Postuar nga: Sinisa Jakov Marusic

Lajm 10 Dec 2019

Katër vende të Ballkanit bojkotojnë ceremoninë Nobel për Handken

Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia dhe Kosova po bojkotojnë ceremoninë e ditës së martë për dhënien e çmimit Nobel në shenjë proteste për nderimin me këtë çmim të autorit Peter Handke, të cilin ata e akuzojnë për përkrahje të Sllobodan Millosheviçit dhe mohim të krimeve të luftës.

Lajm 22 Oct 2019

Italia kërkon të mbajë në tryezë zgjerimin e BE-së në Ballkan

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, do të udhëtojë drejt Romës më 29 tetor pasi Italia lajmëroi një shtysë të re për ta mbajtur në tryezë çështjen e zgjerimit të BE-së, pavarësisht kundërshtimit të Francës për anëtarë të rinj të mundshëm.

Lajm 18 Oct 2019

Franca fundos shpresat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për në BE

Pas disa ditësh debatesh në Këshillin Europian, Franca nuk pranoi ta hiqte dorë nga kundërshtimi i saj për t’i dhënë Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë një datë fillimi për bisedimet e anëtarësimit, duke e lënë në gjendje konfuze politikën e zgjerimit të BE-së.

Lajm 9 Oct 2019

Holanda mirëpret hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, jo me Shqipërinë

Parlamenti holandez mbështeti të martën dhënien e një date nisjeje bisedimesh për anëtarësim në BE për Maqedoninë e Veriut, por shprehu ishte kundër një date të tillë për Shqipërinë, kryesisht për shkak të rekordeve të dobëta në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Lajm 7 Oct 2019

Maqedonia e Veriut shpreson që plani i shpëtimit të Ohrit do të kënaqë UNESCO-n

Përpara një inspektimi tepër të rëndësishëm të UNESCO-s që pritet të kryhet muajin e ardhshëm, Maqedonia e Veriut ka hartuar një plan që synon të mbrojë zonën e Ohrit dhe të parandalojë futjen e tij në listën e trashëgimive botërore në rrezik.

Analize 3 Oct 2019

Shpresat e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut varen nga lojtarët e mëdhenj

Pavarësisht optimizmit të krijuar nga votimi pro i Bundestagut gjerman, beteja për të siguruar një datë për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut s’ka marrë fund ende.

Lajm 27 Sep 2019

Parlamenti gjerman mbështet fillimin e bisedimeve me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut

Deputetët gjermanë të enjten votuan me shumicë për caktimin e një date fillimi për bisedimet e pranimit në BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, edhe pse vendimi përfundimtar i takon Këshillit Europian në tetor.

Lajm 25 Sep 2019

Kryeministri i ri grek zotohet të respektojë marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut

Lideri i ri i qendrës së djathtë të Greqisë i ka thënë homologut të tij nga Maqedonia e Veriut në Nju Jork se edhe pse nuk do ta kishte nënshkruar kurrë marrëveshjen historike të emrit me Shkupin, ai tani ndihej i detyruar ta respektonte atë.

Lajm 7 Aug 2019

Shqipëria mendon të lehtësojë procedurën e shtetësisë për shqiptarët e diasporës

Shqiptarët e diasporës së shpejti do të mund të marrin shumë më lehtë shtetësinë shqiptare, nëse parlamenti në Tiranë miraton një projektligj të ri të propozuar nga qeveria.

Lajm 27 Jun 2019

Hungaria refuzon të ekstradojë Gruevskin në Maqedoninë e Veriut

Një gjykatë në Hungari të enjten refuzoi të ekstradojë ish-kryeministrin e kërkuar të Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski, për t’u përballur me drejtësinë në vendin e tij ku duhet të kishte filluar të kryente dënimin e tij me dy vjet burg.

Më shumë