Postuar nga: Përparim Isufi

Reportazh 17 Nov 2021

Rikthim në shtëpi: A mund ta ndreqë Prishtinën kaotike një arkitekt londinez?

Fitorja e Përparim Ramës në zgjedhjet për kryetar komune të Prishtinës shënon një rikthim të jashtëzakonshëm për arkitektin me bazë në Londër. Por a mund ta zbatojë ai ekspertizën e tij për të korrigjuar zgjerimin kaotik të qytetit?

Analize 16 Nov 2021

Kurti duhet të punojë për të ndryshuar raportet me SHBA-në, thonë ekspertët

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë qenë ndonjëherë adhurues të mëdhenj të Albin Kurtit. Pastaj ai u bë kryeministër i Kosovës.

Lajm 25 Oct 2021

Serbia nuk lejon ekipin e Kosovës të konkurrojë në Kampionatin e Boksit

Serbia ka refuzuar të lejojë kombëtaren e Kosovës në boks të hyjë në vend dhe të marrë pjesë në kampionatin botëror që po zhvillohet në Beograd.

Analize 6 Oct 2021

Ballkani Perëndimor pret Samitin e BE-së ndërsa shpresat për anëtarësim veniten

Ndërsa liderët e Ballkanit Perëndimor dhe BE-së takohen në Slloveni për të diskutuar procesin e ngecur të integrimit evropian, ekspertët thanë për BIRN se si frustrimet e shkaktuara nga ngërçi mund të rrezikojnë reformat thelbësore, të përkeqësojnë tendencat autoritare dhe të vënë në rrezik sigurinë rajonale.

Lajm 30 Sep 2021

Kosova dhe Serbia bien dakord t’i japin fund bllokimit në kufi, pa një zgjidhje për targat

Kosova do të tërheqë forcat speciale të policisë dhe serbët do t’i japin fund bllokadave të rrugëve sipas një marrëveshjeje për t’i dhënë fund ngërçit të tensionuar gati dy javor në kufi, por ende nuk është gjetur zgjidhje për mosmarrëveshjen e tyre mbi targat e automjeteve.

Reportazh 30 Sep 2021

Protestuesit dhe policia të pranishëm në kufirin e tensionuar të Kosovës

Situata në veriun e Kosovës mbetet e tensionuar ndërkohë që serbët po i mbajnë të bllokuara rrugët që çojnë drejt kufirit, duke protestuar lidhur me rregullat e reja të vendosura për automjetet e Serbisë, ndërsa njësitë e forcave speciale të Kosovës mbajnë një prani të armatosur aty pranë.

Lajm 14 Sep 2021

Kosova do të mbajë zgjedhjet vendore, pavarësisht shtimit të rasteve me COVID-19

Mes shtimit të rasteve me COVID-19, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe krerët e partive politike nuk mundën të binin dakord të pranonin një rekomandim të Institutit të Shëndetit Publik të vendit për të shtyrë zgjedhjet lokale të planifikuara të mbahen më 17 tetor.

Lajm 30 Aug 2021

Kryeministri Kurti thirrje Serbisë të tregojë të vërtetën për të zhdukurit e luftës

Në një ceremoni për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve, kryeministri i Kosovës Albin Kurti i bëri thirrje Serbisë që të hapë arkivat e saj shtetërore për të zbuluar se ku janë varrosur personat që vazhdojnë të rezultojnë të zhdukur që nga koha e luftës.

Analize 13 Aug 2021

Duke anashkaluar kundërshtimet e NATO-s, Kosova në heshtje po ndërton ushtrinë e saj

Megjithëse NATO nuk e mbështet vendimin e Kosovës për ta ringritur Forcën e saj të Sigurisë në një ushtri të rregullt, Kosova po bën marrëveshje me shtetet anëtare të NATO-s për të arritur praktikisht të njëjtin qëllim.

Lajm 12 Aug 2021

Deklarata gjermane rindez tensionet Kosovë-Shqipëri për Ballkanin e Hapur

Një deklaratë e një zëdhënësi të qeverisë gjermane që mbështet bashkëpunimin ballkanik ka rindezur “luftën e fjalëve” midis Kosovës dhe Shqipërisë lidhur me nismën “Ballkani i Hapur”.

Më shumë