Postuar nga: Jerola Ziaj

Investigim 6 Apr 2021

‘Nuk kemi si jetojmë ndryshe’: Ekonomia e kanabisit ka rrënjë të thella në Shqipëri

Parcelat e mbjella me kanabis janë reduktuar gjatë viteve të fundit në Shqipëri, megjithatë ekspertët paralajmërojnë se aksionet policore nuk mjaftojnë për t’a çrrënjosur kulturën e kultivimit që shkon pas në dekada. 

Analize 26 Mar 2021

‘Ligj me dy standarde’: Tubimet politike në fushatë rrisin riskun e përhapjes së COVID-19

Ekspertët paralajmërojnë se shkelja e masave kundër përhapjes së COVID-19 gjatë tubimeve politike dhe takimeve elektorale për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, rrezikon ta përkeqësojë epideminë në vend.

Lajm 3 Mar 2021

Vritet në atentat një 31-vjeçar në Vlorë

Një person i identifikuar nga policia si Tauland Gjikaj (Beqiraj) është vrarë në afërsi të Gjykatë së Apelit të Vlorës, ndërsa policia ka ndaluar një të dyshuar.

Lajm 26 Jan 2021

Atentat në Vlorë të dënuarit si pjesë e bandës së ‘vrasjeve me pagesë’

I liruar nga burgu një vit më parë pasi shleu ¾ të dënimit, Marion Mitro u plagos me dy plumba në lagjen “29 nëntori” në Vlorë, por i mbijetoi atentatit.

Lajm 21 Jan 2021

Gjykata lë në burg të akuzuarin si skafist i gomones me 55 refugjatë që rrezikoi mbytjen

Gjykata e Vlorës caktoi masë sigurimi arrest me burg për Emiljano Likaj, i akuzuar si personi që drejtonte gomonen fundosja e të cilës rrezikoi jetën e 55 refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut që synonin të mbërrinin në Itali.

Lajm 13 Jan 2021

Zhdukja e mistershme e trafikantëve ngre dyshime mbi operacionin e shpëtimit të 55 refugjatëve

Operacioni i shpëtimit të 55 refugjatëve nga Siria, Irani dhe Egjipti që rrezikuan të mbyteshin pas fundosjes së gomones që do i trafikonte në Itali, është mbuluar me hije dyshimi pas zhdukjes misterioze të 2 trafikantëve. Pronari i një hosteli në Tiranë është i vetmi i arrestuar për ngjarjen.

Lajm 18 Dec 2020

Neglizhuan kontrollet për kanabis, oficerët e policisë ankohen për mbingarkesë prej turizmit

Katër oficerë policie që u lanë me masë sigurie “detyrim paraqitje” dhe u pezulluan nga detyra prej Gjykatës së Vlorës, pretenduan se nuk e kontrollonin dot territorin për kanabis pë shkak të terrenit dhe ngarkesën gjatë sezonit turistik.

Lajm 16 Dec 2020

Arrest me burg për 31 persona të përfshirë në kultivimin e kanabisit

Gjykata e Vlorës caktoi masën arrest me burg për 31 persona, kryesisht banorë të fshatrave të Vlorës, të akuzuar për kultivim kanabisi, mes të cilëve dhe një punonjës policie i akuzuar për “shpërdorim detyre”.

Lajm 14 Dec 2020

27 të arrestuar në një operacion kundër drogës në Vlorë, nën hetim edhe punonjës policie

Policia e Vlorës ekzekutoi urdhërarrestet për 27 persona me akuzat e kultivimit, trafikut dhe prodhimit të lëndëve narkotike, ndërsa shpalli në kërkim 4 të tjerë. Gjatë operacionit u sekuestruan 120 kg kanabis dhe u shkatërruan 12 mijë rrënjë bimë narkotike.

Lajm 2 Dec 2020

Vritet në pritë, 27-vjeçari nga Vlora

Një i ri u gjet i vrarë në makinën e tij në anë të rrugës që lidh Vlorën me Dukatin, ndërsa policia dyshon se atij i është bërë pritë nga persona ende të panjohur.

Më shumë