Postuar nga: Marcel Gascón Barberá

Reportazh 1 May 2020

Pse Bukureshti është vendi më i mirë në botë për të punuar në distancë

Harrojini qytetet e mëdha si San Franciskoja apo Torontoja. Bukureshti, kryeqyteti rumun është kurorëzuar si vendi më i mirë për të punuar në distancë.

Reportazh 21 Apr 2020

COVID-19 dhe dhuna në familje: Kur shtëpia s’është vendi më i sigurt

Të dhënat tregojnë se shkalla e dhunës në familje është rritur ndjeshëm në vendet e Ballkanit që nga vendosja e kufizimeve në lëvizje në luftën kundër COVID-19.

Reportazh 20 Apr 2020

Pandemia ndryshon traditat e lashta të funeraleve në Ballkan

Pandemia e koronavirusit po ndryshon traditat zakonore të funeraleve në Ballkan, duke detyruar të afërmit dhe të dashurit e të ndjerëve të heqin dorë nga shumë ceremoni ngushëllimi dhe tradita që lidhen me varrosjen.

Reportazh 8 Apr 2020

Karantina globale rrit fitimet e industrisë me drita të kuqe në Rumani

Ata që punojnë në industrinë për të rritur të “modeleve” që komunikojnë live në kamera në Rumani thonë se numri e klientëve dhe aplikimeve për punë është shtuar që nga fillimi i pandemisë COVID-19.

Analize 27 Mar 2020

Gjuha, veprimet kundër romëve ende të pranishme në vendet e Ballkanit anëtare të BE-së

Kryebashkiakët dhe politikanë të nivelit të mesëm vazhdojnë ende t’ia hedhin pas me gjuhën e tyre të urrejtjes dhe diskriminimin ndaj komuniteteve rome në tre shtete të Ballkanit që janë pjesë e BE-së, pavarësisht angazhimit të bllokut për të drejtat e pakicave.

Reportazh 27 Mar 2020

Rumania: Nga “Hackerville” në një forcë sigurie kibernetike

Dikur e konsideruar si një qendër hakerash dashakeq, Rumania tani është në fazën më të avancuar të zhvillimit të sigurisë kibernetike.

Analize 24 Mar 2020

Viktima e radhës e koronavirusit në Europë: E drejta e informacionit dhe të dhënave

Arrestimet, mbikëqyrja, përgjimet telefonike dhe shkeljet e privatësisë vazhdojnë të rriten ndërsa vendet e Europës Qendrore dhe Juglindore imponojnë ligje emergjente për të luftuar COVID-19.

Lajm 28 Feb 2020

Koronavirusi, opozita në Rumani anulon kongresin, kisha ndalon besimtarët të puthin ikonat

Ankthi nga koronavirusi në Rumani – ku rasti i parë u shënua të Mërkurën – shtyu partinë kryesore në opozitë të shtyjë kongresin e saj të planifikuar për në fundjavë ndërsa Kisha Orthodokse i rekomandoi besimtarëve të mos puthin ikonat, me shpresë shmangien e infektimeve të mëtejshme.

Reportazh 5 Nov 2019

Rumani, së shpejti një Muze i ri kushtuar Holokaustit

Pas vitesh të tëra vonesa, do të ngrihet një muze i ri që do të tregojë historinë e tmerrshme të krimeve të kryera gjatë Holokaustit në Rumani dhe rolit të rëndësishëm që kanë luajtur hebrenjtë në historinë e vendit.

Lajm 19 Sep 2019

Këshilli Europian mbështet Kovesin e Rumanisë për postin e kryeprokurores

Ish-kryeprokurorja e Agjencisë së Anti-Korrupsionit në Rumani, Laura Codruta Kovesi, mesa duket do të bëhet kryeprokurorja e parë e BE-së, pasi mori shumicën e votave nga Këshilli Europian të enjten.

Më shumë