Postuar nga: Valbona Davidhi

Lajm 27 Aug 2021

Derdhet sërish naftë në Gjanicë, lumi ‘zbardhet’ brenda natës

Kompanitë hidrokarbure që veprojnë në zonën e Fierit kanë derdhur sërish naftë e mbetje të saj në lumin Gjanica, por megjithë konstatimit IMT thotë se nuk ka qenë në gjendje të provojë shkaktarin e ndotjes.

Lajm 29 Jul 2021

Milionat për inceneratorin nuk e shpëtojnë Fierin nga reja ‘toksike’ e mbetjeve që digjen

Inceneratori i Fierit, një koncesion i debatuar që u kushtoi taksapaguesve 28 milion euro, duhej të kishte filluar punë prej muajsh, por në vend të tij qyteti dhe rrethinat janë mbuluar prej tymit toksik të krijuar prej zjarrit të rënë në venddepozitimin e mbetjeve në Sheq.

Investigim 16 Jul 2021

Gjigandi shqiptar i energjisë humbet miliona nga mungesa e sigurisë në punë

Kompania publike e shpërndarjes së energjisë elektrike është shpallur fajtore për shkaktim dëmi në të paktën 5 padi civile dhe duhet të paguajë dëmshpërblime të majme ndaj viktimave dhe familjarëve të tyre, një kambanë alarmi sipas ekspertëve për masat formale të sigurisë në punë në sektorin publik.  

Lajm 18 Jun 2021

Gjykata e Fierit cilëson të paligjshëm arrestimin e drejtorit të OST pas vdekjes së 2 punonjësve

Gjykata e Fierit caktoi masë sigurimi detyrim paraqitje për dy drejtues lokalë të Operatorit të Sistemit të Trasmetimit, ndërsa e cilësoi arrestimin e tyre në lidhje me vdekjen e dy elektricistëve të paligjshëm.

Lajm 16 Jun 2021

Vdekja e elektricistëve në Jagodinë, arrestohen  drejtori dhe inxhinieri i OST

Drejtori i Njësisë Operative të OST Fier Andi Prifti dhe një inxhinieri i kësaj njësie Eriseld Lala u arrestuan nga policia me akuzën e shpërdorimit të detyrës, pas vdekjes së dy elektricistëve nga rrëzimi i një shtylle tensioni.

Lajm 15 Jun 2021

Thyerja e shtyllës vret dy elektricistë të OST në Fier

Një shtyllë e vjetër e tensionit të lartë është thyer duke zënë poshtë dhe vrarë dy elektricistë të Operatorit të Sistemit të Transmetimit në Fier. 6 punonjës të OST dhe OSHEE kanë humbur jetën në punë nga fillimi i këtij viti.

Analize 13 Jun 2021

Krim pa ndëshkim: Institucionet pasojnë fajin për ndotjen e Gjanicës

Pavarësisht rasteve të përsëritura të ndotjes me hidrokarbure të lumit Gjanica, askush nuk u ndëshkua gjatë vitit 2020, ndërkohë që bashkia dhe institucionet e mbrojtjes së mjedisit bëjnë një sy qorr.

Lajm 18 May 2021

I riu i plagosur nga policia në gjendje të rëndë në Tiranë, SHÇBA shfajëson efektivin që e qëlloi

Shërbimi për Çështjet e Brendshme i Ministrisë së Brendshme shfajësoi paraprakisht Policinë e Shtetit për plagosjen e një 29-vjeçari në Patos, ndërsa e cilësoi ngjarje “vetëmbrojtje”. I plagosuri Griseld Shpataraku ndodhet në gjendje të rëndë në Tiranë.

Lajm 17 May 2021

Policia plagos të dyshuarin si roje parcele kanabisi

Një 29 vjeçar u plagos gjatë një operacioni të policisë në Fier kundër kanabisit. I riu sipas policisë u gjet i armatosur pranë një parcele me fidanë të kanabisit, ndërsa refuzoi të hidhte armën.

Lajm 6 May 2021

Plagosja e naftëtarit, gjykata cakton detyrim paraqitjeje për drejtuesin e sigurimit teknik

Gjykata e Fierit caktoi masën e  sigurisë “detyrim paraqitjeje” për Erion Alushaj shefi i sigurimit teknik pranë kompanisë Anio Oil, që akuzohet për shkelje të rregullave të sigurisë në punë.

Më shumë