Postuar nga: Filip Rudic

Lajm 15 Apr 2019

Ndërron jetë Mirjana Markoviç, e veja e Sllobodan Millosheviçit

Mirjana Markoviç, e veja e ish-presidentit serb dhe jugosllav Sllobodan Millosheviç, raportohet se ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare në Moskë, ku jetonte në mërgim.

Reportazh 3 Apr 2019

Prona e humbur: Të dhënat e zhdukura të Kosovës zgjasin betejat ligjore të pas luftës

Dialogu Beograd-Prishtinë i ndërmjetësuar nga BE-ja ka sjellë një marrëveshje për krijimin e një regjistri të besueshëm të pronave në Kosovë, por në praktikë, njerëzit mbeten të paaftë të kthehen në shtëpitë që ata humbën gjatë dhe pas luftës së viteve 1998-1999.

Reportazh 15 Mar 2019

Vazhdon misteri për vitet që Karaxhiçi kaloi në arrati

Ndërsa vendimi përfundimtar për Radovan Karaxhiçin do të merret javën që vjen, shumë nga 12 vitet që ai kaloi duke shmangur arrestimin mbeten të mbushura me mistere që autoritetet serbe dhe boshnjake ngurrojnë t’i hetojnë dhe personat që e ndihmuan atë mbeten pa u gjykuar.

Lajm 18 Feb 2019

Gruevski kritikon marrëveshjen e emrit Greqi-Maqedoni si “mashtrim”

Ish-kryeministri Nikola Gruevski ka kritikuar pasardhësinë e tij në lidhje me marrëveshjen e arritur së fundmi me Greqinë, duke e akuzuar Zoran Zaevin se ka mashtruar vendin e tij.

Analize 11 Feb 2019

Kosova dhe Serbia përballen për Trepçën

Një përpjekje nga ana e Kosovës për të marrë kontroll të plotë mbi kompleksin e minierave të Trepçës kërcënon të komplikojë më tej përpjekjet për të normalizuar marrëdhëniet me Serbinë.

Lajm 1 Feb 2019

Asnjë kontribut në Fondin e OKB-së për viktimat e helmimit nga plumbi në Kosovë

Një Fond Mirëbesimi i ngritur nga Kombet e Bashkuara për viktimat rome, ashkali dhe egjiptiane të helmimit nga plumbi në kampet e drejtuara nga OKB-ja në Kosovën veriore pas luftës së viteve 1998-1999 nuk ka marrë ende asnjë kontribut nga asnjë vend.

Lajm 31 Jan 2019

Dosja dokumenton përfshirjen e shtetit serb në dëbimin e kroatëve

Një dosje e re e publikuar nga OJQ-ja Fondi për të Drejtën Humanitare dokumenton rolin e policisë, ushtrisë dhe sigurimit serb të shtetit në zhvendosjen me dhunë të kroatëve nga Serbia gjatë viteve 1991-1995.

Reportazh 29 Jan 2019

A mundet ish-komandanti i Kosovës të tregojë fatin e serbëve të zhdukur?

Familjet e personave që u zhdukën në Rahovec gjatë luftës në Kosovë shpresojnë që Sabahajdin Cena, një ish-komandant guerilas së fundmi i marrë në pyetje nga prokurorët në Hagë, mund të tregojë informacione të rëndësishme pavarësisht se ai vetë mohon çfarëdolloj përfshirje në rrëmbimet e kryera aty.

Lajm 18 Jan 2019

Putin “ndan të njëjtin shqetësim me Serbinë” për Ushtrinë e Kosovës

Presidenti rus Vladimir Putin tha gjatë vizitës së tij në Serbi se ndante të njëjtin shqetësim me Beogradin në lidhje me qëllimin e Kosovës për të krijuar një ushtri, të cilin ai e quajti shkelje të Rezolutës 1244 të OKB-së.

Lajm 17 Jan 2019

Human Rights Watch: Progresi i të drejtave të njeriut në Ballkan i ngadaltë

Gjykimi i krimeve të luftës, tensionet etnike, kërcënimet ndaj gazetarëve dhe të drejtat e pakicave dhe emigrantëve vazhdojnë të mbeten problemet kyçe në fushën e të drejtave të njeriut në Ballkan, theksoi Raporti Botëror 2019 i Human Rights Watch.

Më shumë