Postuar nga: Elvis Hila

Lajm 23 May 2020

COVID-19 dhe tërmeti shtojnë çrregullimet psikologjike në Lezhë

Qarku i Lezhës renditet me numrin më të lartë të personave në rang vendi që kanë kërkuar këshillim psikologjik gjatë karantinës.

Lajm 22 May 2020

Gjykata caktoi arrest me burg 20 ditë, për dy të akuzuar për plagosje të dyfishtë

Gjykata e Kurbinit vendosi masë sigurie arresti me burg për 20 ditë për dy të rinj të arrestuar për plagosjen e dy 21 vjeçarëve në Mamurras, në pritje të përgjigjes të ekspertizës së kërkuar nga prokuroria.

Lajm 7 May 2020

Punonjëset e fasonerisë në Krujë protestojnë për “pagën e luftës”

Me maska mjekësore në fytyrë dhe doreza në duar, duke ruajtur distancimin social pasi punojnë në një nga vatrat më aktive të infeksionit, punonjëset e fasonerive në Krujë zhvilluan një protestë duke kërkuar të ashtuquajturën pagë e luftës.

Lajm 28 Apr 2020

Tregtarët protestojnë kundër mbylljes së tregut në Lezhë

Bashkia e Lezhës urdhëroi mbylljen e tregut të përgjithshëm të qytetit të Lezhës një javë më parë pavarësisht se ISHP thotë se të gjithë të prekurit nga koronavirusi në këtë qytet janë shëruar tashmë. Kjo i ka nxjerrë një pjesë të tregtarëve në protestë.

Investigim 21 Apr 2020

Fasoneritë, epiqendra e paralajmëruar e epidemisë së COVID-19

Të paktën 61 raste të konfirmuara me COVID-19 në Krujë dhe Kurbin lidhen me një ndërmarrje të prodhimit të këpucëve, ku masat për distancim fizik kanë rezultuar jo-efektive, ndërsa në fasoneritë ende të hapura, punonjësit vazhdojnë të transportohen në autobusë të tejmbushur.

Reportazh 21 Apr 2020

COVID-19 ul pritshmëritë për sezonin turistik në Shëngjin

Me mbylljen e kufijve dhe pezullimin e aktivitetit të hoteleve, bareve dhe restoranteve, si pjesë e masave parandaluese kundër përhapjes së COVID-19, bizneset akomoduese në Shëngjin dhe sipërmarrjet e agroturizmit në bashkinë e Lezhës po përballen me anulimin e dhjetëramijëra prenotimeve.

Reportazh 17 Apr 2020

Mbyllja e kufijve i bllokon në Shqipëri emigrantët nga Lindja e Mesme

Mbyllja e kufirit mes Shqipërisë dhe Malit të Zi ka bllokuar emigrantët nga Linjda e Mesme që duan të udhëtojnë përmes Ballkanit drejt Evropës Perëndimore. 

Lajm 15 Apr 2020

COVID-19, anullohet festivali ndërkombëtar i muzikës elektronike

Për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri SARS-CoV-2, organizatorët kanë njoftuar anullimin e festivalit UNUM 2020 që do të mbahej në Shëngjin, duke premtuar se do të rikthehen një vit më vonë.

Lajm 15 Apr 2020

Mrizi i Zanave i vjen në ndihmë blegtorëve me shitjet online

Agroturizmi më i famshëm në Shqipëri po i mundëson transportin dhe shitjet online blegtorëve në zonën e Lezhës, tregu i të cilëve u zhduk me mbylljen e restoranteve.

Reportazh 12 Apr 2020

Varkat në breg: Peshkatarët vuajnë pasojat indirekte të krizës së COVID-19

Peshkimi nuk është një aktivitet i ndaluar, por dhjetra peshkatarë në Shëngjin dhe në lagunën Kune-Vain i kanë lënë prej një muaji varkat e tyre në breg, pasi kriza e koronavirusit ka ulur si asnjëherë më parë kërkesën e tregut për produkte deti.

Më shumë