit rajonal të Shkodrës përfshi dy ish-drejtues, të akuzuar për abuzim të 34.4 milion lekëve. Kolegët e tyre protestuan, e cilësuan arrestimin të paprecedentë dhe thanë se vinte në rrezik pacientët. Ata thanë se mjekët nuk merreshin me tendera.

Lajm 7 Sep 2018

Gjykata e Shkodrës “shfryn” operacionin e policisë

Gjykata e Shkodrës vendosi masë sigurie me afat 30 ditë ndaj tre të arrestuarave pas një aksioni të mediatizuar si goditje e grupeve kriminale të enjten në Shkodër, ndërsa la me masë arrest shtëpie njërin prej tyre. Masa e sigurisë me afat u dha pas kërkesës së prokurorisë për më shumë kohë për prova, ndërsa mbrojtja pretendoi lirim të menjëhershëm të të arrestuarve.

Reportazh 15 Jun 2018

Arkeologët zbulojnë në Bushat qytetin e humbur të “Bassanias”

Kërkimet arkeologjike të dy viteve të fundit nga një ekspeditë shqiptaro-polake dhe gërmimet në muajin maj nxorrën në dritë rrënojat e një qyteti të harruar antik ilir,  tre herë më të madh se Shkodra.

Reportazh 20 May 2018

Akciza mban në kurth dhe ilegalitet kultivuesit e duhanit në Shkodër

Kultivuesit e vegjël të duhanit nga rrethinat e Shkodrës janë të detyruar të luajnë si “macja me miun” me policinë dhe doganat, në përpjekje për të shitur dhe pamundësisë që të paguajnë akcizë, e cila e shtrejton dhe e bën të pashitshëm mallin e tyre.

Lajm 18 May 2018

Gjykata vendos sekuestro të hotelit dhe pronave të akuzuarit për narkotrafik

Pas arrestimit në Malin e Zi në dhjetor 2017 të një shqiptari të akuzuar për trafik narkotikësh, gjykata vendosi sekuestro pronat e tij dhe të afërmve në Bajzë të Shkodrës, përfshi një hotel dhe 15 mijë metra katrorë tokë.

Më shumë