Postuar nga: Jerola Ziaj

Lajm 15 Oct 2020

Banorët e Kaninës ‘përplasen’ me deputetin e zonës, Fate Velaj për pronat

Një grup banorësh të Kaninës akuzuan deputetin e Partisë Socialiste, Fate Velaj se po tentonte përmes gjykatës që t’u rrëmbente rreth 30 hektarë tokë –por Velaj i kundërshtoi akuzat dhe tha se prona i përket familjes së tij.

Lajm 15 Aug 2020

“S’mund të kthehem pas”: Gara rraskapitëse me kohën për kalimin në Greqi

Në prag të skadimit të afatit për kalimin e kufirit pa pasur me vete një test COVID-i, me mijëra emigrantë shqiptarë qëndruan sërish në radhë pavarësisht thirrjes së autoriteteve për t’u kthyer në shtëpi, ndërsa një fëmijë 10 vjeçar humbi jetën pasi u përplas nga një ambulancë. 

Lajm 30 Jun 2020

Operacioni italo-shqiptar çon në sekuestrimin e 40 milion eurove drogë

Antimafia në Itali dhe SPAK e policia shqiptare njoftuan arrestimin e 37 personave, sekuestrimin e 3.5 tonëve drogë të llojeve të ndryshme dhe sekuestrimin e dhjetra pasurive të një grupi të trafikut të narkotikëve me qendër në Vlorë dhe Bari.

Lajm 4 Jun 2020

Trafik klandestinësh me gomone, policia ndalon 21 emigrantë dhe arreston pronarin e një shtëpie stehimi

Policia e Vlorës gjeti 21 emigrantë nga Egjipti në një shtëpi në Vlorë dhe ndaloi pronarin e banesës, ndërsa po hetohet për rikthim të trafikut me gomone përmes Otrantos.

Lajm 2 Jun 2020

Ndryshohet sërish drejtuesi i Kadastrës në Vlorë

Agjencia Shtetërore e Kadastrës në Vlorë është njohur të martën me drejtuesin e 8 në 9 muajt e fundit, ndërsa konfliktet për pronat e në bregdet e kanë kthyer postin në një vend që nuk e do askush.

Lajm 24 May 2020

Ekzekutohet 25-vjeçari në Vlorë, policia gjen të djegur makinën e autorëve

Një i ri u vra mesnatën e të dielës në Vlorë. Motivet e krimit dhe autorët mbeten ende të paqarta, ndërsa policia shoqëroi 12 persona me informacion për ngjarjen.

Investigim 1 May 2020

‘Peshqeshi i KÇK’ mbi Lungomare u ndërtua me firmën e Edi Ramës

Pas një beteje të gjatë për shpronësimin, kryeministri Edi Rama dhe Bashkia e Vlorës e shpërblyen karburantin e ish-gjyqtarit të shkarkuar nga vetingu, Shkëlzen Selimi me ndryshimin e projektit të Lungomares –pas ortakërisë së këtij të fundit me kompaninë “Kastrati”.

Lajm 26 Apr 2020

Burg për të arrestuarit, gjykata konfirmon dyshimet për rifillim të trafikut të klandestinëve me gomone

Bazuar në dëshmitë e 30 emigrantëve nga Lindja e Mesme dhe përgjime, Gjykata e Vlorës caktoi masë sigurie arrest me burg për dy të arrestuar për akuzat të trafikut të njerëzve përmes Otrantos. Mbrojtja mohoi akuzat dhe kërkoi lirimin e tyre.

Analize 25 Apr 2020

Hetime për rikthim të trafikut me gomone nga Vlora për refugjatët e Lindjes së Mesme

Arrestimi i dy personave dhe bllokimi i një gomoneje nga Roja Bregdetare në Vlorë nxit dyshimet për riaktivizimin e trafikut përmes ngushticës së Otrantos drejt Italisë, ndërsa mbyllja e kufijve tokësore për shkak të COVID-19 ka bllokuar në Shqipëri me dhjetra emigrantë nga Lindja e Mesme.

Reportazh 13 Mar 2020

Covid-19 fut Shqipërinë në karantinë

Pjesa më e madhe e qyteteve kryesore në vend kanë respektuar urdhërat për karantimin, ndërsa disa qindra shoferë u ndaluan dhe makinat u bllokuan për qarkullim pa autorizim. Kryeministri njoftoi në mbrëmje masa shtesë, ndërsa bëri me dije kufizim të udhtimit ndërqytetas.

Më shumë