Postuar nga: Gëzim Kabashi

Reportazh 8 Feb 2020

‘Detyrë shpirtërore’, misionarët i vijnë në ndihmë të pastrehëve që la pas tërmeti

Në fshatrat e njësisë administrative Ishëm të Durrësit një grup vullnetarësh vendas dhe misionarësh të Kishës Ungjillore po i vijnë në ndihmë banorëve të lënë të pastrehë nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit.

Reportazh 30 Jan 2020

“Pronari-shtet” kujtohet të hipotekojë monumentet e kulturës

Disa nga monumentet më të rëndësishëm të trashëgimisë historike e kulturore në qarkun e Durrësit nuk janë të pasqyruar si objekte në hartat kadastrale zyrtare, duke i hapur oreksin privatëve për t’i tjetërsuar dhe për t’i dhënë me qira.

Analize 26 Jan 2020

Pas tërmetit Durrësi synon ringjalljen ekonomike përmes turizmit

Operatorët turistik po luftojnë me kohën për t’u bërë gati për sezonin pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, ndërsa bëjnë thirrje për lehtësira fiskale dhe investime në infrastrukturën e amortizuar.

Opinion 16 Jan 2020

Leksionet e tërmetit të vitit 1926 për rindërtimin e Durrësit

Hapësirat e lira që u krijuan pas shkatërrimit të mjaft godinave në Durrës nga tërmeti i 26 nëntorit mund të ruhen si sipërfaqe të gjelbëruara, sheshe lodrash për fëmijët dhe lulishte pushimi për të moshuarit, një hap që do ta nxirrte qytetin nga asfiksia dhe do t’i hapte rrugën rilindjes së tij urbane.

Analize 17 Dec 2019

Tërmeti nuk i kurseu institucionet e kulturës në Durrës

Tërmeti 6.4 i shkallës Rihter që goditi Shqipërinë e Mesme me 26 nëntor ka ngrirë jetën kulturore në qytetin bregdetar, ku ekspertët dhe autoritetet vazhdojnë të vlerësojnë dëmet.  

Reportazh 29 Nov 2019

Frika nga tërmetet zbraz lagjet e Durrësit

Qyteti 3 mijë vjeçar, i cili  është ringritur disa herë pas tërmeteve shkatërruese, është goditur sërish rëndë prej lëkundjeve sizmike që vijojnë prej 3 ditësh dhe që kanë detyruar mjaft qytetarë të largohen prej tij.

Reportazh 16 Nov 2019

Forca Detare kordinon përpjekjet për mbrojten e trashëgimisë nënujore

Hapësira detare e Shqipërisë ështe vendi i prehjes së dhjetra anijeve luftarake të fundosura gjatë dy luftërave botërore dhe pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, relikte që mbrohen nga konventa ndërkombëtare dhe tradita detare – shpesh herë të nderuara si varreza nënujore.

Analize 9 Nov 2019

Kostot e dixhitalizimit mbyllin televizionet lokale

Kosto e lartë e transmetimit nëpërmjet një prej platformave numerike në vend – publike ose private, po i çon një pjesë të televizioneve lokale që kanë populluar treguan mediatik shqiptar drejt falimentimit, duke kufizuar larmishmërinë e ofertës televizive jashtë kryeqytetit.

Reportazh 22 Oct 2019

Ringjallen shpresat për rijetëzimin e lulishtes te Mauzoleu i Dëshmorëve në Durrës

Dështimi i projektit për ndërtimin e sheshit “Drejtësia” ka rikthyer shpresat e banorëve të qytetit për ruajtjen e lulishtes para Mauzoleut të Dëshmorëve në Durrës; ndërkohë arkeologët propozojnë që zona të kthehet në një park arkeologjik.

Interviste 28 Sep 2019

Nëntoka e Durrësit vazhdon të befasojë me zbulimet arkeologjike

Gati 30 vjet pasi u hodhën themelet për ndërtimin e tij, Muzeu Arkeologjik i Durrësit synon të hapë eksponatet e mesjetës dhe arkeologjisë nënujore, ndërsa institucioni do të marrë statusin e ‘muzeut kombëtar’.  

Më shumë