Postuar nga: Vladimir Karaj

Lajm 31 Mar 2020

Organizata Terre de hommes kërkon lirimin e të miturve nga paraburgimi

Organizata Terre des hommes Albania i kërkoi Ministrisë së Drejtësisë lirimin nga paraburgimi të 18 të miturve pas situatës së krijuar nga Covid 19 dhe kushte për ata që nuk mund të lirohen.

Analize 31 Mar 2020

Oferta e testeve me pagesë të Covid-19 nga spitalet private ngre dilema etike dhe ligjore

Një ofertë e Spitalit Amerikan për t’u përfshirë në procesin e testimeve për COVID-19 shihet me dyshim nga ekspertët e shëndetit publik në Shqipëri, të cilët theksojnë se legjislacioni shqiptar i detyron spitalet që të ofrojnë falas testimet dhe kurën për të sëmurët –pavarësisht nëse janë publikë apo privatë.

Reportazh 25 Mar 2020

Heronj të heshtur: Laborantët dyfishojnë kapacitetet e respiratorëve të paktë të Shqipërisë

Në krizën e epidemisë së COVID-19, laborantët dentarë Besar Lalike dhe Elidian Çepele nuk ndenjën duarkryq – ata prodhuan pjesë për ventilatorë që dyfishojnë mundësitë e Shqipërisë për të trajtuar pacientët e koronavirusit, duke frymëzuar shumë kolegë dhe mjekë. 

Lajm 24 Mar 2020

Teatri Kombëtar në listën 7 objekteve më të rrezikura të Europa Nostra

Organizata Europa Nostra përfshiu Teatrin Kombëtar në listën e 7 ndërtesave më të rrezikuara në Europë. Policia shoqëron për shkelje të karantinës aktivistët që dolën për të njoftuar publikisht vendimin.

Analize 21 Mar 2020

‘Gjigandomania’ e kryeministrit Rama në luftën ndaj armikut të padukshëm

Në luftën kundër epidemisë së koronavirusit COVID-19, shfaqjet publike të kryeministrit Edi Rama shënuan një rekord të ri –ndërsa analistët kritikojnë protagonizmin e tij për të eklipsuar institucionet dhe për të kontrolluar tërësisht informacionin. 

Reportazh 20 Mar 2020

Fashat orare të qeverisë krijuan dyndje dhe u lexuan si leje-shëtitje në Tiranë

Vendosja e fashave orare për të dalë nga karantina dhanë rezultat të kundërt në kryeqytet, ndërsa mijëra njerëz e lexuan si liridalje dhe mbushën rrugët e zunë radhë në supermarkete. Kryeministri njoftoi kufizime të reja, ndërsa i sulmoi ata që dilnin si ‘tradhtarë’.

Lajm 19 Mar 2020

Covid-19, punonjësit e një Call Center në karantinë, pas dyshimeve për një të prekur

Sindikata e punonjësve të Call Center njoftoi se pas identifikimit të një personi me Covid-19 në Tiranë, një sektor i një kompanie Call Center u mbyll dhe punëtorët u udhëzuan të vetëkarantinohen.

Lajm 19 Mar 2020

Grabitjet në Rinas, arrestohen vëllezërit Çalja

Policia arrestoi të enjten vëllezërit Klement dhe Eldi Çalja, të akuzuar për një sërë grabitjesh me armë në aeroporin e Rinasit. Policia tha se ka sekuestruar para dhe armë.

Analize 16 Mar 2020

Mungesa e burimeve për shtëpinë në Borsh penalizoi prokurorin Adnan Xhelili

Prokurori i Prokurorisë së Tiranës u shkarkua sipas KPK-së me arsyetimin se nuk kishte pasur burime të ligjshme për të justifikuar ndërtimin e një shtëpie në Borsh dhe disa shpenzime të tjera.

Lajm 13 Mar 2020

Kapari i viti 1998, KPA shkarkon me shumicë votash Adnan Kosovën

Me votat e tre anëtarëve të trupës Kolegji i Posaçëm i Apelimit shkarkoi Prokurorin Adnan Kosova, duke arsyetuar se ai nuk kishte justifikuar një kapar prej 1.5 milion lekësh.

Më shumë