Postuar nga: Gjergj Erebara

Blog 31 Jul 2021

Pse kriptomonedhat janë pak a shumë skema piramidale

Njerëzimi ka eksperiencë të gjatë në krijimin e parasë, në mënyrë të tillë që të jetë sa më ekonomike dhe sa më e besueshme. Rruga kryesore e krijimit të parasë ka kaluar përmes shtetit. Kriptomonedha pretendohet se krijon para të besueshme dhe ekonomike pa u mbështetur te shteti. Por sado e bukur që mund të ngjajë, kjo fabul është tepër e bukur për të qenë e vërtetë.

Lajm 30 Jul 2021

Mos hani bar, i thotë Yuri Kim demokratëve, duke iu referuar Berishës

Ambasadorja Amerikane përdori sloganin e famshëm propagandistik të kohës së Komunizmit për të nënkuptuar nevojën e shkëputjes së Partisë Demokratike në opozitë nga interesat e ish-kryeministrit Sali Berisha, shpallur i padëshirueshëm për “korrupsion madhor” nga Departamenti i Shtetit. Berisha e konsideroi fyese dhe albanofobike.

Lajm 27 Jul 2021

Policia dhunon gazetarët pasi dështoi të arrestojë të dyshuarin për drogë

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet pasi policia e shtetit ndaloi me dhunë gazetarin Ergys Gjençaj dhe shtyu kolegen e tij Klodiana Lala, pasi këto të fundit u gjetën në vendin e ngjarjes dhe filmuan dështimin e tre oficerëve në arrestimin e një të dyshuari për trafik droge.

Lajm 26 Jul 2021

OSBE/ODIHR kritikon qeverinë për abuzime dhe opozitën për “strukturat paralele”

Raporti përfundimtar i monitoruesve të zgjedhjeve të 25 prillit 2021 kritikoi qeverinë e kryeministrit Edi Rama për abuzime me pushtetin gjatë fushatës ndërsa Partia Demokratike në opozitë u kritikua për “strukturat paralele” në mbrojtje të votës. Raporti i konsideron akuzat për blerje vote si “të besueshme”.

Lajm 13 Jul 2021

Pesë organizata dënojnë zgjedhjen e Krasniqit në krye të AMA

Organizatat ndërkombëtare të të drejtave dënuan vendimin e socialistëve javën e kaluar në parlament për të zgjedhur një bashkëpunëtore të ngushtë të Ramës në krye të një institucioni që duhet të jetë poplitikisht i pavarur.

Lajm 13 Jul 2021

Reporterët pa Kufi kritikojnë “arrogancën” e Ramës në zgjedhjen e AMA

Një nga organizatat më të mëdha të lirisë së shtypit në botë, Reporterët pa Kufi, dënoi zgjedhjen e Armela Krasniqit si kryetare e bordit të AMA javën e kaluar, duke e konsideruar këtë zgjedhje “një demonstrim arrogant” i pushtetit.

Lajm 13 Jul 2021

Shkelje procedurash, ish-zyrtarët e Bashkisë Pogradec dërgohen në gjyq

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit dërgoi për gjykim ish-kryebashkiakun Eduart Kapri dhe zyrtarë të tjerë për një tender për blerje drush zjarri. Në gjykatë përfunduan edhe dy punëtorë mirëmbajtjeje që i vunë drynin shkollave para zgjedhjeve të vitit 2019.

Lajm 7 Jul 2021

Rama sfidon Brukselin dhe zgjedh bashkëpunëtoren e ngushtë në krye të AMA

Bashkimi Evropian, OSBE, Britania e Madhe dhe një sërë organizatash dhe ekspertësh vendës dhe ndërkombëtarë i kërkuan parlamentit të kontrolluar nga kryeministri Edi Rama të mos zgjedhin një person me anësi të dukshme politike në krye të Autoritetit të Medias Audiovizive. Përkundër kësaj, parlamenti zgjodhi Armela Krasniqin, një bashkëpunëtore e ngushtë e Ramës në krye të një institucioni që duhet të jetë i pavarur.

Lajm 7 Jul 2021

BE i bën thirrje socialistëve të tërhiqen nga plani për rrëmbimin e kreut të AMA

Zyra e Bashkimit Evropian në Tiranë deklaroi të mërkurën se parlamenti aktual nuk duhet të zgjedhë kryetarin e ri të bordit të Autoritetit të Medias Audiovizive ndërkohë që socialistët kanë në plan të votojnë sot, ku pretendenti kryesor, Armela Krasniqi, njihet si pjesë e stafit të kryeministrit Edi Rama.

Analize 6 Jul 2021

‘Ata janë policia’: Rrëfimi i skafistëve zbuloi rrjetin e trafikut dhe truprojat e Tahirit

Dosja hetimore e grupit të përbashkët Italian dhe shqiptar zbulon se si dy skafistë nga zona e Kavajës rrëfyen të gjithë aventurat e tyre dhe morën statusin e bashkëpunëtorit të drejtësisë, pasi u dënuan me 20 vjet burg. Dosja zbulon se si trafikantët janë në gjendje të shpëtojnë lehtësisht nga drejtësia shqiptare dhe se si një skaf me drogë mund të ngarkohet në mes të verës nga plazhi popullor i Golemit.

Më shumë