Postuar nga: Blerta Begisholli

Lajm 19 Jul 2019

Jep dorëheqjen Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj njoftoi dorëheqjen e tij pasi u thirr për t’u marrë në pyetje si i dyshuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë, e cila po heton krimet e luftës dhe të pasluftës në Kosovë.

Lajm 3 Jul 2019

Kosova dhe Shqipëria marrëveshje për politikë të jashtme të përbashkët

Kosova dhe Shqipëria të martën nënshkruan një marrëveshje për të koordinuar politikat e tyre të jashtme dhe për të unifikuar misionet e tyre diplomatike, edhe pse disa ekspertë dyshojnë se kjo do të vihet në zbatim në praktikë.

Lajm 2 Jul 2019

Deputetët e Kosovës nuk miratojnë rezolutën e Thaçit për Preshevën

Një rezolutë e propozuar dhe e paraqitur nga presidenti Hashim Thaçi, e cila sugjeron se tri komuna jugore serbe me shumicë shqiptare duhet të bëhen pjesë e Kosovës, nuk ka arritur të miratohet në parlament.

Lajm 20 Jun 2019

Ekspertët paralajmërojnë se tarifat e importit po rrisin çmimet në Kosovë

Barrierat ekonomike që Kosova ka vendosur ndaj Serbisë që nga nëntori i vitit 2018 po dëmtojnë konsumatorët e vendit duke detyruar rritjen e çmimeve, sugjeron një analizë e fundit.

Analize 19 Jun 2019

Kompensimi vjen vonë për të mbijetuarit e përdhunimeve në luftërat në Ballkan

Dy dekada pas luftërave jugosllave, legjislacioni tani ofron përfitime për disa nga njerëzit që u përdhunuan ose pësuan dhunë seksuale në Bosnje dhe Hercegovinë, Kroaci dhe Kosovë, por viktimat duhet të luftojnë ende fort për të fituar dëmshpërblime në gjykata.

Investigim 18 Jun 2019

Abuzimi online tashmë i zakonshëm për gazetaret femra në Ballkan

Gazetaret në Ballkan përballen çdo ditë me kërcënime online. Shumë prej tyre thonë se lihen të vuajnë të vetme.

Lajm 14 Jun 2019

Prokuroria e Kosovës “s’mund të rihapë çështjen e Vasfije Krasniqi Goodman”

Prokuroria tha se nuk kishte bazë ligjore për të rihapur rastin e Vasfije Krasniqit Goodman, e cila ishte një nga gratë e para në Kosovë që foli hapur për përdhunimin e saj gjatë luftës së 1998-1999.

Lajm 12 Jun 2019

Kosova feston 20-vjetorin e fundit të luftës

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara Bill Clinton iu drejtua turmave të njerëzve që u mblodhën në Prishtinë për të festuar 20-vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë në fund të luftës.

Lajm 11 Jun 2019

Kosova nderon Bill Klintonin për ndërhyrjen e NATO-s në luftën e 1999

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara Bill Klinton mori Urdhrin e Lirisë të Kosovës nga presidenti Hashim Thaçi pasi mbërriti në Prishtinë për të përkujtuar 20-vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë.

Lajm 28 May 2019

Policia e Kosovës operacion të madh në veriun me shumicë serbe

Tre oficerë policie u lënduan ndërsa policia e Kosovës organizoi një operacion të madh kundër të dyshuarve për krim të organizuar në veriun e mbizotëruar nga serbët, duke arrestuar 10 vetë, përfshirë zyrtarë të policisë lokale.

Më shumë