Postuar nga: Sami Curri

Lajm 5 May 2019

Rritet numri i të helmuarve në Bulqizë, autoritetet ende pa përgjigje

E përditësuar/ Më shumë se 80 banorë të Bulqizës kërkuan ndihmë në spital me simptoma helmimi, përfshi 24 fëmijë. Mjekët dyshojnë se helmimi vjen nga uji, por IShP ende nuk ka përgjigje rreth shkaqeve.

Lajm 4 May 2019

Bulqizë, dhjetra qytetarë në spital me simptoma helmimi

Zyrtarisht rreth 20 banorë të Bulqizës u paraqitën në spitalin e qytetit me simptoma helmimi. Mjekët dyshojnë se shkak mund të jetë uji i pijshëm.

Lajm 8 Apr 2019

Thesarkërkuesit dëmtojnë zonën arkeologjike në Bulqizë

Banorët e Valikardhës në Bulqizë denoncuan gërmime me eskavatorë në një kodër ku besohet se ndodhen rrënojat e qytetit mesjetar të Geties. Policia tha se po hetonte ngjarjen, por ende nuk ka identifikuar thesarkërkuesit.

Lajm 5 Apr 2019

Vdes 11-vjeçari nga shpërthimi i një granate

Një fëmijë 11 vjeç u vra ndërsa e motra 9 vjeç u plagos rëndë në Fushë-Bulqizë. Policia tha se fëmijët kishin luajtur me një granatë të gjetur në një përrua pranë shtëpisë.

Lajm 20 Mar 2019

Helmohen 12 nxënës nga sapuni “15 lekësh” në Bulqizë

Nxënësit e klasës së 6-të në shkollën “Shefqet Tançi” në Bulqizë u helmuan gjatë orës së “Artit Pamor”. Dyshohet se helmimi erdhi prej një lloj sapuni i lirë që do e përdornin për forma gjeometrike. Mjekët: Fëmijët janë jashtë rrezikut.

Lajm 19 Mar 2019

Kundërshtimi i banorëve për HEC-et, “bllokon” Këshillin Bashkiak në Bulqizë

Kundërshtimi i banorëve të Fushë-Bulqizës për të lejuar nxjerrjen e një pjese të pyllit të kësaj zone nga fondi pyjor i Bashkisë Bulqizë për t’i hapur rrugë projekteve për HEC-e, çoi në dështimin për të tretën herë të mbledhjes së Këshillit Bashkiak ku do shqyrtohej kjo çështje.

Analize 21 Feb 2019

Gjyqe, borxhe dhe shpyllëzim: Pasojat që lanë pas HEC-t në liqenet e Bulqizës

Punimet për ndërtimin e HEC-eve që furnizohen nga një grup liqenesh mes Valikardhës dhe Martaneshit, përfshirë Liqenin e Zi që është monument natyre, kanë krijuar një varg konfliktesh dhe procesesh gjyqësore mes kompanisë, autoriteteve dhe banorëve.

Lajm 14 Dec 2018

Ndërtimi i HEC-it Seta 4 në Dibër, Gjykata Administrative rrëzon padinë e banorëve

Gjykata Administrative e Shkallës së Parë rrëzoi padinë e  banorëve të fshatit Çidhën në Dibër, për shfuqizimin e koncesionit për ndërtimin e hidrocentralit SETA 4, në kanionin e lumit me të njëjtin emër.

Reportazh 27 Sep 2018

Kërkimet arkeologjike në Bulqizë, zbulojnë një fortifikim të periudhës së Skënderbeut

Vëzhgimi i arkeologëve në një kodër që njihet si “Shkëmbi i Kullës së Skënderbeut”, zbuloi rrënojat e një fortifikimi që ata besojnë se i ka shërbyer “Heroit Kombëtar” në dy betejat kundër Ballaban Pashës në Vajkal.

Lajm 25 Sep 2018

Policia arreston një 23-vjeçar për grabitjen dhe pengmarrjen në familjen Mira

Florenc Xheleku është sipas policisë i dyshuari kryesor për grabitjen me armë të së premtes në Bulqizë. I riu i cili ishte me masë sigurie “arrest shtëpie” pasi ishte arrestuar me drogë, nuk u gjet në banesë pas ngjarjes. Dy personat e tjerë ende nuk janë identifikuar. E ëma mohon akuzat. 

Më shumë