Postuar nga: Erjola Azizolli

Reportazh 17 Feb 2020

‘Me dyer të hapura’: Durrsakët rikthehen në shtëpitë e rrënuara nga tërmeti

Dhjetra banorë të qytetit të Durrësit janë kthyer në pallatet e pabanueshme, ndërsa varfëria dhe burokracitë ua kanë pamundësuar gjetjen e banesave me qira.

Analize 14 Jan 2020

Rruga e lënë përgjysmë mban pezull shpresat për zhvillim të Skraparit

20 kilometra rrugë e pashtruar e cila lidh Çorovodën me Përmetin, shihet si mundësi zhvillimi të turizmit dhe qasje në tregje nga banorët e Skraparit, por harresa ndër vite për asfaltimin e këtij segmenti rrugor i ka zbehur shpresat e banorëve të qytezës në rrëzë të malit të Tomorrit.

Reportazh 28 Sep 2019

Poliçani sheh me shpresë nga turizmi për një jetë të dytë

Qyteti i ndërtuar si pjesë e industrisë së prodhimit të armatimeve gjatë luftës së ftohtë shpreson se një investim i Rilindjes Urbane do t’i mundësojë një jetë të dytë me turizëm pas emigrimit masiv të 30 viteve të fundit.  

Reportazh 10 Sep 2019

Fshati i vezirëve otomanë kërkon rilindjen përmes turizmit

Një fshati i vogël i Beratit – emri i të cilit lidhet ngushtë me familjen e madhe të Qypyrllinjëve, kërkon të rilindë duke e mbështetur të ardhmen tek turizmi.

Reportazh 2 Sep 2019

Tre muzikantë amatorë mbushin me tinguj kalanë e Beratit

Tingujt e klarinetës, fizarmonikës dhe defi, shoqëruar me interpretimin e këngëve qytetare beratase, por jo vetëm, thyejnë qetësinë e lagjes “Kala” në qytetin e Beratit.

Reportazh 24 Aug 2019

Rilindja urbane rrafshoi pishat dhe kujtimet mbi lulishten e dikurshme të Beratit

E ndërtuar në vitin 1928, lulishtja e Çelepiasit u ngulit për dekada në identitetin e banorëve të qytetit të Beratit, por një projekt i kushtueshëm prej 654 mijë eurosh në kuadër të Rilindjes Urbane rrafshoi pishat shekullore dhe lulet dhe i zëvendësoi kujtimet e banorëve me gurë dhe rrugica betoni.

Reportazh 7 Aug 2019

Qeveria kërkon mbështetjen e qytetarëve kundër guroreve në malin e Tomorrit

Pasi Gjykata Administrative e Apelit hodhi poshtë një vendim të Këshillit të Ministrave që zgjeronte kufijtë e parkut kombëtar në malin e Tomorrit, Ministria e Turizmit dhe Mjedisit është angazhuar në një fushatë ndërgjegjësuese kundër këtij vendimi.

Reportazh 31 Jul 2019

Dëmtohet rruga e rikonstruktuar me fondet e Rilindjes Urbane në Berat

Një gropë e madhe është hapur si pasojë e dëmtimit të asfaltit në rrugën e ‘Stadiumit’ në Berat –  rikonstruktuar vetëm tre vite më parë nëpërmjet projektit më të shtrenjtë të programit të Rilindjes Urbane të qytetit muze të mbrojtur nga UNESCO.  

Reportazh 19 Jul 2019

Defektet e kalldrëmit të ri në rrugën e kalasë së Beratit përplasin institucionet

Një vit pas përfundimit të punimeve të rikonstruksionit të rrugës “Mihal Komeneno”  për në lagjjen “Kala” dhe vendin e quajtur “Tabja”, në qytetin e Beratit, janë shfaqur defekte që kanë shqetësuar banorët dhe futur në përplasje institucionet vendore dhe Fondin Shqiptar të Zhvillimit.

Lajm 12 Jul 2019

Përplasja për buxhetin, gjykata rrëzon kërkesën e Bashkisë Skrapar për hetimin e ish-prefektit

Gati një muaj pasi Bashkia e Skraparit i kërkoi gjykatës që të detyroj organin e akuzës, për të nisur procedim penal ndaj ish-prefektit, Gjykata e Beratit vendosi të rrëzoj kërkesën e Bashkisë, e cila nuk është paraqitur në seancë dhe nuk pranoi të komentonte vendimin.

Më shumë