Postuar nga: Elvis Hila

Reportazh 24 Nov 2020

Banorët presin shtëpitë e reja, por në Kurbin e Lezhë ende nuk kanë filluar shembjet

Gati një vit pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, qindra familje në Kurbin dhe Lezhë jetojnë me qira apo në çadra e kontejnerë, procesi i rindërtimit ka mbetur ende te prishja e ndërtesave të dëmtuara dhe shumë po humbasin shpresën se do të ndihmohen. 

Lajm 20 Nov 2020

Mashtroi me llogari bamirësie për tërmetin në emër të Edi Ramës, dënohet 30-vjeçari

Gjykata e Lezhës gjeti fajtor një 30-vjeçar që pati përdorur emrin e kryeministrit Edi Rama për të marrë 2 mijë euro nga dhurues të ndryshëm me premtimin se do përdoreshin për të prekurit nga tërmeti.

Lajm 30 Oct 2020

Sulmohet me eksploziv shtëpia e gazetarit nga Lezha

Një sasi lëndë plasëse ka shpërthyer në orët e para të së premtes në portën e oborrit të shtëpisë së gazetarit të News 24 në Lezhë, Elidon Ndreka, një ngjarje kriminale e dënuar me forcë nga Unioni i Gazetarëve.

Lajm 17 Sep 2020

Tjetërsimi i pronave në Shëngjin, dënohet ish-krybashkiaku dhe ish-kryetari i Qarkut

Ish-kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj dhe ish-kreu i Këshillit të Qarkut Gjok Ndoka, u dënuan me 4 vjet burg, ndërsa gjykata gjeti fajtorë edhe 15 zyrtarë e qytetarë të përfshirë në tjetërsimin e 234 mijë metrave tokë në bregdenin e Ranës së Hedhun në Shëngjin.

Lajm 9 Sep 2020

Godinat e dëmtuara nga tërmeti të burgut të Shënkollit kthehen në spital COVID-19 për të dënuar

Kreu i sindikatës së Shërbimeve Policore denoncoi kushtet në mjedisin ku mbaheshin të dënuarit e sëmurë si skandaloze. Rreth 40 të dënuar  të testuar pozitivë me COVID-19 janë mjekuar në këtë burg, ndërsa aktualisht aty ndodhen 8 të sëmurë. Një i dënuar 74-vjeçar vdiq në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

Lajm 23 Jun 2020

Policia arreston të dyshuarin për vrasje dhe dy mjekë që akuzohen për moskallëzim krimi

Një i dyshuar për vrasje të dyfishtë në Laç u arrestua në Tiranë të martën në një klinikë ku mjekohej për plagën e marrë në shkëmbim zjarri. Dy mjekë të një klinike private u arrestuan për moskallëzim krimi.

Lajm 4 Jun 2020

Marshim kundër dhunës seksual ndaj vajzave e grave në Durrës dhe Lezhë

Dhjetra të rinj marshuan në Durrës dhe Lezhë, ndërsa denoncuan abuzimet seksuale në shkolla dhe vendet e punës dhe mungesën e reagimit nga autoritetet.

Lajm 1 Jun 2020

Nxjerrësit e inerteve shfrytëzuan epideminë për të shkatërruar Matin

Prefekti i Lezhës tha se po planifikohej një ndërhyrje për të ndaluar shfrytëzuesit, ndërsa tha se në tre muajt e fundit abuzuesit në lumin Mat ishin shtuar, ndërsa policia kishte pasur detyra të tjera.

Lajm 31 May 2020

Kapen 95 kg kanabis, katër të arrestuar në Lezhë

Në një operacion policor të koduar “Gjadri” policia e Lezhës sekuestroi 95 kilogramë kanabis, ndërsa ndalojë katër persona që dyshohet se po trafikonin drogën.

Lajm 31 May 2020

Dy të vrarë dhe një i plagosur nga përplasja me armë në Kurbin

Përplasja me armë mes dy grupeve në një lokal në Kurbin shkaktoi dy të vrarë, ndërsa një person mbeti i plagosur. Policia ka shoqëruar 20 persona që mendohet se kanë dijeni për ngjarjen.

Më shumë