Postuar nga: Milica Stojanovic

Reportazh 11 Aug 2020

A do t’i hapin Serbia dhe Kosova arkivat sekrete të luftës?

Serbia dhe Kosova i kanë kërkuar njëra-tjetrës të hapin arkivat ushtarake për të ndihmuar në zbulimin e vendeve ku janë varrosur personat e zhdukur nga lufta e viteve 1998-1999, por pavarësisht retorikës bashkëpunuese, duket se asnjëra palë nuk ka gjasa ta bëjë këtë.

Lajm 29 Jul 2020

Amnesty International thirrje Serbisë të ndalë hetimin e OJQ-ve

Amnesty International dhe Komisioni Europian kanë shprehur shqetësim të thellë rreth asaj që Amnesty e quajti “hetim kanosës” të Serbisë për financat e 57 OJQ-ve dhe individëve në Serbi, përfshirë BIRN-in.

Lajm 28 Jul 2020

Autoritetet serbe kërkojnë të dhëna bankare për grupet e të drejtave, mediat investigative

Një departament i ministrisë së financave të Serbisë, i ngarkuar me luftimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit, u ka kërkuar bankave të dorëzojnë të dhëna për transaksionet e dhjetëra individëve dhe OJQ-ve të njohura për punën e tyre për të drejtat e njeriut, transparencën dhe denoncimin e korrupsionit.

Lajm 24 Jul 2020

Raport: Bandat nga Ballkani tani janë kthyer në kontrabandistë globalë

Grupet dikur të vogla kriminale nga Ballkani Perëndimor tani e kanë zgjeruar shtrirjen dhe veprimin e tyre në Amerikën Latine, Australi, Europën Perëndimore dhe Turqi, thuhet në një raport të ri, duke u shndërruar kështu në faktorë ndërkombëtarë kyç.

Lajm 17 Jul 2020

Vuçiç: Serbia “e gatshme të ndihmojë në gjetjen e të zhdukurve të Kosovës”

Pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, në Bruksel, presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se Beogradi është i gatshëm të ndihmojë në gjetjen e personave të zhdukur gjatë kohës së luftës dhe të varreve të dyshuara të shqiptarëve të Kosovës.

Lajm 14 Jul 2020

Serbia “siguroi provat për krime lufte” kundër presidentit Thaçi

Ish-prokurori serb për krime lufte tha për BIRN se zyra e tij u dha prova hetuesve të Hagës në lidhje me rolin e supozuar të presidentit Hashim Thaçi në krimet e kryera nga guerilët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë konfliktit të viteve 1998-1999.

Lajm 10 Jul 2020

Mbyllen pa rezultate bisedimet Kosovë-Serbi në Paris

Serbia dhe Kosova mbajtën qëndrimet e tyre të mëparshme në forumin virtual të organizuar nga Gjermania dhe Franca në Paris, para rifillimit zyrtar të bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE-ja të cilat u shtynë për javën e ardhshme.

Reportazh 26 Jun 2020

Gjyqi për Thaçin “duhet të kishte ndodhur më parë”, thonë familjet e viktimave

Të afërmit e viktimave serbe të luftës në Kosovës thonë se Hashim Thaçi, një nga komandantët shqiptarë të Kosovës gjatë konfliktit, duhet të kishte dalë në gjyq kohë më parë.

Lajm 22 Jun 2020

Vojisllav Shesheli jo më pjesë e parlamentit të Serbisë

Vojisllav Shesheli, i dënuar në vitin 2018 për nxitje të krimeve të luftës në fshatin Hrtkovci në vitin 1992, nuk do të ketë më vend në parlamentin e Serbisë, pasi Partia e tij Radikale Serbe nuk arriti të fitonte votat e mjaftueshme në zgjedhjet e mbajtura të dielën.

Reportazh 26 May 2020

Kriminelët e luftës përgatiten të kandidojnë në zgjedhjet në Serbi

Dy kriminelë të dënuar lufte shpresojnë të zgjidhen si deputetë në zgjedhjet e muajit të ardhshëm në Serbi, ndërsa disa persona të tjerë që kërkohen nga gjykata e Kombeve të Bashkuara ose janë akuzuar për shkelje gjatë kohës së luftës,  po kandidojnë në parlament.

Më shumë