Postuar nga: Nensi Bogdani

Lajm 24 Feb 2021

Pa identitet dhe nën presion, gazetarët punojnë në kushtet e informalitetit, thotë raporti

Një anketë e kryer nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit në maj 2020 por që u prezantua të mërkurën, vëren se kushtet e punës së gazetarëve po bëhen gjithnjë e më të vështira ndërsa mundësitë për mbrojtje ligjore të të drejtave të tyre janë të pakta.

Lajm 22 Feb 2021

Shpenzime e kurimit për COVID-19 po sakatojnë mirëqenien e familjeve shqiptare

Një raport nga shoqata “Together for Life” tregon se shumë familje po humbasin kursimet apo po hyjnë në borxhe për të përballuar mungesën e të ardhurave dhe koston e kujdesit shëndetësor nga sëmundja COVID-19.

Lajm 10 Feb 2021

Premtimet e qeverisë për arsimin dhe rininë mbetën në letër, vëren raporti

Organizata “Qëndresa Qytetare” analizoi një seri premtimesh dhe politikash të miratuara gjatë viteve 2013-2020 për arsimin dhe rininë, një pjesë e mirë e së cilave ose kanë dështuar ose janë realizuar pjesërisht.

Lajm 10 Feb 2021

Mjedisorët kundër Klosit: Aeroporti në Nartë rrezik për zonën e mbrojtur

Organizatat mjedisore kanë reaguar ndaj deklaratës së ministrit të Mjedist dhe Turizmit, Blendi Klosi i cili e ka cilisësuar debatin rreth ndërtirmin të aeroportit të ri të Vlorës në zonën e mbrojtur Vjosë-Nartë si të pavarëtetë.

Lajm 1 Feb 2021

Organizatat mjedisore kundër ndërtimit të aeroportit të Vlorës në zonën e mbrojtur

Një grupim organizatash mjedisore kombëtare dhe ndërkombëtare kundërshtojnë ndërtimin e aeropotit ndërkombëtar të Vlorës në zonën e peisazhit të mbrojtur ligatinor Vjosë-Nartë.

Lajm 28 Jan 2021

Shqiptarët e kanë humbur besimin tek institucioni i zgjedhjeve

Ekspertët theksojnë se humbja e besimit në procesin zgjedhor në Shqipëri dhe vende të tjera të Ballkanit Perendimor është një nënprodukt i kapjes së shtetit nga elitat politike dhe ekonomike.

Lajm 22 Jan 2021

Qytetarët akoma skeptikë për shërbimet online në Shqipëri

Paraditen e së premtes u zhvillua nëpërmjet një takimi online dialogu mbi Axhendën Dixhitale në shtetet e Ballkanit Perëndimor, ku u theksua rëndësia e dixhitalizimit në kohë të tilla si viti pandemik që sapo lamë pas, dialog i bazuar në publikimin e muajit Gusht 2020 nga fondacioni Metamorphosis në Maqedonin e Veriut.

Lajm 7 Jan 2021

Kina rrit ndikimin mbi mediat publike shqiptare, vëren raporti

Një raport i publikuar nga fondacioni Konrad Adenauer vëren rritje të ndikimit të Kinës mbi mediat e Europës Juglindore, përfshirë Shqipërinë, ku influenca më e madhe vihet re në mediat publike si ATSH dhe RTSH.

Analize 6 Jan 2021

Teoritë konspirative i bëjnë shqiptarët skeptikë për vaksinën e COVID-19

Ndërsa vaksina e Pfizer pritet me padurim të mbërrijë në javën e tretë të janarit në Tiranë për stafin mjekësor, të ndikuar nga teoritë konspirative, qytetarët mbeten të dyzuar nëse duhet të vaksinohen apo jo.

Lajm 30 Dec 2020

Dritat e festës së Vitit të Ri në Tiranë

Kryeqyteti është ndriçuar në pritje të fishekzjarreve që do të shënojnë Vitin e Ri 2021.
Më shumë