Postuar nga: Blerina Gjoka

Lajm 20 Oct 2021

Rama i quan alarme fallco shqetësimet ndërkombëtare për Ministrinë e Propagandës

Kryeministri shqiptar ka kundërshtuar shqetësimin e ngritur nga organizatat ndërkombëtare për lirinë e medias për ngritjen e Agjencisë për Media dhe Informim, MIA, e cila është krahasur me një ministri propagande.

Lajm 19 Oct 2021

Agjencia ‘për bashkëqeverisjen’ pritet me kritika në Komisionin e Ligjeve

Projektligji për forcimin e një agjencie të centralizuar ankesash në mandatin e tretë të kryeministrit Edi Rama u prit me kritika nga opozita, por edhe nga deputeti socialist, Fatmir Xhafaj.

Lajm 18 Oct 2021

Komisioni hetimor për zgjedhjet nis me debate për rregulloren

Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit vendosi të hënën që të ndryshojë rregulloren e brendshme të punës pas propozimit të anëtarëve të mazhorancës.

Lajm 18 Oct 2021

‘Veting politikës’, PD propozon amendamentet e veta për Kushtetutën

Partia Demokratike ka vendosur të çojë në Kuvend propozimet e saj për amendime kushtetuese duke iu përgjigjur kështu nismës për ndryshim të Kushtetutës nga Partia Socialiste për të shtyrë afatin e organeve të vetingut.

Lajm 18 Oct 2021

Gjykata e Posaçme mbyll dyert për gazetarët me pretekstin e masave anti-COVID

Gazetarët e kronikës protestuan të hënën ndaj vendimit të Gjykatës së Posaçme për t’i zhvilluar seancat me dyer të mbyllura –një vendim që cenon informimin cilësor dhe të paanshëm të publikut.

Lajm 15 Oct 2021

PS zyrtarizon kërkesën për zgjatjen e mandatit kushtetues të vetingut

Partia Socialiste dorëzoi në Kuvend kërkesën për zgjatjen me 30 muaj të mandatit të institucioneve të vetingut. Amendimi i Kushtetutës kërkon edhe votat e opozitës, por kjo e fundit nuk ka ende një qëndrim zyrtar.

Lajm 14 Oct 2021

Komisioni për inceneratorët hiqet nga votimi me dakordësi mes PS dhe PD

Kuvendi shtyu në momentin e fundit votimin për ngritjen e komisionit hetimor parlamentar për impiantet e mbetjeve urbane, pasi Partia Demokratike ra dakord me kërkesën e socialistëve për të marrë një javë kohë që të rishikonin formulimin ligjor.

Lajm 12 Oct 2021

Universitetet përzgjedhin 7 kandidatura për 4 vende në KLGJ dhe KLP

Mbledhja e Posaçme e drejtuesve të institucioneve të Arsimit të Lartë dhe Shkollës së Magjistraturës përzgjodhi të martën 7 kandidatura që do të votohen në Kuvend për vendet vakante në Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe Këshillin e Lartë Gjyqësor.

Lajm 11 Oct 2021

Socialistët kundër komisionit hetimor për çështjen “Becchetti”

Kreu i Grupit Parlamentar socialist, Taulant Balla, tha se Avokatura e Shtetit ka kërkuar që të mos ketë hetim parlamentar mbi gjyqin mes qeverisë shqiptare dhe biznesmenit Becchetti. Avokatja e Shtetit i cilësoi “konfidenciale” argumentet e dërguara në Kuvend.

Lajm 8 Oct 2021

Qeveria deklaron emergjencën e furnizimit me energji elektrike

Këshilli i Ministrave ka vendosur të shpallë gjendjen emergjencës për situatën e furnizimit me energji elektrike duke i dhënë mundësi qeverisë të ndërhyjë në treg.

Më shumë