Postuar nga: Besar Likmeta

Investigim 17 Sep 2020

Politika pas plehrave: Kush është biznesmeni në hije i monopolit të inceneratorëve

I afërt me ish-ministrin e Financave, Arben Ahmetaj dhe me lidhje në të dyja krahët e politikës, Mirel Mërtiri qëndron në hijen e koncesioneve të mbetjeve në Shqipëri përmes një rrjeti kompanish satelite. Ai tentoi të replikonte të njëjtin model në Afrikë, por atje zyrtarë të lartë përfundojnë në pranga.

Lajm 14 Sep 2020

Kolegji i Apelimit urdhëron analizën financiare për prokurorin Dritan Peka

KPA vendosi të hënën të bëjë analizën financiare për prokurorin e Apelit Tiranë, Dritan Peka, i cili po gjykohet në Kolegj pas ankimit të Komisionerit Publik, i cili kërkon shkarkimin e tij nga detyra.

Investigim 6 Jul 2020

Qeveria i vuri flakën ligjit për të miratuar inceneratorin e Tiranës

Një raport ‘konfidencial’ auditimi i Kontrollit të Lartë të Shtetit zbulon se studimi i fizibilitetit për koncesionin e inceneratorit të Tiranës përmban deformime sasiore dhe cilësore, kosto të pajustifikuara dhe të fryra, si dhe analiza financiare kontradiktore që u miratuan në shkelje të ligjit nga qeveria, duke ia faturuar publikut të gjitha rreziqet financiare. 

Lajm 5 Jun 2020

Venecia hedh poshtë paketën e Edi Ramës për kontrollin e medias online

Komisioni i Venecias i ka dhënë një shuplakë përpjekjeve të qeverisë shqiptare për të kontrolluar përmbajtjen e mediave online nëpërmjet të ashtuquajturës paketa anti-shipfje.

Lajm 5 Jun 2020

Heqja e masave kundër COVID-19 rikthen trafikun në Shqipëri

Të dhënat e publikuara nga kompania ‘Apple’ mbi lëvizjen e popullsisë në Shqipëri, tregojnë që qarkullimi i popullsisë me automjete dhe në këmbë është kthyer në nivelet përpara shpërthimit të pandemisë.

Lajm 13 May 2020

Lehtësimi i masave ndaj COVID-19, shtohen lëvizjet në këmbë

Të dhënat të bëra publike nga kompania ‘Apple’ tregojnë që lehtësimi i masave të distancimit social ka sjellë dhe rritjen e qarkullimit të këmbësorëve, ndërkohë që lëvizja e mjeteve mbetet e kufizuar.

Lajm 23 Apr 2020

Lëvizja e popullsisë në Shqipëri ra me 66 % si pasojë e distancimit social

Të dhënat e publikuara nga kompania ‘Apple’ tregojnë se pas vendosjes së masave shtrënguese që kanë si qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19, lëvizja e popullsisë shqiptare me makinë dhe në këmbë ra ndjeshëm.

Lajm 21 Apr 2020

Reporterët pa Kufij: Përkeqësohet liria e medias në Shqipëri

Shqipëria ka humbur dy vende në Indeksin e Lirisë së Medias në botë të publikuar nga organizata Reporterët pa Kufij për vitin 2019, duke u renditur e 84 nga 180 vende.

Reportazh 8 Apr 2020

‘Shpresojmë të mos përdoren’; valvulat e printuara me 3D i dorëzohen QSUT-së

Dy sipërmarrësit që prodhuan me një printer 3D dhe me inisiativën e tyre më shumë se 100 valvula – që në rast ngarkese dyfishojnë kapacitetin e respiratorëve për pacientët e prekur nga COVID-19, ia dorëzuan të mërkurën shërbimit Infektiv në QSUT.

Reportazh 24 Mar 2020

Nën karantinë nga COVID-19, kryeqyteti zbulon kënaqësinë e ajrit të pastër

Masat drastike të distancimit social, të marra si pjesë e përpjekjes për të ndaluar përhapjen e koronavirusit të ri e kanë ulur ndjeshëm ndotjen e ajrit në Tiranë; megjithatë ekspertët paralajmërojnë se pasojat e padukshme të ndotjes historike mund të rezultojnë vdekjeprurëse për ata që infektohen nga COVID-19.

Më shumë