Postuar nga: Ivan Angelovski

Interviste 15 Jul 2020

Ish- këshilltari i Trump vajton mundësinë e humbur rreth Kosovës

Ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare i Donald Trump, John Bolton, tha për BIRN se Serbia dhe Kosova mund të jenë tërhequr nga një pikë ku një marrëveshje për t’i rregulluar marrëdhëniet mes tyre ishte afër për t’u arritur. Frika e shoqëruar nga një shkëmbim i mundshëm i territoreve është “e ekzagjeruar”, tha ai, dhe zbuloi se zyrtarë “seriozë” evropianë ishin duke shikuar në këtë ide.

Investigim 10 Jun 2020

Bomba e vendosur në arushin prej pelushi në Libi lidhet me eksportin e armëve nga Serbia

Një bombë e improvizuar e gjetur javën e kaluar, e lidhur pas një arushi pelushi në kryeqytetin e Libisë, përmbante një predhë mortajë të prodhuar vitin e kaluar në Serbi. Pavarësisht një embargoje për eksportimin e armëve, armët serbe vazhdojnë të mbërrijnë ende në Libi.

Investigim 1 May 2020

Kompanitë e lidhura me bashkëshortin e ministres serbe të drejtësisë marrin kontrata shtetërore

BIRN ka zbuluar se kompanitë e lidhura me bashkëshortin e ministres serbe të drejtësisë, i cili është gjithashtu vëllai i një figure të njohur të shëndetësisë serbe, fituan 27 kontrata publike me vlerë rreth 26.8 milionë euro, përfshirë një ofertë prej tre milionë eurosh për një sistem informacioni në kujdesin shëndetësor.

Investigim 13 Dec 2019

Armët serbe u përdorën kundër protestuesve në Bagdad

Autoritetet irakiane thonë se ata nuk patën asnjë rol në importimin e granatave të gazit lotsjellës të gradës ushtarake të përdorura nga forcat irakiane kundër protestuesve në tetor. Megjithatë, një investigim i BIRN tregon se granatat e prodhuara nga Serbia ishin pjesë e një marrëveshje armësh midis Beogradit dhe Bagdadit dhe iu dërguan direkt ministrisë së mbrojtjes të Irakut në vitin 2009.

Reportazh 7 Oct 2019

Ëndrra për një koncert të madh bamirësie në Bullgari u kthye në makth

Një grup bullgarësh donin të rikrijonin një koncert për mbledhje fondesh në Sofje, por bateristi amerikan që ata punësuan për të kontraktuar yje të mëdhenj të skenës së muzikës kishte ide të tjera. BIRN ju tregon për një përrallë premtimesh dhe mashtrimi.

Analize 16 Sep 2019

Shkarkimi i Bolton rrit shpresat –dhe frikën – në Ballkan

Shkarkimi i papritur nga Donald Trump i “aleatit të Serbisë në Shtëpinë e Bardhë” si Këshilltar i Sigurisë Kombëtare ka shqetësuar Beogradin, por shumica e ekspertëve besojnë se pasaardhësi i tij i mundshëm, Charles Kupperman, nuk do të jetë shumë ndryshe nga Bolton.

Investigim 30 May 2019

Kontrabanduesit e cigareve gjejnë sërish strehë të sigurt në Mal të Zi

Ngjashëm me kontrabandën e cigareve të viteve 1990, Mali i Zi është bërë sërish qendër e një mashtrimi global të kontrabandës që transporton miliona cigare false në BE përmes përdorimit të anijeve ‘fantazmë’, kompanive guackë dhe dokumenteve të falsifikuara.

Lajm 11 Mar 2019

Pas investigimeve të BIRN/ARIJ, Egjipti do të hetojë cigaret e rreme “Cleopatra”

Pasi investigimet e BIRN/ARIJ treguan mënyrën sesi miliona cigare të rreme “Cleopatra” po kontrabandoheshin në Afrikën e Veriut nga Ballkani, parlamenti i Egjiptit ka kërkuar një hetim zyrtar.

Investigim 11 Dec 2018

“ Cleopatra ” e kopjuar: Cigarja “Made in Egypt”, përmes Malit të Zi

Për katër vjet, zyrtarët doganorë në Kajro, Londër dhe Bruksel ngritën alarme për prodhimin e miliarda cigareve që mbajnë emrin e brendit më të njohur të Egjiptit në një fabrikë në pronësi shtetërore në Mal të Zi, të kontrabanduara në tërë Afrikën e Veriut nga Libia pa ligj. Mali i Zi, përkundër negociatave për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian, i injoroi ato.

Analize 3 Dec 2018

Rivalët e Kosovës konkurrojnë për mbështetjen e Amerikës

Presidenti dhe kryeministri i Kosovës kanë ngecur në një luftë për të bërë që Uashingtoni  të mbështesë pikëpamje të kundërta përsa i takon një zgjidhjeje me Serbinë.

Më shumë