Postuar nga: BIRN

Foto 22 Sep 2017

Shtohet numri i viktimave të tërmetit në Meksiko (Foto)

Të paktën 273 persona kanë humbur jetën gjatë tërmetit me magnitudë 7.1 në qytetin e Meksikos të martën.

Lajm 22 Sep 2017

Opozita maqedonase kërkon referendum për emigrantët

Partia kryesore në opozitë në Maqedoni, VMRO DPMNE po kërkon mbajtjen e një referendumi kundër emigrantëve, për të cilët ajo pretendon se qeveria ka në plan t’i strehojë.

Foto 18 Sep 2017

Kryeministrja serbe bën histori duke iu bashkuar Paradës LGBT në Beograd (FOTO)

Disa qindra aktivistë LGBT u mblodhën në Beograd për Paradën LGBT, ku për herë të parë këtë vit mori pjesë edhe kryeministrja e vendit Ana Brnabic.

Lajm 11 Sep 2017

Haradinaj: “Do ta rishqyrtojmë demarkacionin me Malin e Zi”

Menjëherë pasi u zgjodh kryeministër i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se qeveria e tij do të rishqyrtojë marrëveshjen polemike të demarkacionit me Malin e Zi – miratimi i të cilës është shtyrë vazhdimisht nga deputetët.

Foto 11 Sep 2017

Zemërimi i natyrës, Uragani Irma godet Ishujt e Karaibeve dhe Floridën (Foto)

Uragani Irma konsiderohet si  një nga stuhitë më të fuqishme të regjistruara në një shekull. Uragani goditi fillimisht ishujt e Karaibeve, para se të kalonte në Kubë dhe në shtetin e Floridas duke lënë pas rrugë të përmbytura, dëme të pallogaritshme materjale dhe shumë të vdekur.

Analize 5 Sep 2017

Grindja Gjermano-Turke kërcënon rolin e BE-së në Ballkan

Nëse mosmarrëveshja mes Gjermanisë dhe Turqisë përkeqësohet, presidenti Erdogan do të tundohet të provojë të pengojë Bashkimin Europian në Ballkan, paralajmërojnë ekspertët.

Lajm 31 Aug 2017

Vrasja e paralajmëruar; dhuna ndaj gjyqtares u injorua me mbyllje hetimesh dhe amnisti

Vrasja nga ish-bashkëshorti e Fildeze Hafizit, nënë e dy fëmijëve dhe gjyqtare në Shkodër u pasua me reagime të ashpra dhe zemërim, por përgjatë dy viteve të fundit, institucionet dështuan në vazhdimësi t’i ofronin asaj mbrojtje.  

Foto 31 Aug 2017

Perëndimi plot kontraste i diellit shkrepur nga qytetarët (Foto)

Ngjyrat e mrekullueshme të perëndimit të diellit ditën e mërkurë tërhoqën syrin e shumë qytetarëve për shkak të kontrasteve dhe përizerjes së veçantë të nuancave, duke krijuar këtë set fotografik që ndjekësit tanë vendosën ta ndanin me ne nga vendet ku ata jetojnë.

Lajm 31 Aug 2017

Thaçi dhe Vuçiç zotohen t’i përmbahen marrëveshjes së gjyqësorit

Presidentët e Kosovës dhe Serbisë kanë premtuar të zbatojnë një marrëveshje gjyqësori të ndërmjetësuar nga BE-ja në tetor, pasi takuan shefen e politikës së jashtme të BE Mogherini në Bruksel.

Lajm 28 Aug 2017

Qeveria finalizon koncesionin e ndërtimit të inceneratorit të plehrave në Tiranë

Kompania fituese e regjistruar në Holandë, “Integrated Energy B.V” zotërohet nga kompania shqiptare “Integrated Technology Services”, e cila është njëherazi edhe aksionere në impiantin e ngjashëm të Fierit si dhe dy kompanitë italiane “Paul Wurth Italia S.P.A” dhe “Energy Recuperator S.P.A”.

Më shumë