Postuar nga: Lindita Çela

Lajm 16 Feb 2017

Drejtuesit e dy institucioneve dorëhiqen për vetingun: Po i hapim rrugën reformës

Drejtorët e Drejtorisë së Pastrimit të Parave dhe Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar-roli i të cilëve në procesin e vetingut u kundërshtua nga opozita-dhanë njëri pas tjetrit dorëheqjen.

Lajm 16 Feb 2017

Dekriminalizimi, Prokuroria kërkon heqjen e mandatit edhe për deputetin Prenga

Prokuroria e Përgjithshme deklaroi se deputeti socialist ka qenë i proceduar në Itali për vjedhje dhe falsifikim dokumentesh dhe i dënuar me vendim të formës së prerë në Shqipëri, ndërsa ka nisur procedim për KQZ për fshehjen e fakteve mbi të kaluarën kriminale të Prengës.

Investigim 14 Feb 2017

Lirimi i pilotit Guido Guidi; gjykata kundër prokurorisë

Vendimi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda në Tiranë për të lënë të lirë një pilot Italian të dyshuar për trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike është pritur me kundërshti nga gjykata dhe ka ngritur pikëpyetje mbi seriozitetin e autoriteteve shqiptare në luftën kundër fenomenit mjaft të përhapur të kultivimit dhe trafikimit të hashashit.

Lajm 7 Feb 2017

Fadromisti dhe përgjegjësi i turnit dërgohen në gjyq për vdekjen e Ardit Gjoklajt

Pas gjashtë muajsh hetimesh dhe në limitet e afateve ligjore të lejuara, Prokuroria e Tiranës ndau veçmas hetimet për përgjegjësinë e firmës 3 R dhe të Bashkisë së Tiranës dhe dërgoi në gjykatë fadromistin dhe përgjegjësin e turnit të impiantit të riciklimit të mbetjeve në Sharrë.

Lajm 1 Feb 2017

Pesë gjyqtarë dhe një prokuror refuzuan procesin e rivlerësimit

Të dhënat e siguruara nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, ILDKPKI, tregojnë që 5 zyrtarë të lartë të sistemit të drejtësisë refuzuan deklarimin si pjesë të procesit të rivlerësimit të pasurisë.

Lajm 20 Jan 2017

Deputeti Alfred Peza nën hetim për pastrim parash

Pas hetimit administrativ të hapur nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave, (ILDKPKI), Prokuroria e Përgjithshme njoftoi se ka regjistruar hapjen e hetimeve “kryesisht” në ngarkim të deputetit Alfred Peza pasi bashkëshortja e këtij të fundit bleu 113 milionë lekë aksione në Bankën Credins.

Lajm 18 Jan 2017

Bashkia e Tiranës pranon raportin e KLSH: Çmimi u rrit në përfitim të operatorëve

Pas një raporti kritik të Kontrollit të Lartë të Shtetit për vendimin e debatuar të rritjes së çcmimit të biletës së transportit urban nga 30 në 40 lekë, Bashkia e Tiranës deklaroi se në fakt, rritja e çmimit nuk qe një “indeksim”, siç është shprehur më parë, por një “masë e marrë në kushtet e emergjencës” pas presionit të operatorëve.

Lajm 16 Jan 2017

Deputeti Alfred Peza nën hetim për pasurinë dhe konfliktin e interesit

Pasi Mirela Ndini, bashkëshortja e deputetit socialist Alfred Peza u shfaq si aksionere e Bankës Credins, Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave njoftoi sot hapjen e hetimeve për origjinën e pasurisë 100 milionë lekë si dhe për konflikt të mundshëm interesi.

Lajm 12 Jan 2017

Veriu i Shqipërisë i bllokuar nga dëbora (Fotogaleri)

Reshjet e dëborës, të rikthyera gjatë 24 orëve të fundit kanë mbuluar gjithë vendin. Fshatra të tëra, në Veri të Shqipërisë, janë të bllokuara. Akset nacionale janë [...]
Lajm 11 Jan 2017

Gjykata e Lartë rrëzon Prokurorinë për bllokimin e ILDKPKI-së

Pas vendimeve të gjykatës së Tiranës dhe Gjykatës së Apelit Tiranë, të cilat patën rrëzuar kërkesën e Prokurorisë për të bllokuar për efekt hetimi të gjithë arkivën e Inspektoriatit të Deklarimit të Pasurive, Gjykata e Lartë mësohet se ka refuzuar rekursin e Prokurorisë duke i hapur rrugë zhbllokimit të arkivës që pritet të përdoret për procesin e vetingut.

Më shumë