Postuar nga: Dhorjela Çule

Reportazh 5 Apr 2020

Covid 19, dhjetra qytetarë të zënë në kurth në tokën neutrale mes Greqisë e Shqipërisë

Të frikësuar se do të penalizohen për shkelje të afateve të lëvizjes në zonën Schengen dhjetra shqiptarë u bllokuan në kufirin mes Greqisë dhe Shqipërisë, ndërsa disa prej tyre u arrestuan ndërsa tentonin të ktheheshin në shtëpi ilegalisht.

Reportazh 13 Mar 2020

Covid-19 fut Shqipërinë në karantinë

Pjesa më e madhe e qyteteve kryesore në vend kanë respektuar urdhërat për karantimin, ndërsa disa qindra shoferë u ndaluan dhe makinat u bllokuan për qarkullim pa autorizim. Kryeministri njoftoi në mbrëmje masa shtesë, ndërsa bëri me dije kufizim të udhtimit ndërqytetas.

Analize 9 Dec 2019

Premtimet e Edi Ramës pas tërmetit në Korçë i treti koha

Banorët e fshatrave të Korçës ankohen se premtimi i kryeministrit Edi Rama se ‘të gjitha banesat e rrënuara nga tërmeti i qershorit do të rindërtoheshin’ po harrohet nga administrata, ndërkohë që dhjetra banorë vazhdojnë të qëndrojnë në çadra dhe kontenierë.

Lajm 31 Oct 2019

Vritet punëtori gjatë rikonstruksionit të një kabine elektrike në Pogradec

Një 40 vjeçar humbi jetën pasi u gotit nga rënia e një muri të një kabine elektrike në Pogradec. Viktima ishte punonjës i një kompanie që po punonte në një projekt të OSHEE për rinovimin e linjës 110/20 KV.

Lajm 9 Jul 2019

Krimi i dyfishtë në familje tronditi Korçën

Policia beson se zbardhi vrasjen e një 57-vjeçari në Korçë, pasi kunati i tij vrau veten kur oficerët shkuan ta shoqëronin. Krimi dyshohet se u krye me të njëjtën armë.

Analize 18 Jun 2019

Afrimi i zgjedhjeve e zhvendos konfliktin politik në dyert e KZAZ-ve

Militantë të opozitës sulmuan KZAZ-në në Tropojë, ndërsa prej dy ditësh policët bashkiakë dhe ata të rendit përplasen në dyert e një KZAZ-je në Shkodër. Bashkitë e drejtuara nga opozita po përdorin dekretin e Presidentit për të kërkuar ndalimin e procesit dhe lirimin e mjediseve të dhëna për KQZ-në, ndërsa policia ka marrë në ruajtje godinat.

Reportazh 2 Jun 2019

Dhjetra familje kalojnë natën e dytë në çadra e makina, pas tërmetit në Korçë

Dhjetra banorë të fshatrave të Korçës do kalojnë natën e dytë në tendat e ngritura prej ushtrisë, ndërsa në zonë vijojnë të ndjehen lëkundje tërmeti dhe një pjesë e shtëpive janë bërë të pabanueshme.

Lajm 1 Jun 2019

Katër të lënduar dhe 100 shtëpi të dëmtuara nga tërmeti në Korçë

Një valë tërmetesh përfshiu qarkun e Korçës. Katër persona u plagosën, ndërsa në fshatin Floq, i cili u identifikua si epiqendër, u shkatërruan 45 shtëpi. Ministria e Mbrojtjes bëri me dije se në total ishin dëmtuar më shumë se 100 banesa.

Lajm 15 Feb 2019

“Rrethana të jashtëzakonshme”, Gjykata vendos lirimin e Gerd Gjeneralit, prokuroria lajmëron apelim

Gjykata e Korçës vendosi lirimin me kusht të Gerd Gjeneralit i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasje në Itali në vitin 1997, duke cituar “rrethana të jashtëzakonshme”. Prokuroria kundërshton vendimin dhe ligjin ku është referuar gjykata. 

Lajm 7 Dec 2018

Studentët vazhdojnë protestat deri në plotësimin e të gjitha kërkesave

Disa mijëra studentë kanë vazhduar për të katërtën ditë radhazi protestat masive duke i parashtruar ministrisë së Arsimit një grup kërkesash për përmirësimin e gjendjes së sistemit të lartë arsimor në vend.

Më shumë