Postuar nga: Edmond Hoxhaj

Lajm 29 Sep 2020

Arsyetimi i gjykatës së Firences për “mospërmendje”, justifikon sipas prokurorisë mosdeklarimin e dënimit nga Valdrin Pjetri

Prokurori i Tiranës Ervin Karanxha arsyeton në kërkesën për pushimin e çështjes ndaj Valdrin Pjetrin, se kandidati për kryebashkiak nuk ishte fajtor për mosdeklarim në formularin e dekriminalizimit, pasi Gjykata e Firences kishte vendosur ndër të tjera edhe që dënimi ndaj tij “të mospërmendej e të mos publikohej në të ardhmen”.

Lajm 28 Sep 2020

Pezullohet nga detyra për korrupsion numri dy i OFL-së Artan Shkëmbi

SPAK ka marrë nën hetim zv/drejtorin e Operacionit Forca e Ligjit pasi dyshohet se ka nxjerrë informacione sekrete dhe ka kryer korrupsion. Gjykata e Posaçme ka pranuar kërkesën e SPAK për caktimin e masës së sigurisë “pezullim nga detyra”.

Lajm 28 Sep 2020

Pas protestave, naftëtarët e Ballshit hyjnë në grevë urie

Kryetari i sindikatës së naftëtarëve të KPTHN Ballsh shprehet se do të vazhdojnë me protestat dhe grevën e urisë derisa rafineria të administrohet nga një kompani serioze e kontrolluar nga shteti dhe të likuidohen pagat e prapambetura. 

Lajm 28 Sep 2020

Kolegji u nda për konfirmimin në detyrë të gjyqtares Alma Kolgjoka

Shumica e trupit gjykues të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit konkludon se nuk u provua që kryetarja e Gjykatës së Krujës të kishte kontribuar në blerjen e një apartamenti nga babai i saj, por Mulaj në pakicë arsyetoi të kundërtën.

Analize 25 Sep 2020

KPA lë në fuqi shkarkimin: Alltun Çela cënoi besimin te drejtësia

Në vendimin për ish-kryetarin e Gjykatës së Sarandës, Kolegji rrëzoi një raport negativ të DSIK-së për figurën si të paprovuar, por la në fuqi vendimin e shkarkimit për pasurinë dhe profesionalizmin.

Lajm 25 Sep 2020

KPA shkarkon Donika Prelën për mungesë burimesh financiare dhe fshehje pasurie

Kolegji i Posaçëm i Apelimit arriti në përfundimin se prokurorja Donika Prela nuk justifikoi burimet financiare që kanë shërbyer për blerjen e një apartamenti në Tiranë dhe krijimin e një depozite 4.5 milionë lekë. Mungesë burimesh u konstatuan edhe për shumën 25 mijë euro që bashkëshorti i subjektit e kanë dhënë hua, për të cilën Kolegji tha se Prela e kishte fshehur.

Analize 23 Sep 2020

Dhurimet dhe huatë ndajnë Komisionin në vendimin për gjyqtaren Elona Toro

Gjyqtarja e Apelit të Tiranës, Elona Toro u konfirmua me shumicë votash, por anëtarja në pakicë, Etleda Çiftja argumenton se personat e lidhur nuk kanë pasur burime të mjaftueshme për dhuratat dhe huatë.

Lajm 22 Sep 2020

Apeli lë në fuqi fajësin për qjytarët e “El Classicos”, por u pezullon burgimin

Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur të deklarojë fajtorë për korrupsion tre gjyqtarët e Apelit Durrës, Petraq Dhimitri, Kliton Spahiu, Petrit Çeno dhe biznesmenin Namik Sadik, por, me shumicë votash ka pezulluar ekzekutimin e vendimit me burg dhe ka caktuar afat prove për secilin.

Lajm 22 Sep 2020

SPAK thotë se Balili ka vënë 60% të pronave me punë të ndershme

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar njoftoi se gjykata ka konfiskuar 40% të pasurive të Kelmend Balilit dhe vëllait të tij Bashkim Balili, pasi ka dalë në konkluzionin se 60% e tyre janë bërë me punë të ndershme.

Analize 21 Sep 2020

Vendimi i KPK: Flutura Skënderi u shkarkua për mungesë burimesh dhe pasaktësi

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit gjeti mungesë burimesh financiare prej 1.8 milionë lekësh si dhe mosdeklarime dhe pasaktësi në deklaratat e pasurisë së gjyqtares së Apelit të Tiranës, Flutura Skënderi. Dy raste të dyshuara të konfliktit të interesit nuk u konsideruan ‘shkarkuese’.

Më shumë