Postuar nga: Martin Dimitrov

Analize 3 Apr 2019

Shtete e Ballkanit shfrytëzojnë mundësinë e artë në shitjen e pasaportave

Pavarësisht kritikave në rritje të BE-së ndaj këtyre skemave, Moldavia dhe Mali i Zi duken të vendosur t’i bashkohen radhëve të shteteve europiane që kërkojnë para ekstra nga shitja e shtetësisë.

Lajm 19 Feb 2019

Sondazhi: Votuesit ballkanikë do të zgjedhin eurodepuetët e qendrës në vend të populistëve

Vendet e Europës Perëndimore mund të zgjedhin më shumë deputetë anti-BE në Parlamentin Europian në maj, por sondazhet sugjerojnë se votuesit bullgarë, rumunë dhe kroatë do t’i qëndrojnë besnikë partive të tyre tradicionale të qendrës së majtë dhe të qendrës së djathtë.

Lajm 14 Feb 2019

Bullgaria pranon se paratë e “vjedhura” nga Venezuela kaluan përmes një banke të saj

Pasi presidenti i vetëshpallur i Venezuelës akuzoi regjimin e Nicolas Maduros për “plaçkitjen” e kompanisë kombëtare të naftës, Bullgaria ka pranuar se miliona euro nga kjo kompani kanë kaluar nëpërmjet një prej bankave të vendit.

Lajm 11 Feb 2019

Ndikimi i Kinës në Ballkan përbën rrezik, paralajmëron raporti

Raporti i Konferencës së Sigurisë në Mynih thotë se BE-ja duhet të ndërgjegjësohet se vendet e Ballkanit rrezikojnë t’i nënshtrohen “kurthit te diplomacisë së borxhit” ndërsa borxhet e tyre ndaj Kinës rriten.

Lajm 11 Feb 2019

Bullgaria pranon se i dyshuari për helmimin e Skripalëve ishte në vend në vitin 2015

Prokuroria bullgare tha se një nga tre rusët e dyshuar të lidhur me helmimin e Skripalëve në Salisbury në vitin 2018 ishte në Bullgari në vitin 2015 kur u helmua një tregtar armësh.

Analize 22 Jan 2019

Britanikët në Ballkan në ankth për garancitë pas Brexit

Qeveria e Kroacisë, Bullgarisë dhe ajo e Rumanisë nuk kanë garantuar ende zyrtarisht të drejtat e shtetasve britanikë që jetojnë dhe punojnë në këto tre vende, në rastin e një dalje pa marrëveshje nga BE-ja në fund të marsit.

Lajm 16 Jan 2019

Biznesmenët bullgarë blejnë Telekom Albania

Kompania greke OTE, e cila është nën kontrollin e gjermanëve, njoftoi shitjen e Telekom Albania për 50 milionë euro te investitori bullgar Spas Roussev dhe investitori shqiptaro-bullgar Elvin Guri për 50 milionë euro. Telekom kishte fitime të pashpërndara prej 352 milionë eurosh më 2017.

Analize 20 Dec 2018

Rajoni nën frikën e një përballjeje në Detin e Zi

Raportimet për vendosjen e mundshme të anijeve amerikane në një zonë aktuale konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës po alarmojnë vendet në rajon, të cilat kryesisht nuk duan të përfshihen.

Lajm 30 Oct 2018

Bullgaria arreston të dyshuarit për shitje shtetësie

Të paktën 20 persona, përfshirë kreun e Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Vendit, janë ndaluar nën dyshimin për pjesëmarrje në një skemë korruptive për të siguruar dokumente që mundësojnë marrjen e shtetësisë bullgare.

Lajm 25 Oct 2018

Raporti: Bullgarët “më mosbesuesit ndaj vaksinave në BE”

Një raport i publikuar nga Komisioni Europian në Ditën Ndërkombëtare të Poliomelitit hedh dritë në nivelet e ulëta të besimit të bullgarëve te shumica e vaksinave, pavarësisht shkallës së tyre të lartë të vaksinimit.

Më shumë