Postuar nga: Hamdi Fırat Buyuk

Opinion 11 Oct 2019

“Sulltani” i Turqisë bashkon në admirim liderët armiqësorë të Ballkanit

Vizita e fundit në Serbi e presidentit Erdogan tregoi sesa i aftë është ai të bashkojë në të njëjtën tryezë të rrumbullakët liderët e Ballkanit që nuk shkojnë mirë me njëri-tjetrin, por nuk dihet ende edhe për sa kohë do të munde ta vazhdojë ai këtë akt.

Analize 17 Sep 2019

Refugjatët sirianë gur shahu për Erdoganin e Turqisë

Turqia thotë se nuk mund ta përballojë dot barrën e më shumë se katër milionë refugjatësh, por një kërcënim për të hapur kufijtë e saj duhet të shihet në kontekstin më të gjerë të luftës siriane, marrëdhënieve Turqi-BE dhe politikave të Ballkanit.

Analize 2 Sep 2019

Shtohet dhuna ndaj grave në Turqinë e dominuar nga meshkujt

Rasti i fundit në të cilin një burrë i preu fytin bashkëshortes së tij theksoi numrin në rritje të grave të vrara nga burrat në Turqi, ku autoritetet konservatore nuk po u ofrojnë viktimave të mundshme mbrojtjen që u takon.

Analize 20 Aug 2019

Turistët nga Ballkani tërhiqen nga ofertat e ulëta në Turqinë e prekur nga kriza

Numri i turistëve nga Ballkani është rritur ndjeshëm në Turqi këtë vit, pasi kriza ekonomike e ka bërë një destinacion më të lirë se rivalët në këtë sektor.

Analize 5 Jul 2019

Shtohen telashet për Erdoganin pas humbjes në Stamboll

Humbja poshtëruese e zgjedhjeve në Stamboll nuk është sfida e vetme me të cilën përballet presidenti i Turqisë. Probleme të tjera përfshijnë një krizë ekonomike në rritje, mosmarrëveshje brenda partisë së tij, marrëdhënie të tensionuara me Perëndimin dhe madje edhe sanksione të mundshme nga ana e Shteteve të Bashkuara.

Lajm 24 Jun 2019

Fitorja e opozitës në Stamboll sfidon autoritetin e presidentit turk

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan është detyruar të pranojë humbjen në zgjedhjet e përsëritura për kryetar bashkie në qytetin më të madh të Turqisë, në atë që u pa gjerësisht si një test i rëndësishëm i demokracisë turke.

Analize 21 Jun 2019

Përsëritja e zgjedhjeve në Stamboll mund të vendosë të ardhmen e Turqisë

Përsëritja e votimeve që do të mbahet të dielën në qytetin më të madh dhe qendrën kryesore ekonomike të Turqisë, Stamboll, mund të përcaktojë fatin e presidentit Erdogan dhe mund të sinjalizojë një ndryshim në politikën turke.

Lajm 7 May 2019

Pas humbjes së partisë qeverisëse, në Stamboll do të mbahen zgjedhje të reja

Pas ankesës së partisë qeverisëse të presidentit Rexhep Tajip Erdogan, autoritetet zgjedhore turke anuluan në mënyrë kontroverse rezultatet e zgjedhjeve bashkiake të Stambollit, të cilat i fitoi kandidati i opozitës.

Investigim 19 Mar 2019

Politikë me diasporën: Ambasadorët e rinj të Turqisë në Ballkan

Gjithnjë e më shumë turq po ‘kthehen në shtëpi’ në Ballkan. Përderisa një komunitet i ri po lëshon rrënjë, a do t’i transplantojë ai vlerat e ‘Turqisë së re’ të Erdoganit?

Analize 11 Mar 2019

Me rritjen e çmimeve, shteti turk shndërrohet në shitës tregu

Turqit e zakonshëm po ndiejnë efektet e një krize ekonomike në formën e çmimeve të rritura për frutat dhe perimet, gjë që e ka detyruar qeverinë të ndërhyjë para zgjedhjeve lokale.

Më shumë