Postuar nga: Ivana Dervishi

Lajm 17 Jun 2018

“Krimi mjedisor” në sytë e studentëve të arteve në Tiranë (Fotogaleri)

Lajm 16 Jun 2018

Aktivistët protestojnë kundër autoriteteve që mbyllin një sy ndaj vrasjes së grave (Video)

Dhjetëra aktivistë u mblodhën të shtunën përpara drejtorisë së policisë në Tiranë, ku kritikuan ashpër mosveprimin policor ndaj denoncimeve të dhunuesve të grave dhe vajzave, ndërsa vendi numëroi 6 viktima të dhunës me bazë gjinore për gjashtëmujorin e parë të vitit 2018.

Lajm 15 Jun 2018

Artistët kërkojnë tërheqjen e projektligjit për Teatrin, shpallin protesta të përditshme (Video)

Dhjetëra artistë dhe qindra mbështetës të tyre u mblodhën të premten në Teatrin Kombëtar dhe konfirmuan vendosmërinë e tyre për të luftuar planet e qeverisë për falje të një pjese toke të teatrit në këmbim të një godine të re për aktorët.

Lajm 14 Jun 2018

Dëgjesa e vonuar për Teatrin Kombëtar pritet me mosbesim nga artistët

Në një sallë të tejmbushur me artistë, kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministrja e Kulturës organizuan dëgjesën e parë publike për fatin e Teatrit Kombëtar, ndërsa u përballën me një grup akuzash për thyerje besimi, mungesë transparence dhe përvetësim të pronës publike përmes partneritetit publik-privat.

Lajm 13 Jun 2018

Aktivistët mjedisorë të vendosur të luftojnë në gjykatë kontratën e Kalivaçit

Organizata në krye fushatës për një Vjosë pa diga shprehet se do të vazhdojë betejën për mbrojtjen e lumit e fundit të egër në Europë dhe se po peshon mënyrat e kontestimit në gjykatë të kontratës së HEC-it të Kalivaçit.

Lajm 13 Jun 2018

Gjyqi mes kompanive të HEC-eve dhe aktivistëve të Valbonës drejt fundit

Në gjyqin mes dy kompanive koncensionare të HEC-eve kundër Shoqatës Toka dhe aktivistes Catherine Bohne, palët i dhanë fund hetimit gjyqësor duke iu afruar dhënies së një vendimi.

Lajm 12 Jun 2018

Raporti: Margjinalizimi lë pa shtetësi komunitetin rom në Shqipëri

Sipas një raporti të hartuar nga një grup organizatash në mbrojtje të të drejtave të njeriut, Shqipëria nuk po bën mjaftueshëm për të siguruar garantimin e të drejtave të komunitetit rom në vend ndërsa po e rrezikon atë nga mbrojtja ligjore e shtetësisë.

Lajm 11 Jun 2018

Banorët e Dragobisë protestojnë pas shpërthimeve të kompanisë së HEC-eve në zonë

Të shqetësuar pas një “shiu gurësh” që ranë drejt shtëpive të tyre mesditën e të dielës, banorët e Dragobisë kanë bllokuar sot rrugën kombëtare të Valbonës dhe kërkojnë ndërhyrjen e autoriteteve për të garantuar sigurinë e tyre përballë punimeve që po kryen nga një kompani për ndërtimin e një hidrocentrali në zonë

Lajm 7 Jun 2018

INSTAT: Gratë ende larg barazisë gjinore në Shqipëri

Të dhënat e publikuara nga INSTAT tregojnë se në Shqipëri gratë vazhdojnë të mbajnë mbi supe barrën e martesave të hershme, të qëndrimit në shtëpi për përkujdesje ndaj familjes, hendekun gjinor të pagave, si dhe papunësinë.

Lajm 6 Jun 2018

Organizatat bëjnë thirrje për mbrojtjen e fëmijëve nga dhuna seksuale

“Fëmijët, viktima të dhunës dhe ngacmimeve seksuale në Shqipëri janë lënë jashtë vëmendjes institucionale”, thonë organizatat e të drejtave të fëmijëve, ndërsa theksojnë se ligjvënësit duhet të miratojnë urgjentisht ashpërsimin e masave në Kodin Penal për autorët e këtyre krimeve.

Më shumë