Postuar nga: Samir Kajosevic

Lajm 8 Apr 2020

Mal i Zi, arrestohet mjeku se publikoi listën e pacientëve me COVID-19

Policia ka arrestuar një person të stafit mjekësor për publikimin e një liste me emrat e qytetarëve që kanë testuar pozitivisht për COVID-19.

Analize 7 Apr 2020

Sektori i turizmit në Ballkan përgatitet për një sezon veror të vështirë

Ekonomitë e Kroacisë, Malit të Zi dhe të Shqipërisë mbështeten shumë te turizmi, por COVID-19 po bën që vera e vitit 2020 të jetë e vështirë.

Lajm 30 Mar 2020

Mali i Zi ndalon priftin për shkelje të masave për COVID-19

Ndërkohë që policia përpiqet të ndalojë personat që shkelin masat e ndërmarra për frenimin e përhapjes së pandemisë së koronavirusit, një prift u kap duke mbajtur një takim lutjeje në një manastir dhe është lënë në paraburgim për 72 orë.

Lajm 25 Mar 2020

Mali i Zi fut në karantinë një qytet të tërë

Pas zbulimit të një sërë rastesh me koronavirus në qytetin e Tuzit, autoritetet kanë vendosur një izolim të plotë të tij, duke mos i lejuar banorët të largohen nga shtëpitë e tyre ose qyteti.

Lajm 18 Mar 2020

Zbulohet në internet identiteti i pacienteve malazeze me koronavirus

Pas konfirmimit të rasteve të para me COVID-19 në Mal të Zi, identiteti i pacienteve të infektuara u zbulua nëpër postime në rrjetet sociale, duke shkaktuar një gjuhë urrejtjeje ndaj tyre.

Analize 2 Mar 2020

Lufta mes bandave në Malin e Zi shkaktoi 37 të vdekur në pesë vjet

Autoritetet në Malin e Zi duken të pashpresa në përpjekjet për të ndalur gjakderdhjen në një luftë bandash që gjithnjë e më shumë po bëhet ndërkombëtare dhe që i ka rrënjët në një qytezë të vogël mesjetare.

Lajm 20 Jan 2020

Lufta malazeze e drogës shkakton viktima në Athinë

Përplasjet e dhunshme për tregtinë e drogës mendohet se janë arsyet pas vrasjes së dy malazezëve të dyshuar si trafikantë në një restorant në kryeqytetin grek.

Analize 17 Dec 2019

Në Ballkanin e papërgatitur, tërmetet janë më vdekjeprurës

Një tërmet shkatërrues që goditi Shqipërinë më 26 nëntor është thirrja e fundit për zgjim për shtetet e Ballkanit, por shumë pak prej tyre kanë nxjerrë mësime nga e kaluara.

Lajm 18 Nov 2019

Mali i Zi dëbon shqiptarin se valviti flamurin kombëtar

Policia malazeze dëboi një shtetas shqiptar nga vendi sepse valviti flamurin shqiptar në një festival bujqësor në fshatin me shumicë shqiptare të Ostrosit në Ulqin.

Lajm 12 Nov 2019

Mali i Zi refuzon propozimin për “ mini Shengenin ” e Ballkanit

Një ministre malazeze hodhi poshtë idenë për t’iu bashkuar një versioni ballkanik të zonës Shengen, e cila do të shihte heqjen e pengesave për tregtinë e lirë dhe udhëtimet midis Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Serbisë dhe ndoshta vendeve të tjera.

Më shumë