Postuar nga: Maria Chereseva

Investigim 20 Dec 2020

Ëndrra irlandeze kthehet në “makth” për punëtorët sezonalë nga Europa Lindore

Punëtorët e punësuar për të mbledhur fruta dhe kërpudha në Irlandë thonë se ata përballen me orë të gjata, paga të ulëta dhe marrëdhënie të vështira me mbikëqyrësit, sipas një investigimi katër-mujor nga BIRN dhe Noteworthy.

Reportazh 7 Oct 2019

Ëndrra për një koncert të madh bamirësie në Bullgari u kthye në makth

Një grup bullgarësh donin të rikrijonin një koncert për mbledhje fondesh në Sofje, por bateristi amerikan që ata punësuan për të kontraktuar yje të mëdhenj të skenës së muzikës kishte ide të tjera. BIRN ju tregon për një përrallë premtimesh dhe mashtrimi.

Analize 9 Jan 2018

Gjyqet për terrorizëm në Ballkan zbulojnë lidhjet me Europën Perëndimore

Gjyqet e terrorizmit të islamikëve ballkanikë tregojnë se shumë nga këta individë ose ishin të indoktrinuar nga komunitetet e radikalizuara në Gjermani, Austri dhe Itali ose kishin lidhje me to.

Analize 7 Dec 2017

Lufta kundër makinerive të “lajmeve të rreme” në Ballkan

Mund të jetë një luftë e gjatë, por disa media të pavarura dhe organizata të shoqërisë civile në Ballkan janë të vendosura t’i kundërvihen valës së lajmeve të rreme dhe dezinformimit që po “përmbyt” Ballkanin.

Lajm 16 Nov 2017

Letra e BE-së nxjerr në pah dështimet në politikën e azilit në Bullgari

Një letër që pretendohet se i është dërguar autoriteteve bullgare, e siguruar nga BIRN, shpreh shqetësimet e Komisionit Europian për trajtimin që vendi ballkanik i bën refugjatëve, në veçanti atyre me kombësi afgane.

Investigim 9 May 2017

Shtegu i trafikut të armëve; udhëtimi i një mitralozi nga Serbia në Siri

Një ngarkesë me armatim të rëndë ka udhëtuar nga fabrika shtetërore e Serbisë te rebelët sirianë përmes një manjati bullgar të armëve dhe një kampi saudit të trajnimit, ka mundur të zbulojë BIRN dhe OCCRP.

Analize 8 May 2017

Të dehur nga pushteti, liderët e Ballkanit që nuk thonë “lamtumirë”

Mbretërit mund të jenë larguar nga skena e Ballkanit, por shumë liderë aktualë të rajonit po e shtrëngojnë pushtetin fort në stilin e monarkëve, duke mbajtur poste për dekada. Ja një përzgjedhje e 10 politikanëve që mendojnë se nuk është kurrë koha për t’u tërhequr.

Reportazh 18 Apr 2017

Studentët nga Ballkani luftojnë të shpëtojnë universitetin e rrezikuar në Hungari

Teksa qeveria hungareze ka shtrënguar rripin për Universitetin e Europës Qendrore, studentë aktualë ose të diplomuar prej CEU nga vende të ndryshme të Ballkanit i janë bashkuar fushatës ndërkombëtare.

Investigim 31 Mar 2017

Shqipëria i shiti armë ndërmjetësit të dyshimtë bullgar

Shqipëria ka shitur një pjesë të rezervave të saj të mëdha të armëve të vjetra te një firme e dyshimtë bullgare, e cila është e lidhur me një shpërthim vdekjeprurës që shkaktoi vdekjen e një trajnuesi të Pentagonit.

Related Posts

Reportazh 17 Mar 2017

Refugjatët përballen me pritje të ftohtë në Rumani dhe Bullgari

Marrëdhëniet në përkeqësim mes Turqisë dhe Europës kanë rritur shqetësimet në Bullgari dhe Rumani për një valë të re refugjatësh – një ide që rrëqeth të dyja vendet.

Më shumë