Postuar nga: Hysen Likdisha

Reportazh 13 Mar 2020

Covid-19 fut Shqipërinë në karantinë

Pjesa më e madhe e qyteteve kryesore në vend kanë respektuar urdhërat për karantimin, ndërsa disa qindra shoferë u ndaluan dhe makinat u bllokuan për qarkullim pa autorizim. Kryeministri njoftoi në mbrëmje masa shtesë, ndërsa bëri me dije kufizim të udhtimit ndërqytetas.

Lajm 26 Feb 2020

Keqfunksionimi i kaldajës së shkollës helmoi katër nxënës në Bulqizë

Katër nxënës të shkollës 9-vjeçare në Godvi të Bulqizës përfunduan në spital me simtoma helmimi, ndërsa policia njoftoi se ngjarja kishte ndodhur nga keqfunksionimi i kaldajës.

Lajm 24 Oct 2019

Helmohen 14 gjimnazistë në Bulqizë, një nxënëse në gjendje të rëndë në Tiranë

Një  gjimnaziste, 18 vjeç, ndodhet në gjendje të rëndë në QSUT me shenja të helmimit, ndërsa 13 nxënës të tjerë janë shtruar në Bulqizë dhe Peshkopi. Policia dyshon se arsye e helmimit është një “spraj” i përdorur në klasë.

Reportazh 29 Sep 2019

Rilindja Urbane në Dibër, ‘e panevojshme dhe e papërfunduar’

Bulevardi “Elez Isufi” në qytetin e Peshkopisë u rinovua me pllaka guri në vend të asfaltit me një investim prej 848 mijë eurosh, por banorët ankohen për cilësinë e punimeve dhe pohojnë se projekti ka përkeqësuar lëvizjen në dimër dhe në verë.

Lajm 24 Apr 2019

Aksident i rëndë në minierë, 1 minator vdes nga gazi në Bulqizë

Një minator vdiq, ndërsa një tjetër u helmua nga shpërthimi i gazit në një galeri kromi në minierën e e Tërnovës në Bulqizë.

Lajm 3 Apr 2019

Falsifikime për të lehtësuar pagesat ndaj OSHEE, dënohen 4 zyrtarë në Dibër

Katër zyrtarë lokalë në Trebisht, Dibër u gjetën fajtorë nga gjykata pasi lëshuan vërtetime false për të ndihmuar banorët të shlyenin me këste më të vogla pagesat ndaj OSHEE. Avokatja e të akuzuarve njoftoi apelim të vendimit.

Analize 21 Feb 2019

Gjyqe, borxhe dhe shpyllëzim: Pasojat që lanë pas HEC-t në liqenet e Bulqizës

Punimet për ndërtimin e HEC-eve që furnizohen nga një grup liqenesh mes Valikardhës dhe Martaneshit, përfshirë Liqenin e Zi që është monument natyre, kanë krijuar një varg konfliktesh dhe procesesh gjyqësore mes kompanisë, autoriteteve dhe banorëve.

Lajm 8 Feb 2019

Shembet masivi shkëmbor, vdes një minator në Bulqizë

Një 57 vjeçar ka humbur jetën në një prej galerive të Zonës D në  Bulqizë. Ndërkohë dy minatorë të tjerë u plagosën në një aksident të dytë në galerinë kryesore të kontrolluar nga ACR.

Lajm 12 Jan 2019

Dëmshpërblime selektive pas tërmetit, procedohen anëtarët e komisionit të verifikimit

Shtatë anëtarët e komisionit të verifikimit të dëmeve prej tërmetit në Burrel janë proceduar penalisht nga policia e Dibrës, pas denoncimit në emisionin “Fiks Fare” për abuzime dhe ndarje selektive të fondeve. Kryetari i bashkisë mohoi akuzat.

Analize 28 Dec 2018

Mungesa e ekspertëve zvarrit gjyqin mes HEC-it dhe një rezervati peshku në Dibër

Një kompani e kultivimit të peshkut mbi lumin Seta në Dibër pretendon se punimet e hidrocentralit i kanë shkaktuar 300 mijë euro dëm, por konflikti gjyqësor zvarritet prej dy vitesh për shkak të mungesës së ekspertëve  dhe refuzimit të tyre për të kryer ekspertizat.

Më shumë