Postuar nga: Lawrence Marzouk

Investigim 30 May 2019

Kontrabanduesit e cigareve gjejnë sërish strehë të sigurt në Mal të Zi

Ngjashëm me kontrabandën e cigareve të viteve 1990, Mali i Zi është bërë sërish qendër e një mashtrimi global të kontrabandës që transporton miliona cigare false në BE përmes përdorimit të anijeve ‘fantazmë’, kompanive guackë dhe dokumenteve të falsifikuara.

Investigim 20 Dec 2018

Cigaret e ‘falsifikuara’ në Shqipëri shiten kontrabandë në Afrikën e Veriut

Një hetim i filluar nga zyra e riskut të doganave britanike, zbulon se një fabrikë në Librazhd vazhdon të prodhojë miliona cigare të ‘falsifikuara’ çdo vit.

Investigim 11 Dec 2018

“ Cleopatra ” e kopjuar: Cigarja “Made in Egypt”, përmes Malit të Zi

Për katër vjet, zyrtarët doganorë në Kajro, Londër dhe Bruksel ngritën alarme për prodhimin e miliarda cigareve që mbajnë emrin e brendit më të njohur të Egjiptit në një fabrikë në pronësi shtetërore në Mal të Zi, të kontrabanduara në tërë Afrikën e Veriut nga Libia pa ligj. Mali i Zi, përkundër negociatave për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian, i injoroi ato.

Lajm 19 Jul 2018

Serbisë thirrje të mos i shesë më armë Kamerunit

Pasi në një video ekzekutimesh në Kamerun u shfaqën ushtarë që përdornin armë të prodhuara në Serbi, Amnesty International i ka kërkuar Serbisë të mos i eksportojë më armë këtij vendi.

Investigim 7 Jun 2018

Britania e Madhe humb shansin për të ndalur marrëveshjen e dyshimtë të Bosnjës për plumbat

Britania e Madhe nuk ia doli t’i bënte të ditur Bosnjës dyshimet e saj mbi një ngarkesë plumbash të destinuara për në Arabi Saudite, e cila ka zakon t’i devijojë armët te ndërmjetësit në Siri dhe Jemen.

Investigim 1 May 2018

Nacionalisti britanik trajnon djathtistët ekstremë serbë për ‘luftën online’

Një radikal britanik kundër emigracionit, i quajtur “organizator i marketingut të ekstremistëve” nga The Times of London, po trajnon aktivistët serbë të ekstremit të djathtë si ta fitojnë luftën e informacionit.

Investigim 3 Nov 2017

Monarkistët serbë, të djathtët britanikë dhe një komplot që mund ta shkundë Ballkanin

Monarkistët serbë të lidhur me rusët dhe një grup britanik i të djathtës ekstreme po kërkojnë t’i pajisin grupet misterioze serbe në veriun e Kosovës për t’i rezistuar asaj që ata besojnë se do të jetë një sulm ndaj serbëve nga ana e shqiptarëve.

Investigim 3 Oct 2017

Aeroporti ishullor në Kroaci kthehet në bazë të Pentagonit për transport armësh në Siri

Një aeroport i vogël në një ishull kroat është bërë një bazë e rëndësishme, por jo zyrtare për ngarkesat e Pentagonit për në Lindjen e Mesme, që mund të mbajnë armë për rebelët sirianë.

Investigim 15 Sep 2017

Mortajat serbe gjenden ilegalisht në duart e milicisë kurde

Ish-presidenti amerikan Obama u zotua se nuk do të armatoste grupet kurde në Siri për të kënaqur Turqinë, por gazetarët kanë arritur të zbulojnë predha të blera nga Pentagoni në duart e një milicie që e kishte të ndaluar. 

Investigim 14 Sep 2017

Pentagoni devijon rrugën e bartjes së armëve në Siri pas shqetësimeve të Gjermanisë

Pentagoni ka devijuar linjën e furnizimit për t’i bartur armët drejt Sirisë pasi zyrtarët në Berlin u shqetësuan nga vala e madhe e armëve që po transferoheshin nëpërmjet bazave amerikane në Gjermani.

Më shumë