Postuar nga: Esmeralda Keta

Analize 29 Jul 2020

U certifikua dy javë më parë për COVID-19, koncesioni mbyll laboratorin e QSUT

Ministria e Shëndetësisë ka urdhëruar mbylljen e strukturave laboratorike në QSUT, duke paralajmëruar largimin nga puna të dhjetëra pjesëtareve të stafit mjekësor – të cilët vetëm pak javë më parë u specializuan për të kryer analizat për koronavirusin e ri.  

Investigim 1 Jul 2020

Qeveria ‘manipuloi’ bilancin e ndihmave për shtresat në nevojë gjatë COVID-19

Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se ndihmat direkte të qeverisë për shtresat në nevojë gjatë pandemisë ishin dy herë më të vogla sesa pakot ushqimore të ofruara nga donacionet, ndërkohë që dhjetra familje ankohen se u braktisën në kushtet e mbijetesës.

Analize 13 Jun 2020

Zvarritja e planit të Rindërtimit përndjek mijëra të pastrehët e tërmetit

Shtatë muaj pas tërmetit të 26 nëntorit, të dëmtuarit përballen me vonesat në vlerësimin e dëmeve dhe paqartësi për të ardhmen e tyre, ndërkohë që ekspertët i konsiderojnë afatet e qeverisë si “premtime me lugë bosh”.

Reportazh 12 Jun 2020

Maturantët shpërthejnë në protesta pas testit të maturës shtetërore

Ndërkohë që Ministria e Arsimit kishte premtuar thjeshtëzime për shkak të situatës së krijuar nga pandemia, maturantët ankohen se testi i lëndës së letërsisë dukej sikur synonte t’i “t’i kapte mat” dhe jo të maste njohuritë.

Reportazh 7 May 2020

Vuajtjet e të sëmurëve kronikë shtohen nga pandemia e COVID-19

Masat shtrënguese të ndërmarra nga qeveria për të parandaluar përhapjen e epidemisë së COVID-19 i kanë shtuar peripecitë e pacientëve kronikë dhe qytetarëve të tjerë për të marrë shërbim shëndetësor. 

Reportazh 16 Apr 2020

Të mbijetuarit e COVID-19 rrëfejnë betejën me frikën dhe sëmundjen

Të sprovuar nga epidemia e koronavirusit të ri, shtatë të mbijetuar nga qytete të ndryshme të Shqipërisë tregojnë luftën e tyre –jo vetëm me COVID-19, por edhe me ankthin apo stigmën e infektimit.

Interviste 3 Apr 2020

Pëllumb Pipero, imazhi publik i luftës kundër COVID-19

Me daljet e tij të shpeshta publike në studiot televizive, doktor Pëllumb Pipero është kthyer në imazhin publik të luftës që qindra mjekë dhe infermierë po bëjnë kundër COVID-19.

Reportazh 2 Apr 2020

‘Nuk përqafoj dot tim bir’: Lufta e dyfishtë e bluzave të bardha me COVID-19

Mjekët dhe infermierët në Shqipëri po luftojnë në vijën e parë të frontit për të shpëtuar jetët e pacientëve të tyre të infektuar nga koronavirusi në një situatë të jashtëzakonshme –që i mban të izoluar nga familjet dhe në pamundësi për të përqafuar prej javësh fëmijët e tyre.

Investigim 2 Mar 2020

Fëmijët e padukshëm: Mijëra nxënës braktisin shkollën çdo vit

Mijëra nxënës braktisin arsimin e detyrueshëm çdo vit për shkak të varfërisë, emigrimit, martesave të vajzave në moshë të vogël dhe mentalitetit patriarkal, ndërsa ekspertët paralajmërojnë se shifrat mund të jenë edhe më të larta nga sa raportohen.

Investigim 16 Oct 2019

Vilat pas Hotel Tiranës u rrafshuan për t’u hapur rrugë kullave

Tre vjet pasi Bashkia e Tiranës shembi për ‘interes publik’ shtëpitë 100-vjeçare pranë sheshit Skënderbej, vendin e nënstacionit elektrik e ka zënë projekti privat i një kulle 33-katëshe, ndërkohë që dhjetra familjet e shpronësuara nuk janë dëmshpërblyer ende për pronat e humbura.

Më shumë