Postuar nga: Kreshnik Gashi

Investigim 12 May 2021

Në Veriun e Kosovës, prodhimi i kriptovalutës Bitcoin me energji “falas”

Tavane shtëpish, bodrume, garazhe, madje edhe shtëpi në veri të Kosovës po jepen me qira për kriptovaluta, një biznes fitimprurës kur energjia elektrike është ‘falas’.

Lajm 11 Oct 2018

Aktakuza zbulon planet e mbështetura nga ISIS për sulme në Kosovë

Aktakuza kundër gjashtë mbështetësve të Shtetit Islamik në Kosovë pretendon se bombardimet e planifikuara kundër Kishave Ortodokse, një ekipi futbolli izraelit dhe shënjestrat në Belgjikë ose Francë u mbështetën nga militantët në Siri.

Lajm 22 Aug 2018

Ish-prokurori i Kosovës që hetoi listën e fryrë të veteranëve u përball me kërcënime

Elez Blakaj, prokurori i Kosovës i cili hetoi listën kontroverse të veteranëve të luftës, tha të hënën se ishte përballur me kërcënime të vazhdueshme mbi punët që kishte bërë për këtë çështje.

Investigim 10 May 2018

Emigrantët e zmbrapsur të Ballkanit gjejnë derën rumune për BE

Mbyllja e kufirit hungarez për t’i ndaluar emigrantët ka nxitur disa nga ata që dëshirojnë të largohen nga Kosova ose Shqipëria për të gjetur rrugë të reja drejt Europës Perëndimore nëpërmjet Rumanisë.

Lajm 27 Apr 2016

Operacion masiv policor në Kosovë, në kërkim deputeti dhe 40 të dyshuar

Autoritetet policore në Kosovë dhe punonnjës të EULEX po hetojnë 40 persona, të dyshuar për anëtarë të një organizate kriminale, ku deputeti i partisë në pushtet dhe ish komandanti i UÇK Azem Syla dyshohet se drejtonte. Ata akuzohen se kanë përvetësuar sasi të mëdha toke publike.

Lajm 16 Feb 2016

Kosova arreston zyrtarët e opozitës para mitingut

Një ditë para protestës së paralajmëruar të opozitës politike në Kosovë, policia arrestoi shumë aktivistë dhe anëtarë të Vetëvendosjes me justifikimin e disa ngjarjeve të ndodhura në vitin 2009.

Interviste 18 Oct 2015

Familja e piratit kibernetik kosovar të ‘ISIS’ është pro-amerikane [video]

Babai i një të riu kosovar, i cili është arrestuar pasi dyshohet se i ka dhënë Shtetit Islamik informacione mbi punonjës të sigurisë së SHBA-së, pranon që djali ishte pirat kibernetik por nënvizon që familja është pro-amerikane.

Më shumë