Postuar nga: Marija Ristic

Analize 28 Jun 2021

Stanisiç dhe Simatoviç, të fortët e Sigurimit të Beogradit

Ish-zyrtarët e Sigurimit të Shtetit serb Jovica Stanisiç dhe Franko Simatoviç do të dëgjojnë vendimin në Hagë këtë javë në rigjykimin e tyre për organizimin e njësive luftarake më famëkeqe serbe që luftuan në luftën në Kroaci dhe atë në Bosnjë.

Reportazh 1 Jun 2021

Ratko Mlladiç: Më i kërkuari i Evropës pret vendimin përfundimtar në gjyqin e tij

Ai ishte një ushtar jugosllav i përkushtuar, më pas një i dyshuar për krime lufte në arrati. Tani ish-shefi ushtarak serb i Bosnjës Ratko Mlladiç po pret vendimin e tij përfundimtar për mizoritë më të këqija në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Lajm 9 Nov 2020

Ish-presidenti Thaçi pretendon pafajësi për krime lufte

Presidenti i dorëhequr së fundmi Hashim Thaçi deklaroi se ishte i pafajshëm para Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë për pretendimet se ai kishte kryer krime kundër njerëzimit dhe krime lufte në Kosovë dhe Shqipëri në 1998 dhe 1999.

Interviste 9 Aug 2020

Sussane Schutz: Sundimi i ligjit vendimtar në progresin e Ballkanit

Sussane Schutz, Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme Federale në Gjermani, thotë se rajoni do të jetë në rend të ditës gjatë Presidencës së Berlinit të Këshillit Europian, por se vendet që kërkojnë integrim duhet të bëjnë gjithashtu pjesën e tyre.

Analize 25 Jun 2020

Dy dekada më pas, Hashim Thaçi mund të dalë më në fund në gjyq

Aktakuza e ngritur nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, e cila akuzon presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, ishte një veprim i shumëpritur që vjen pas dy dekadash investigime për shkelje të pretenduara gjatë kohës së luftës.

Lajm 24 Jun 2020

Hashim Thaçi akuzohet për krime lufte

Një aktakuzë prej dhjetë pikash është ngritur kundër presidentit të Kosovës Hashim Thaçi duke e akuzuar atë për krime që dyshohet se janë kryer në luftën për pavarësi të fundit të viteve 1990, përfshirë vrasje dhe tortura.

Investigim 10 Jun 2020

Bomba e vendosur në arushin prej pelushi në Libi lidhet me eksportin e armëve nga Serbia

Një bombë e improvizuar e gjetur javën e kaluar, e lidhur pas një arushi pelushi në kryeqytetin e Libisë, përmbante një predhë mortajë të prodhuar vitin e kaluar në Serbi. Pavarësisht një embargoje për eksportimin e armëve, armët serbe vazhdojnë të mbërrijnë ende në Libi.

Analize 3 Jun 2020

Ofendime, rrjedhje informacioni dhe mashtrim: Shkeljet digjitale janë shtuar ndjeshëm në mes të pandemisë

Një monitorim i BIRN ka treguar se shkeljet e të drejtave digjitale u shtuan ndjeshëm në Europën Qendrore dhe Juglindore gjatë pandemisë së koronavirusit. Më shumë se gjysma e këtyre shkeljeve përfshinin propagandë, dezinformim ose publikim të informacioneve të pa verifikuara.

Investigim 1 May 2020

Kompanitë e lidhura me bashkëshortin e ministres serbe të drejtësisë marrin kontrata shtetërore

BIRN ka zbuluar se kompanitë e lidhura me bashkëshortin e ministres serbe të drejtësisë, i cili është gjithashtu vëllai i një figure të njohur të shëndetësisë serbe, fituan 27 kontrata publike me vlerë rreth 26.8 milionë euro, përfshirë një ofertë prej tre milionë eurosh për një sistem informacioni në kujdesin shëndetësor.

Lajm 28 Apr 2020

Gjykata Speciale, prokurorët dorëzojnë aktakuzat e para

Prokuroria e Specializuar e Kosovës në Hagë ka ngritur aktakuza të reja për të dyshuar të pa bërë publik para një gjyqtari të procedurës paraprake, i cili tani do të shqyrtojë akuzat që kanë të bëjnë me krimet e kryera gjatë dhe menjëherë pas luftës në Kosovë.

Më shumë