Postuar nga: Bardha Nergjoni

Lajm 2 Oct 2018

Protesta për shkollën, prindër e fëmijë bllokojnë rrugën nacionale e përplasen me policinë

Banorë të fshatit Mengël në Elbasan bllokuan rrugën nacionale Elbasan-Librazhd si përshkallëzim të një proteste disa ditore, ndërsa pati akuza ndaj policisë për dhunë.  Ata kërkojnë rikonstruksion dhe hapje të shkollës të mbyllur si e rrezikshme prej dy vjetësh.

Lajm 14 May 2018

Shkëndija elektrike rrezikon ‘katastrofën’ në rafinerinë e naftës

Rafineria e naftës R.B.H Beline sh.a – e cila po hetohet nga prokuroria nën akuzën e ndotjes, është përfshirë të dielën nga flakët.

Lajm 9 May 2018

Ryshfet në këmbim të notës, arrestohen dekani dhe dy pedagoge në Elbasan

Një dekan, një shefe departamenti dhe një pedagoge e jashtme e Univesitetit “Aleksandër Xhuvani” u arrestuan me akuza për korrupsion, ndërsa u ndaluan edhe katër të akuzuar si sekserë për blerjen e notave kaluese.

Lajm 2 May 2018

Bashkia Lushnjë tërheq financimin për librin me titull diskriminues

Këshilli Bashkiak i Lushnjës financoi në janar të këtij viti botimin e një libri me titull “Dashuria e një Jevge”. Pas protestave të aktivistëve për të drejtat e njeriut, vendimi i financimit u tërhoq, por kryetarja e Këshillit Elida Gjermeni thotë se titulli diskriminues nuk ishte arsyeja e tërheqjes së financimit.

Lajm 21 Apr 2018

Rafineria e naftës në Elbasan nën hetim për ndotjen e lumit me mbetje toksike

Policia nisi të premten një procedim ndaj rafinerisë R.B.H Beline në Elbasan, pasi dyshohet se ndot me shkarkimet e saj industriale ujërat e përroit në fshatin Balldren, një akuzë që mohoet nga kompania.

Analize 14 Feb 2018

Zvarritja e statusit për “klientët në nevojë” zhyt në errësirë qindra familje rome

Lëvizja Rinore Egjiptiane e Rome paditi qeverinë pasi prej dy vjetësh ka “harruar”  të miratojë vendimet dhe kriteret për statusin e “klientit në nevojë”, që do të mbronin familjet në minimumin jetik nga ndërpreja e energjisë elektrike. Ministritë përgjegjëse, edhe pas dy vitesh nuk janë të qarta se kush duhej të ndërmarrë nismën për miratimin VKM-së.

Lajm 4 Feb 2018

Gjykata lë në burg drejtorët e rrugëve në një seancë të tensionuar

Gati tetë orë zgjati vlerësimi rutinë e i masave të sigurisë për dy ish-drejtuesit e ARRSH-së, Dashamir Xhika dhe Andi Toma, dhe 9 të akuzuarit e tjerë për abuzime në rrugën e Gjinarit. Prokuroria këmbënguli se kishte provuar abuzimin. Avokatët pretenduan për akuza politike, ndërsa në përkrahje të të pandehurve në gjyq ishte edhe ish-ministri i Transportit deputeti i LSI Edmond Haxhinasto.  Ndaj Xhikës u mor masë sigurie me burg edhe në Tiranë për abuzime me autostradën Tiranë-Elbasan, ndërsa u arrestuan edhe edhe Albens Alite dhe Aksel Qurduka, ish-drejtorë menaxhimi projekti pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar.

Analize 6 Dec 2017

Bilanci i moratoriumit të pyjeve, në 2 vjet vetëm një gjobë që nuk vilet në Elbasan

Ndonëse moratoriumi i pyjeve premtonte masa të ashpra ndaj abuzuesve, në qarkun e Elbasanit ku ndodhen disa parqe të mbrojtura ka vetëm një rast dënimi, ndërsa shumica e çështjeve pushohen për mungesë provash. Administrata e Zonave të Mbrojtura ankohet për mungese koordinimi dhe hetime të vonuara.  

Lajm 4 Nov 2017

Tre akuza për Sotën, lihet në qeli pasi u kap me 865 mijë euro dhe patentat e Tahirit

Gjykata e Elbasanit ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për Orest Sotën, i cili akuzohet për “drejtim të parregullt të automjetit”, “mosbindje ndaj policisë” dhe “fshehje të të ardhurave”.   

Investigim 3 Nov 2017

‘Rafineri jo parfumeri’, banorët rreth Metalurgjikut ngrejnë zërin kundër ndotjes

Të rrethuar prej vitesh nga tymi i zi i industrive të rënda dhe toka toksike, banorët e fshatrave rreth ish-Metalurgjikut po përballen së fundmi me një burim të ri ndotjeje-rafinerinë e bitumit, e cila u ndërtua në mungesë të konsultimeve me ta, ndërkohë që administratori i kompanisë hedh poshtë akuzat.

Më shumë