Postuar nga: Milos Ciric

Opinion 5 Mar 2020

Mos kini besim se “mbreti” serb apo ai kosovar do të arrijnë paqen

Ndërkohë që presidenti i Kosovës dhe ai i Serbisë janë takuar përsëri duke mos zbuluar shumë rreth bisedimeve të tyre, pyetja është nëse ndonjëri nga ata ka mandatin, forcën e vullnetit- apo interesin- për të arritur marrëveshjen përfundimtare.

Opinion 14 Feb 2020

Fëmijëria e Kosovës mbaroi, le të fillojnë vitet e adoleshencës

Ndërsa Kosova hyn në një fazë më të pjekur, lideri i saj i ri, Albin Kurti, s’duhet të përsërisë gabimet e së kaluarës dhe të krijojë një marrëdhënie më të barabartë me Serbinë dhe botën.

Opinion 10 Sep 2018

Fjalimi i Vuçiçit në Kosovë promovoi një fantazi të rrezikshme

Fjalimi i presidentit serb Aleksandër Vuçiç në Kosovë ngjante me një thirrje për paqe dhe pajtim, por retorika e tij nacionaliste e koduar dhe lavdërimi për Sllobodan Millosheviçin treguan se ëndrra për një “Serbi të madhe” vazhdon.

Opinion 10 Aug 2018

Serbia nuk ka asnjë të drejtë të flasë për ndarje të Kosovës

Për shkak të krimeve të patregueshme kundër popullatës civile të Kosovës, Serbia nuk ka as moral dhe as të drejtë politike të pretendojë diçka, jo më të hedhë idenë e ndarjes së Kosovës, shkruan aktivisti serb Milosh Ciric.

Opinion 25 Jun 2018

Zemërimi i serbëve ndaj festimeve të futbollistëve shqiptarë është hipokrit

Kur dy lojtarë zviceranë, prindërit e të cilëve janë larguar nga Kosova, bënë simbolin e shqiponjës pasi shënuan kundër Serbisë, kjo shkaktoi një shpërthim zemërimi nga nacionalistët serbë që nuk arrijnë ta kuptojnë se fajin e ka shtypja e vetë qeverisë së tyre.

Analize 18 Apr 2018

Pse hesht presidenti i Serbisë për dënimin e Sheshelit?

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ishte i preferuari politikanit nacionalist Vojisllav Shesheli gjatë kohës së luftës, kështu që s’është habi që ai nuk ka thënë asgjë në lidhje me dënimin e ish-liderit të tij për krime kundër njerëzimit.

Opinion 15 Mar 2018

Ballkani tashmë është plot me monumente të Millosheviçit

Thirrjet për ngritjen e një monumenti në nder të Sllobodan Millosheviçit në Beograd janë të tepërta – puna e tij e ashpër mund të shihet në të gjithë rajonin, nga Kosova deri në Srebrenicë.

Më shumë