Postuar nga: Madalin Necsutu

Reportazh 11 Oct 2021

Kriptomonedha dhe havjar: Perandoria pas klubit të futbollit “Sheriff Triaspol”

Klubi i futbollit Sheriff Tiraspol, është vetëm një pjesë e vogël e një perandorie biznesi të ndërtuar nga dy ish-oficerë të KGB-së dhe që ka mbizotëruar në ekonominë e Transnistrisë së shkëputur.

Analize 18 Jun 2021

Vladimir Voronin – relika sovjetike që synon një fillim të ri në politikë

Ish-presidenti 80-vjeçar i epokës sovjetike po kandidon përsëri në zgjedhjet e korrikut, duke sfiduar forcat pro-perëndimore së bashku me ish-dishepullin të kthyer në rivalin e tij, Igor Dodon.

Lajm 14 May 2021

Luftimet Izrael-Gaza cenojnë edhe emigrantët nga Ballkani

Përshkallëzimi i fundit i konfliktit midis Izraelit dhe militantëve të Hamasit në Gaza është shoqëruar me dënime, protesta dhe shqetësime për fatin e dhjetëra mijëra njerëzve nga Ballkani që jetojnë në zonën e konfliktit.

Investigim 22 Sep 2020

Moldavi: Masat e marra për pandeminë shkaktojnë trazira në “zonën e sigurt”

Një investigim i BIRN tregon se si ligjet transnistriane të emergjencës, të vendosura në emër të shëndetit publik, përfunduan duke vënë në rrezik shëndetin e mijëra njerëzve, duke kufizuar qasjen e tyre në ilaçe dhe shërbime mjekësore.

Reportazh 21 Apr 2020

COVID-19 dhe dhuna në familje: Kur shtëpia s’është vendi më i sigurt

Të dhënat tregojnë se shkalla e dhunës në familje është rritur ndjeshëm në vendet e Ballkanit që nga vendosja e kufizimeve në lëvizje në luftën kundër COVID-19.

Reportazh 20 Apr 2020

Pandemia ndryshon traditat e lashta të funeraleve në Ballkan

Pandemia e koronavirusit po ndryshon traditat zakonore të funeraleve në Ballkan, duke detyruar të afërmit dhe të dashurit e të ndjerëve të heqin dorë nga shumë ceremoni ngushëllimi dhe tradita që lidhen me varrosjen.

Lajm 15 Apr 2020

FMN paralajmëron: Ekonomitë e Ballkanit në rënie prej pandemisë

Ekonomitë në rajon ka gjasa të pësojnë rënie midis 3 dhe 10 për qind si rezultat i pandemisë COVID-19, me Greqinë që do të vuajnë rënien më të madhe, thuhet në raportin e FMN-së.

Analize 24 Mar 2020

Viktima e radhës e koronavirusit në Europë: E drejta e informacionit dhe të dhënave

Arrestimet, mbikëqyrja, përgjimet telefonike dhe shkeljet e privatësisë vazhdojnë të rriten ndërsa vendet e Europës Qendrore dhe Juglindore imponojnë ligje emergjente për të luftuar COVID-19.

Reportazh 31 Jul 2019

Muzeu shqiptar mban gjallë kujtime të terrorit komunist

Një ish-burg në qytetin verior të Shkodrës i është kushtuar përjetësimit të kujtesës së shumë krimeve të ish-regjimit komunist shqiptar, pjesërisht për t’u siguruar që ato s’do të ndodhin më kurrë.

Lajm 27 May 2019

Gjykata rumune dënon me burg kryetarin e partisë qeverisëse Dragnea

Në një vendim të formës së prerë, Gjykata e Lartë në Rumani ka dënuar kryetarin e Partisë Social Demokrate Liviu Dragnea me tre vjet e gjysmë burg për punësim të paligjshëm.

Më shumë