Postuar nga: Elton Qyno

Lajm 15 May 2018

Provat e reja të Prokurorisë për lidhjet e ish-ministrit Tahiri me Habilajt

Prokuroria zbardhi udhëtimin në Greqi të ish-ministrit të Brendshëm me skafin e një biznesmeni dhe përfshirjen e vëllezërve Habilaj për ta riparuar mjetin lundrues pas defektit të pësuar. Tahiri akuzon Prokurorinë për keqdashje: Më ka hetuar si grup të strukturuar miqësor dhe jo kriminal.

Lajm 29 Mar 2018

Kontrabanda e naftës “virgine”, dënohet me 10 vjet Adrian Xhillari

Gjykata e Tiranës dënoi me 10 vjet burg biznesmenin Adrian Xhillari për pastrim parash, ndërsa dha pafajësi për ish-nëndrejtoreshën e doganave,  Lula Njebza dhe  ish-kreun e doganës së Tiranës, Mirëarbër Teneqexhiun, të akuzuar për shpërdorim detyre.

Lajm 19 Mar 2018

I akuzuari për vrasjen e Gazmend Çollakut dënohet me burgim të përjetshëm

Gjykata e Krimeve të Rënda shpalli fajtor Denis Shtrazën për pjesmarrje në rrëmbimin dhe vrasjen e Çollakut, pasi argumentoi se njollat e gjakut në makinën e autorëve i përkisnin viktimës.

Lajm 20 Feb 2018

Abuzimet me pronat në Spille, nën akuzë kryebashkiaku i Rrogozhinës

Vijimi i hetimeve për tjetërsimin e pronave publike në bregdet, zbuloi tjetërsimin e të paktën 56 hektarëve në zonën e Spillesë, ndërsa të hënën u arrestuan 4 persona, 2 u shpallën në kërkim dhe kryebashkiakut të Rrogozhinës i është bllokuar pasaporta me vendim të gjykatës.

Skeda 3 Feb 2018

Shkarkohet avokati i shtetit pasi ‘neglizhoi’ gjyqin për 1 milion metra katrorë tokë të tjetërsuar

Avokatura e Shtetit zbuloi pas një inspektimi që nisi vetëm pas shqetësimeve të ngritura nga BIRN, se dosja për rifitimin e afro 1 milionë metrave katrorë tokë të tjetërsuar në mënyrë të paligjshme në bregdetin e Kavajës ishte ‘harruar’ nga avokati Kadri Skera – i cili u shkarkua nga detyra, ndërkohë avokatura u ankua se pamundësia për të mbeldhur dokumentacionin dhe mungesa e fondeve ia bënin të vështirë punën për rifitimin e pronave publike.

Lajm 1 Feb 2018

Prokuroria kërkon 23 vjet burg për çështjen e kontrabandës me naftën “virgine”

Prokuroria e Tiranës kërkoi 15 vjet burg për biznesmenin Adrian Xhillari, 5 vjet për ish-nëndrejtoreshën e doganave Lula Njebza dhe 3 vjet për ish-drejtorin e Doganës së Tiranës, Mirarbër Teneqexhiun. Asnjë nga të akuzuarit nuk i ka pranuar akuzat.

Lajm 4 Jan 2018

Apeli i Krimeve të Rënda liron Orest Sotën në këmbim të 5 milionë lekëve garanci

Gjykata vendosi lirimin nga qelia të 25-vjeçarit Sota dy muaj pasi u arrestua me 863 mijë euro dhe patentat e ish-ministrit Tahiri në makinë, ndërkohë që Prokuroria paralajmëron se do të vazhdojë betejën në Gjykatë të Lartë.

Skeda 28 Dec 2017

Falsifikuesit recidivistë të produkteve ushqimore falen nga gjykatat dhe amnistitë

Ndërsa siguria ushqimore është një problem madhor në Shqipëri, prodhuesit e produkteve  të falsifikuara dhe jashtë standardeve i shpëtojnë drejtësisë përmes vendimeve tolerante të gjykatave apo amnistive në fund të vitit, duke iu rikthyer aktiviteteve me pasoja të rënda për popullatën.  

Lajm 20 Dec 2017

Apeli i Krimeve të Rënda rrëzon prokurorinë për gjykatësit e çështjes “El Classico”

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda refuzoi të shqyrtojë kërkesën e prokurorisë për pezullimin nga detyra të tre gjykatësve të Apelit Durrës, të cilët dyshohen për korrupsion pas një udhëtimi turistik në Spanjë të njohur si “Çështja El Classico”, ndërkohë që prokuroria thotë se ka prova të reja nga Spanja për hetimin.

Skeda 19 Dec 2017

Transaksionet brenda familjes, zbardhen dyshimet për pasurinë e Kelmend Balilit

Nën dyshimin se pronat e vëllezëve Balili në Sarandë e Delvinë mund të tjetërsohen, prokuroria e Krimeve të Rënda kërkoi sekuestrimin e tyre me akuzën se janë krijuar pjesërisht nga aktiviteti kriminal, një akuzë që familjarët e Kelmend Balilit e mohojnë me forcë.

Më shumë