Postuar nga: Labinot Leposhtica

Lajm 6 Mar 2020

Kosova heton vrasjen e Adem Jasharit dhe familjes së tij

Prokurorja speciale Drita Hajdari tha se ka hapur një hetim paraprak për vrasjen e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari, dhe 58 anëtarëve të familjes së tij nga forcat serbe në vitin 1998.

Lajm 17 May 2019

Prokuroria e Kosovës do të hetojë autenticitetin e “fotografisë së përdhunimit”

Prokuroria Speciale e Kosovës po heton pretendimet se një fotografi që dyshohet se tregonte ushtarë serbë teksa përdhunonin një grua shqiptare etnike gjatë luftës, e cila u tregua për mediat nga deputetja Flora Brovina, mund të jetë e rreme.

Lajm 16 Apr 2019

Kosova zgjeron hetimin për vrasjen e Oliver Ivanoviçit

Prokuroria e Kosovës tha se po heton dy të dyshuar të tjerë në hetimin e saj për vrasjen e kreut të partisë politike serbe Oliver Ivanoviç në janar të vitit 2018.

Lajm 8 Mar 2018

Prokuroria Speciale e Kosovës merr përsipër hetimin për vrasjen e Ivanoviçit

Prokuroria Speciale e Prishtinës ka marrë përsipër hetimin për vrasjen e liderit të partisë politike serbe të Kosovës Oliver Ivanoviç nga prokurorët lokal për shkak të kompleksitetit të çështjes.

Analize 9 Jan 2018

Gjyqet për terrorizëm në Ballkan zbulojnë lidhjet me Europën Perëndimore

Gjyqet e terrorizmit të islamikëve ballkanikë tregojnë se shumë nga këta individë ose ishin të indoktrinuar nga komunitetet e radikalizuara në Gjermani, Austri dhe Itali ose kishin lidhje me to.

Lajm 4 Jan 2018

Gjykata e Prishtinës dënon me kusht katër deputetë të Vetëvendosjes

Një gjykatë në Kosovë dënoi me kusht katër deputetë të opozitës, të shpallur fajtorë se përdorën gaz lotsjellës në parlament në vitin 2015.

Lajm 14 Jun 2017

Planet e Lavdrim Muhaxherit për të sulmuar futbollistët e Izraelit në ndeshjen me Shqipërinë

Prokuroria në Kosovë ka ngritur aktakuzë për nëntë persona, të dyshuar për plane sulmi ndaj kombëtares së Izraelit në ndeshjen me Shqipërinë.

Lajm 25 Oct 2016

Lihet në fuqi vendimi për dënimin e luftëtarëve të “Grupit të Drenicës”

Gjykata e Apelit la në fuqi vendimin për dënimin e dhjetë ish-anëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përfshirë Sylejman Selimin, për krime kundër civilëve gjatë konfliktit të viteve 1998-1999.

Lajm 14 Oct 2016

Prokuroria e Kosovës merr në pyetje ish-gjyqtarin e BE-së

Francesco Florit, një ish-gjyqtar i EULEX-it në Kosovë, u mor në pyetje nga prokuroria e shtetit dhe mohoi akuzat për marrje ryshfeti nga një i dyshuar në një çështje vrasjeje.

Lajm 7 Jun 2016

Anëtarët e “grupit terrorist misterioz” sfidojnë dënimet në Kosovë

Avokatët e dy kosovarëve të dënuar për pjesëmarrje në një grup të dyshuar terrorist të quajtur “Harausham” thanë se do të përdorin një investigim të BIRN si pjesë të apelit kundër vendimit.

Më shumë