Postuar nga: Maja Zivanovic

Analize 2 Mar 2020

Lufta mes bandave në Malin e Zi shkaktoi 37 të vdekur në pesë vjet

Autoritetet në Malin e Zi duken të pashpresa në përpjekjet për të ndalur gjakderdhjen në një luftë bandash që gjithnjë e më shumë po bëhet ndërkombëtare dhe që i ka rrënjët në një qytezë të vogël mesjetare.

Analize 15 Jan 2020

Kosova dhe Serbia fajësojnë njëra-tjetrën për vrasjen e Ivanoviçit

Vrasja e liderit të partisë serbe të Kosovë, Oliver Ivanoviç, në janar 2018 është pasuar nga dy vjet shkëmbime akuzash midis Prishtinës dhe Beogradit, por sfondi i vrasjes vazhdon të mbetet i zhytur në mister.

Investigim 13 Dec 2019

Armët serbe u përdorën kundër protestuesve në Bagdad

Autoritetet irakiane thonë se ata nuk patën asnjë rol në importimin e granatave të gazit lotsjellës të gradës ushtarake të përdorura nga forcat irakiane kundër protestuesve në tetor. Megjithatë, një investigim i BIRN tregon se granatat e prodhuara nga Serbia ishin pjesë e një marrëveshje armësh midis Beogradit dhe Bagdadit dhe iu dërguan direkt ministrisë së mbrojtjes të Irakut në vitin 2009.

Analize 25 Nov 2019

Skandali i spiunit vë në provë “marrëdhënien speciale” ruso-serbe

Ekspozimi i një operacioni spiun të dukshëm rus në Serbi ka ngritur pikëpyetje të reja në lidhje me qëndrueshmërinë e “marrëdhënies speciale” ruso-serbe, ndërsa Beogradi vazhdon integrimin e mëtejshëm me Perëndimin.

Analize 4 Nov 2019

Bandat nga Ballkani kryesore në tregtinë globale të drogave të paligjshme

Duke gjykuar nga një sërë konfiskimesh drogash gjatë 12 muajve të fundit, bandat e krimit në Ballkan janë lojtarë kryesorë në trafikimin e heroinës, kokainës, marijuanës dhe drogave sintetike në mbarë botën.

Lajm 7 Oct 2019

Vetëvendosja triumfon në zgjedhjet në Kosovë

Vetëvendosja e Albin Kurtit i tejkaloi të gjitha pritshmëritë me fitoren e saj surprizë të zgjedhjeve që u mbajtën të dielën, duke dalë mbi Partinë Demokratike të Kosovës, PDK, dhe Lidhjen Demokratike të Kosovës, LDK.

Lajm 4 Oct 2019

Richard Grenell, i dërguari i ri i Trump në Ballkan

Presidenti Donald Trump lajmëroi se ambasadori i tij në Berlin, Richard Grenell, do të jetë i dërguari special i SHBA-së për negociatat Serbi-Kosovë, pas emërimit të Matthew Palmer si Përfaqësues Special i SHBA-së për Ballkanin.

Interviste 20 Sep 2019

Përfaqësuesja e opozitës venezueliane shton kontaktet në Ballkan

Aleatët e Shteteve të Bashkuara në Ballkan nxituan të njihnin Juan Guaidon si presidentin e përkohshëm legjitim të Venezuelës. Serbia refuzon të bëjë të njëjtën gjë.

Interviste 18 Sep 2019

Serbia dhe Kosova “duhet të përgatiten për një zgjidhje kompromisi”

Me rritjen e përfshirjes së Shteteve të Bashkuara në Ballkan, Beogradi dhe Prishtina duhet të sqarojnë pozicionet e tyre negociuese për një zgjidhje kompromisi për të normalizuar marrëdhëniet e tyre, thotë për BIRN analistja Johanna Deimel.

Analize 13 Aug 2019

Donatori më i madh ushtarak i Serbisë është SHBA-ja…hmmm Rusia

Serbia i ka sytë nga Perëndimit dhe nga Lindja kur bëhet fjalë për modernizimin e ushtrisë së saj, por a mund të llogariten si “donacione” avionët luftarakë rusë të dorës së dytë në nevojë për t’u riparuar?

Më shumë