Postuar nga: Sasa Dragojlo

Lajm 19 Sep 2016

Aktivistët LGBT marshojnë me politikanët për Paradën e Beogradit

Politikanët serbë iu bashkuan disa qindra mbështetësve të të drejtave të LGBT për një marshim në kryeqytetin serb të dielën për Paradën e Krenarisë, që kaloi pa asnjë incident, megjithëse shumë persona kritikuan organizimin e eventit.

Lajm 7 Sep 2016

Gazeta pro-qeveritare serbe etiketon si “spiune” aktivistet

Gazeta pro-qeveritare Informer ka publikuar për dy ditë me radhë artikuj në faqen e fare ku akuzon si spiune tre aktiviste të të drejtave të njeriut dhe pretendon se ato i kanë kaluar Kroacisë informacione për krime lufte.

Analize 5 Sep 2016

Liderët e Ballkanit ringjallin nacionalizmin për avantazhe politike

Ekspertët shprehen se retorika nacionaliste në Kroaci, Serbi dhe Bosnjë është një manovrim nga disa politikanë për të fituar vota në zgjedhjet e ardhshme dhe nga të tjerë për të tërhequr vëmendjen nga problemet ekonomike.

Lajm 2 Sep 2016

Beogradi i vë rrugës emrin e aleatit të Millosheviçit

Një rrugë në Beograd do të marrë emrin e shkrimtarit nacionalist Brana Crnceviç, i cili ishte një aleat i presidentit Sllobodan Millosheviç dhe të dënuarit serb të Bosnjës për gjenocid Radovan Karaxhiç.

Lajm 31 Aug 2016

Ushtria serbe stërvitet më tepër me NATO-n sesa me Rusinë

Megjithëse nuk është raportuar shumë në media, Serbia ka kryer 206 aktivitete ushtarake me SHBA-në dhe NATO-n në vitin 2016, por vetëm 17 me Rusinë, tha për BIRN ministria serbe e mbrojtjes.

Lajm 29 Aug 2016

Sulmi ndaj kryeministrit serb në Srebrenicë “ende nën hetim”

Ndryshe nga pretendimet e palës serbe, hetimi për personat që dyshohet se sulmuan kryeministrin Aleksandër Vuçiç në përkujtimoren e Srebrenicës në vitin 2015 vazhdon ende, u shpreh kryetari i Srebrenicës.

Analize 16 Aug 2016

Aleatët e vjetër të Millosheviçit festojnë ‘pafajësinë’ e tij

Pretendimet polemike se Gjykata e Hagës ka thënë në mënyrë indirekte se Sllobodan Millosheviçi ishte i pafajshëm, po trumbetohen me të madhe nga ministrat serbë, por analistët besojnë se ata thjesht po përpiqen të rehabilitojnë ish-liderin e tyre dhe veten.

Lajm 15 Aug 2016

Biden, vizitë në Serbi dhe Kosovë për të nxitur dialogun mes dy vendeve

Vizita e Joe Biden në Serbi dhe Kosovë në turin e tij të fundit në Ballkan si zv. president i Shteteve të Bashkuara pritet të përqendrohet në nxitjen për përparim të dialogut mes dy vendeve.

Lajm 20 Jul 2016

Polici serb ‘frymëzoi kërcënimet’ ndaj Grave të Paqes

Kërcënimet ndaj grupit aktivist Gratë me të Zeza u shtuan pasi zëdhënësi i policisë antiterror Radomir Pocuca i denoncoi ata si anti-serbë, thanë aktivitet në gjyqin e tij.

Interviste 22 Jun 2016

Gazetari satirik thotë se nuk u trembet kërcënimeve me vdekje

Gazetari satirik Zoran Kesiç thotë se videot e montuara të programit të tij – projektuar për ta paraqitur atë si anti-serb – ishin të gjitha pjesë e një fushate më të gjerë që synon dëmtimin e emrit të tij.

Më shumë