Postuar nga: Xhorxhina Bami

Analize 1 Oct 2021

Resorte ose kampe refugjatësh: Afganët priten ndryshe në tre vendet e Ballkanit

Disa nga qindra refugjatë afganë, të cilëve iu dha strehim i përkohshëm në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut, janë sistemuar në resorte, ndërsa të tjerë kanë përfunduar në kampe të izoluara, të kontrolluara nga ushtria.

Lajm 21 Sep 2021

Serbët e Kosovës bllokojnë rrugët ndërsa shtohet tensioni në pikat kufitare

Dy pika kalimi kufitar midis Kosovës dhe Serbisë janë bllokuar për të dytën ditë radhazi nga serbët e Kosovës që protestojnë kundër rregullave të reja që i detyrojnë ata të ndryshojnë targat e automjeteve serbe me targa të përkohshme të Kosovës kur hyjnë në vend.

Lajm 20 Sep 2021

Kosova nxjerr policinë ndërsa serbët protestojnë për çështjen e targave

Kosova nxori disa njësi speciale të policisë ndërsa serbët bllokuan rrugët pranë pikave të kalimit kufitar me Serbinë, pasi qeveria e Prishtinës vendosi rregulla të reja duke i detyruar ata të përdorin targa të përkohshme të Kosovës kur hyjnë në vend.

Lajm 9 Sep 2021

14 viktima në zjarrin që ra në spitalin COVID-19 në Tetovë

Katërmbëdhjetë persona humbën jetën dhe disa të tjerë u plagosën pas zjarrit që përfshiu një spital modular COVID-19 në Tetovë, Maqedoni e Veriut, të mërkurën në mbrëmje.

Lajm 30 Aug 2021

Liderët e Kosovës mirëpresin refugjatët e parë afganë

Presidentja, kryeministri dhe ambasadorët perëndimore përshëndetën një grup prej 111 refugjatësh afganë që mbërritën në Kosovë të dielën – i pari nga rreth 2,000 në total – të cilët do të sistemohen përkohësisht në vend për rreth një vit.

Analize 20 Aug 2021

Mirësevini në shtëpi? Testi i integrimit për të kthyerit e ISIS

Riatdhesimet e fundit të familjarëve të luftëtarëve të ISIS në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni të Veriut janë një sfidë e vështirë për të tre vendet për t’i riintegruar ata në shoqëri.

Reportazh 2 Jul 2021

Fillon festa: Rikthehen festivalet verore në Ballkan

Vendet në rajon po rikthejnë shumicën e festivaleve të tyre ndërkombëtarë të verës, pasi shumica u anuluan ose u zhvendosën në internet në vitin 2020 për shkak të pandemisë.

Lajm 14 May 2021

Luftimet Izrael-Gaza cenojnë edhe emigrantët nga Ballkani

Përshkallëzimi i fundit i konfliktit midis Izraelit dhe militantëve të Hamasit në Gaza është shoqëruar me dënime, protesta dhe shqetësime për fatin e dhjetëra mijëra njerëzve nga Ballkani që jetojnë në zonën e konfliktit.

Reportazh 7 May 2021

Për disa kosovarë të abuzuar të komunitetit LGBT, Shqipëria është streha e tyre e vetme

Mungesa e mbështetjes institucionale në Kosovë nënkupton se shpesh viktimat LGBT të abuzimit duhet të mbështeten te dashamirësia dhe kreativiteti i aktivistëve të të drejtave, ose janë të detyruar të kërkojnë strehim në Shqipërinë fqinje. Një strehë e re në Prishtinë mund ta ndryshojë të gjithë këtë.

Lajm 26 Mar 2021

BE-ja do të shqyrtojë nëse Serbia “po fshin” adresat e shqiptarëve etnikë

Raportuesit për Kosovën dhe Serbinë thanë të enjten se BE-ja do të hetojë nëse Serbia po klasifikon si “joaktive” adresat e shqiptarëve etnikë që jetojnë jashtë vendit.

Më shumë