Postuar nga: Anja Vladisavljevic

Reportazh 28 Jun 2019

Trashëgimia e Titos: Një vëzhgim në pasuritë e patundshme të liderit jugosllav

Vila luksoze, vendpushime në ishull, vila gjuetie dhe jahte: pronat e shumta të Josip Broz Titos ishin të shpërndara nëpër republikat e ish-Jugosllavisë, edhe pse disa prej tyre kanë ngelur në gjendje të keqe që nga shpërbërja e ish-Jugosllavisë.

Analize 19 Jun 2019

Kompensimi vjen vonë për të mbijetuarit e përdhunimeve në luftërat në Ballkan

Dy dekada pas luftërave jugosllave, legjislacioni tani ofron përfitime për disa nga njerëzit që u përdhunuan ose pësuan dhunë seksuale në Bosnje dhe Hercegovinë, Kroaci dhe Kosovë, por viktimat duhet të luftojnë ende fort për të fituar dëmshpërblime në gjykata.

Reportazh 2 May 2019

Kroacia i bashkohet fushatës për të shpëtuar breshkat në rrezik zhdukje të Adriatikut

Një projekt i ri që bashkon gjashtë vende mesdhetare po punon për të shpëtuar popullsitë në rrezik zhdukjeje të breshkave të ujit nga një sërë kërcënimesh të kombinuara së bashku siç janë turizmi, ndotja dhe peshkimi.

Reportazh 13 Feb 2019

Vukovari i Kroacisë ëndërron një të ardhme të begatë

Njëzetë e një vjet pasi Vukovari u ribashkua me Kroacinë, vendasit janë lodhur me imazhin e qytetit të shkatërruar nga konflikti dhe nuk u pëlqen “turizmi i luftës”, edhe pse tensionet etnike dalin ende në pah me raste dhe mësimi në shkollë vazhdon të bëhet i ndarë.

Lajm 12 Feb 2019

Kreu italian i Parlamentit Europian mohon pretendimet për territorin kroat

Politikani italian Antonio Tajani, kryetari i Parlamentit Europian, mohoi të ketë sugjeruar në një fjalim polemik se beson se Italia ka pretendime të vlefshme mbi pjesë të territorit kroat dhe slloven.

Analize 22 Jan 2019

Britanikët në Ballkan në ankth për garancitë pas Brexit

Qeveria e Kroacisë, Bullgarisë dhe ajo e Rumanisë nuk kanë garantuar ende zyrtarisht të drejtat e shtetasve britanikë që jetojnë dhe punojnë në këto tre vende, në rastin e një dalje pa marrëveshje nga BE-ja në fund të marsit.

Lajm 18 Jan 2019

Emigrantët vazhdojnë t’i drejtohen Kroacisë, pavarësisht të ftohtit të dimrit

Pavarësisht motit të ftohtë të dimrit, shumë emigrantë dhe refugjatë në Bosnje vazhdojnë të përpiqen të mbërrijnë në Kroacinë anëtare të BE-së.

Lajm 17 Jan 2019

Erdogani do ndryshimin e Marrëveshjes së Dejtonit të Bosnjës

Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Ankara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe homologia e tij kroate ranë dakord të dy se marrëveshja e paqes e vitit 1995 që i dha fund luftës së viteve 1992-1995 në Bosnjë nuk po funksionon.

Lajm 25 Oct 2018

Vendet e Ballkanit mendojnë të ndalojnë eksportet e armëve në Arabinë Saudite

Mali i Zi dhe Kroacia po analizojnë nëse do të ndjekin apo jo shembullin e Gjermanisë dhe të pezullojnë eksportet e armëve në Arabinë Saudite pas vrasjes së Jamal Khashoggi, por vendet e tjera të Ballkanit deri më tani kanë qëndruar në heshtje.

Lajm 23 Oct 2018

Emigrantët mblidhen në kufijtë serbë dhe boshnjakë për të hyrë në Kroaci

Policia kroate tha se informacione të rreme se vendi europian do të hapte kufijtë e tij bënë që qindra emigrantë dhe refugjatë të mblidheshin në pikat kufitare në Serbi dhe Bosnje, me shpresën për të hyrë në Kroaci.

Më shumë