Postuar nga: Fjori Sinoruka

Reportazh 9 Jun 2021

Parlamenti në largim voton për shkarkimin e Ilir Metës

Ilir Meta rrezikon të shkarkohet si president i Shqipërisë për shkak të akuzave që ai shkaktoi tensione para zgjedhjeve të prillit në vend. Megjithatë, analistët kanë vënë në dyshim legjitimitetin e votimit të së mërkurës.

Reportazh 3 Jun 2021

“Kafe dhe cigare”: Minatorët kërkojnë status të veçantë, pension të drejtë

Minatorët shqiptarë thonë se ata kanë nevojë për një “status tw veçantë” që do të përmirësojë kushtet e tyre të punës, pensionet dhe që garanton kujdes më të mirë për problemet e shumta shëndetësore me të cilat ata përballen më vonë në jetën e tyre. Por për 30 vjet thirrjet e tyre kanë rënë në vesh të shurdhër.

Lajm 20 May 2021

Ekspertët: Sanksionet ndaj Berishës mund ta ndihmojnë Partinë Demokratike

Vendimi i SHBA-së për ta shpallur “non-grata” ish-kreun e Partisë Demokratike, Sali Berisha, mund ta ndihmojë partinë të çlirohet nga ndikimi i tij dhe të krijojë një imazh më të mirë, thonë ekspertët në Tiranë.

Lajm 14 May 2021

Luftimet Izrael-Gaza cenojnë edhe emigrantët nga Ballkani

Përshkallëzimi i fundit i konfliktit midis Izraelit dhe militantëve të Hamasit në Gaza është shoqëruar me dënime, protesta dhe shqetësime për fatin e dhjetëra mijëra njerëzve nga Ballkani që jetojnë në zonën e konfliktit.

Analize 10 May 2021

Pas humbjes së zgjedhjeve, Partia Demokratike në një udhëkryq

Pas humbjes së dytë të Lulzim Bashës në zgjedhjet e përgjithshme, ky i fundit dhe Partia Demokratike përballen me pikëpyetje të mëdha lidhur me strategjinë e tyre të protestave dhe bojkoteve.

Analize 24 Apr 2021

Shqipëria shkon në zgjedhje pas një fushate të tensionuar

Të paktën dy përplasje me armë, me një viktimë, kanë shoqëruar fazën e fundit të një fushatë elektorale të mbajtur në një atmosferë më të tensionuar se zakonisht.

Lajm 23 Apr 2021

OJQ-të dënojnë shfrytëzimin e fëmijëve në fushatë elektorale

Grupet për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve thonë se të gjitha partitë kryesore po vazhdojnë të përdorin dhe abuzojnë me fëmijët në reklamat dhe propagandën e tyre, pavarësisht paralajmërimeve se kjo shkel të drejtat e tyre dhe ligjin.

Analize 22 Apr 2021

Vazhdimësi ose ndryshim: Rama dhe Basha në betejë për postin e kryeministrit

Për vite me radhë tashmë, kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama dhe ai i Partisë Demokratike Lulzim Basha po përballen përsëri në zgjedhjet parlamentare që do të mbahen këtë fundjavë në Shqipëri. Që nga ajo kohë, përveç sloganeve, nuk kanë ndryshuar shumë gjëra.

Lajm 20 Apr 2021

Plagosja në zyrën e PD në Kavajë alarmon Shqipërinë në prag të zgjedhjeve

Plagosja e një burri në zyrën e Partisë Demokratike në Kavajë të hënën në mbrëmje shkaktoi akuza politike përpara zgjedhjeve parlamentare që do të mbahen në fundjavë.

Lajm 19 Apr 2021

Sulm me thikë në një xhami në Tiranë

Ditën e hënë policia arrestoi një 34-vjeçar që dyshohet se ka probleme të shëndetit mendor pasi ky i fundit hyri në një xhami në Tiranë dhe plagosi me thikë pesë persona.

Më shumë