Postuar nga: Geri Emiri

Lajm 7 Nov 2019

Tre të arrestuar për grabitjen e pensioneve në zyrën e postës në Krujë

Policia e Durrësit njoftoi se kishte arrestuar tre persona të dyshuar për grabitjen në Krujë, dy ndihmës të tyre dhe rojen private që s’kishte njoftuar policinë. Në njoftim thuhet se ishin sekuestruar paratë e vjedhura nga posta.

Investigim 4 Nov 2019

Gjyqtarët e Apelit Durrës ‘bujtën’ në shtëpinë e eksponentit të Kamorrës

Dy gjyqtarë të Apelit Durrës, Kliton Spahiu dhe Petraq Dhimitri – të cilët u dënuan për korrupsion për atë që njihet si afera “El Clasico”, dyshohet se u mikpritën në shtëpinë e një eksponenti të mafies napolitane gjatë një vizite në Itali.     

Lajm 1 Nov 2019

Prokurori Arjan Ndoja përfshihet në një atentat mafioz në Durrës

Prokurori i Durrësit, Arjan Ndoja, shoferi i tij dhe një person i tretë i regjistruar në spital me emrin Pullumb Muhametaj, por i dyshuar për përfshirje në krim të organizuar u sulmuan me breshëri plumbash në autostradën Durrës-Tiranë.

Analize 28 Oct 2019

‘Dosjet në bagazhe makinash’: Si u grabitën 68 mijë m2 tokë në kepin e Rodonit

Prokuroria e Durrësit ka zbardhur një skemë masive falsifikimi me tokën shtetërore në fshatin Bizë pranë Kepit të Rodonit, ku ish-zyrtarë lokalë dhe drejtuesit më të lartë të Hipotekës së Durrësit kanë bashkëpunuar me njëri-tjetrin në tjetërsimin dhe shitjen e tokave të kushtueshme.

Lajm 27 Oct 2019

Grabitja e tokave në bregdet lë në qeli nëntë ish-zyrtarë dhe përfitues në Durrës

Pas arrestimeve masive për tjetërsimin e 68 mijë metrave katrorë tokë në afërsi të Kepit të Rodonit, Gjykata e Durrësit la në burg 9 ish-zyrtarë, ndërsa lehtësoi masat e sigurisë për tetë të akuzuarit e tjerë që pretenduan se ishin në moshë të thyer dhe kishin probleme shëndetësore.

Lajm 25 Oct 2019

Përvetësim tokash në bregdet, 18 të arrestuar në Durrës

Tre ish-drejtues të hipotekës së Durrësit dhe një mori ish-zyrtarësh u arrestuan bashkë me 5 perfitues të 68 000 mijë metrave katrorë tokë në operacionin e koduar “Rodoni”. Ata akuzohen për falsifikim dhe pastrim të produkteve të veprës penale.

Reportazh 26 Sep 2019

‘Rilindja Urbane’ betonizoi memorien kolektive të Durrësit

Bashkia harxhoi miliona euro nëpërmjet programit të Rilindjes Urbane për t’i dhënë një imazh të ri dy shesheve kryesore të Durrësit, por kritikët ankohen se projektet nuk respektuan trashëgiminë historike dhe memorien kolektive të qytetit bregdetar.

Lajm 21 Sep 2019

Dhjetra të lënduar prej tërmetit në Durrës dhe Tiranë

Mbi 100 persona u raportuan të lënduar në spitalet e kryeqytetit dhe Durrësit, pas një tërmeti me magnitudë 5.8. Një mori banesash po ashtu pësuan dëme , ndërsa qytetarët dolën në rrugë të përfshirë nga paniku.

Investigim 26 Aug 2019

Hekurudha në kolaps ekonomik i kushton buxhetit miliona euro për paga

Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se Hekurudha Shqiptare mbijeton prej një dekade përmes devijimit antiligjor të subvencionit të qeverisë si fond pagash dhe sigurimesh për qindra punonjësit e vet, ndërkohë që një zinxhir institucionesh mbyllën sytë dhe e miratuan situatën në heshtje për të mos i vënë “drynin” transportit hekurudhor.

Investigim 6 Jul 2019

Përmbytja nga shiu i gjeti të papërgatitura institucionet shtetërore

Gjatë dy viteve të fundit katër institucione publike, mes të cilave edhe Biblioteka Kombëtare, u përmbytën kur uji depërtoi në bodrume duke shkaktuar miliona lekë dëme, ndërsa reshjet nxorën në sipërfaqe mungesën e  masave parandaluese.

Më shumë