Postuar nga: Jeta Xharra

Investigim 28 May 2020

Paratë e taksapaguesve u përdorën për të lobuar për ndryshim të kufijve

BIRN ka zbuluar se në vitin 2019 Ministria e Integrimeve Evropiane e Kosovës i pagoi 168,000 euro një kompanie me seli në Paris që kishte promovuar idenë se “modifikimi i territorit” mund të jetë një zgjidhje në dialogun Kosovë – Serbi.

Interviste 23 Feb 2019

Jamie Shea: NATO druhej mos Rusia pushtonte Kosovën

Në një intervistë për një program televiziv të BIRN Kosovës, një ish-zëdhënës i NATO-s Jamie Shea tregoi për çastet e tensionuara të fushatës ajrore të aleancës kundër Serbisë – kur forcat ruse papritur u dukën në Kosovë.

Lajm 1 Jun 2018

Kosova heq dorë nga bisedimet e Brukselit derisa Serbia të zbatojë marrëveshjet

Kosova s’do të marrë më pjesë në bisedimet e udhëhequra nga BE-ja në Bruksel me Serbinë derisa Beogradi të ketë zbatuar plotësisht të gjashtë marrëveshjet, thuhet në një email të siguruar nga BIRN.

Lajm 17 May 2017

Diplomati Yee: Presim që Ivanov të bëjë gjënë e duhur në Maqedoni

Zyrtari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Hoyt Yee i cili aktualisht është në një tur në Ballkan, tha se presidenti maqedonas i kupton ato që priten prej tij në dhënien e mandatit te Zoran Zaevi për formimin e një qeverie të re.

Interviste 21 Oct 2016

Edi Rama: Pajtimi me Serbinë, proces patriotik

Në një intervistë me gazetaren Jeta Xharra, kryeministri Edi Rama shprehet se në procesin e pajtimit midis shqiptarëve dhe serbëve, liderët nga Tirana dhe Prishtina duhet të sillen si “patriotë dhe jo si politikanë”.

Interviste 3 Jun 2016

Harrojeni federalizmin e Maqedonisë, thotë Ali Ahmeti

Lideri i partisë etnike shqiptare Ali Ahmeti tha për BIRN se thirrjet për të federalizuar Maqedoninë janë jopraktike dhe hodhi poshtë pretendimet se BDI-ja e tij është vegël e partisë qeverisëse VMRO DPMNE.

Lajm 9 Dec 2015

Dhuna “mund të jetë e vetmja zgjidhje në Kosovë”, thotë eksperti

Një zyrtar i DPC, Bodo Weber, ia hedh fajin ndërhyrjes së Perëndimit  për ngërçin në Kosovë – dhe paralajmëron se mund të jetë shumë vonë për një zgjidhje paqësore.

Investigim 22 Apr 2015

Dyshimet për komplot vrasjeje përfshijnë kryeprokurorin e ri të Kosovës

Letra dërguar Presidentes që lidh Aleksandër Lumezin me krime të rënda rëndon telashet e gjyqësorit në Kosovë.

Reportazh 17 Feb 2015

Emigrantët kosovarë shkëmbejnë mjerimin për pasigurinë

Të shtyrë nga dëshpërimi, mijëra njerëz nga Kosova po kërkojnë një jetë më të mirë në BE, ani pse mundësitë e tyre që të lejohen të qëndrojnë atje janë të zymta.

Investigim 9 Feb 2015

“Pro Credit Bank”, largimet e dyshimta të punëtorëve

Praktikat e punësimeve dhe pushimeve nga puna të bankës më të madhe të Kosovës vihen nën akuzë për sjellje çnjerëzore dhe për shkelje të të drejtave të punëtorëve, bëhet e ditur nga një investigim disamujor i BIRN Kosova.

Më shumë