Postuar nga: Die Morina

Lajm 21 Feb 2019

Prokuroria e Hagës thërret të marrë në pyetje deputetin e Kosovës

Blerim Kuçi, një ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili tani është deputet i partisë së kryeministrit Ramush Haradinaj, tha se është thirrur për t’u marrë në pyetje nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë.

Analize 19 Feb 2019

Kosova: E varur nga qymyri, duke ëndërruar energjinë e gjelbër

Ndërsa qeveria e Kosovës vazhdon përpara me një plan për të ndërtuar një termocentral të ri me qymyr, përkrahësit e energjisë së gjelbër thonë se burimet e rinovueshme kanë potencial të madh, pavarësisht nga sfidat.

Lajm 18 Feb 2019

Ekspozitë e personave të zhdukur në korridorin e Parlamentit të Kosovës

Një ekspozitë me fotografi për familjet e personave të zhdukur gjatë kohës së luftës është instaluar në një korridor kryesor të Kuvendit të Kosovës – një përpjekje për të ndikuar që ligjvënësit të bëjnë më shumë për të zgjidhur fatin e atyre që u zhdukën.

Lajm 15 Feb 2019

Kosova kërkon njohjen e Beogradit dhe gjykatë krimesh lufte për serbët

Si parakushte për një marrëveshje përfundimtare me Beogradin, ekipi negociator i Prishtinës dëshiron që Serbia të zotohet të njohë pavarësinë e Kosovës dhe të ngrihet një gjykatë për të gjykuar serbët për krimet e kryera në luftën e Kosovës.

Lajm 13 Feb 2019

Haradinaj refuzon ultimatumin e SHBA-së për taksën e importeve nga Serbia

Pasi zyrtarët e lartë të Shteteve të Bashkuara paralajmëruan Kosovën se marrëdhënia e saj me Uashingtonin ishte në rrezik për shkak të vendimit për të mbajtur taksat e larta për importet nga Serbia dhe Bosnja, kryeministri Haradinaj përsëriti se taksat do të vazhdojnë të mbeten në fuqi.

Lajm 12 Feb 2019

Prokurorët e Hagës thërrasin të dëshmojë ish-oficerin e Kosovës Lahi Brahimaj

Lahi Brahimaj, një ish-oficer i UÇK-së dhe daja i kryeministrit Ramush Haradinaj, u thirr për t’u marrë në pyetje nga prokurorët e Hagës, gjashtë vjet pasi ai u lirua nga akuzat nga një tjetër gjykatë ndërkombëtare.

Lajm 8 Feb 2019

Kosova cakton buxhetin për të financuar ushtrinë e re

Buxheti i Kosovës për vitin 2019 i ka caktuar ministrisë së mbrojtjes 6 milionë euro shtesë për të ndihmuar në fillimin e procesit të ngadaltë të transformimit të Forcës së Sigurisë së vendit, FSK, në një ushtri të rregullt.

Lajm 6 Feb 2019

Prokurorët e Hagës marrin në pyetje ish-komandant Selimin si “të dyshuar”

Prokuroria e Specializuar me bazë në Hagë ka marrë në pyetje ish-komandantin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Sylejman Selimi – i cili së fundmi u lirua nga burgu pas një dënimi për krime lufte – si i dyshuar, thanë avokatët e tij.

Lajm 5 Feb 2019

Kryeministri Haradinaj kritikohet për emërimin Selimit si këshilltarin e tij

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u kritikua nga aktivistët e të drejtave të njeriut për emërimin e të ish të dënuarit për krime lufte, të liruar së afërmi, Sylejman Selimi, një ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, si këshilltarin e tij politik.

Lajm 31 Jan 2019

Kryeministri Haradinaj sfidon presionin ndaj taksës për mallrat serbe

Një takim i tensionuar të enjten në Kosovë midis kryeministrit, presidentit, kryetarit të parlamentit dhe ambasadorit të SHBA-së përfundoi pa një marrëveshje për taksën polemike për importet nga Serbia.

Më shumë