Interviste22 Jun 2016

Gazetari satirik thotë se nuk u trembet kërcënimeve me vdekje

Gazetari satirik Zoran Kesiç thotë se videot e montuara të programit të tij - projektuar për ta paraqitur atë si anti-serb - ishin të gjitha pjesë e një fushate më të gjerë që synon dëmtimin e emrit të tij.

Autor: Sasa Dragojlo BIRN Beograd
Printo

Gazetari satirik serb Zoran Kesiç. Foto: Facebook.

Gazetari satirik serb Zoran Kesiç. Foto: Facebook.

Që kur ai u përfshi në skenën e medias në mesin e viteve 1990, me humorin e tij plot zgjuarsi dhe me detaje absurde, gazetari satirik serb Zoran Kesiç është parë si një prej moderatorëve më provokues televiziv të vendit – por asnjëherë si rrezik për regjimin.

Megjithatë, pasi lançoi projektin e tij më të fundit televiziv “24 minutave”, që i ngjan emisionit të Jon Steëart në vitin 2013, ku ai bën shaka me gafat e shumta të politikanëve, Kesiç ka fituar më shumë vëmendje.

Për shumë serbë, programi televiziv i Kesiç është një oaz i rrallë i zgjuarsisë, humorit dhe të menduarit kritik, që bie mbi qeverinë dhe partitë opozitare.

Kur shumë programe serioze “të politikës dhe shoqërisë”, kanë filluar të zhduken nga ekrani, dukej sikur “24 Minuta” kishte mbetur i vetmi kampion në artin e kritikës politike.

Shumë persona kanë pyetur veten se sa kohë do të duhej derisa programi të mbyllej.

Megjithatë, ndërsa programi i Kesiç nuk është mbyllur për të ashtuquajturat “arsye tregtare”, në javët e fundit, satiristi është përballur me sulme të rënda nga mediat pro-qeveritare.

Ato kanë filluar ta quajnë atë një tradhtar dhe një mercenar të huaj, të paguar nga Perëndimi për të rrëzuar qeverinë.

Të dielën, dikush postoi në internet një video-montazh të “24 minuta”, në të cilën thuhej se Kesiç tallte serbët e Republika Srpska, entitetit të mbizotëruar nga serbët e Bosnjës.

Videoja ka zemëruar nacionalistët serbë dhe Kesiç madje ka filluar të marrë kërcënime me vdekje në mediat sociale.

Kesiç tha për BIRN se kërcënimet janë bërë për shkak se dikush dëshiron të nxisë njerëzit kundër tij dhe emisionit që ai drejton.

“Këto janë synimet e dukshme të këqija të dikujt dhe përpjekjet tendencioze për të hedhur baltë mbi mua, të cilat madje më vënë në rrezik”, tha Kesiç. “Zoti na ruajt nëse ndonjë i çmendur apo pijanec vendos të më godasë në kokë”, shtoi ai.

Ndër kërcënimet më të shumta të dërguara atij ishin: “Ti duhesh varur”, “Nëse kalojn Drinën [kufiri lumor mes Bosnjës dhe Serbisë], nuk do të kthehesh kurrë”, “Ti duhet të ekzekutohesh pa hezitim” dhe “Do të të shuajmë si familje”.

Në videon origjinale të “24 minuta”, të transmetuar në vitin 2014, Kesiç në fakt tha: “Sot Krimea, tani Skocia, nesër Katalonia, të pasnesërmen pse jo, Republika Srpska… edhe pse ndoshta më mirë jo Republikën Srpska; e keni parë se si duket në hartë? Si duket? Përshëndetje për shikuesit tanë në Banja Luka”.

Megjithatë, në videon e ndryshuar, dikush e ka fshirë përshëndetjen për “shikuesit nga Banja Luka” dhe e ka montuar me pjesën e dytë të emisionit, në të cilën Kesiç thotë “budallenj”, e cila pasohet nga të qeshurat dhe një kërkim ndjese dhe në fund sërish “por ata janë [budallenj]”.

Kesic nuk do të thotë se kush mund të jetë prapa këtij veprimi të ligë, por tha se ishte e çuditshme që të dy videot e montuara dhe sulmet e mediave pro-qeveritare kishin ardhur gjithë javëve të fundit.

“Nuk e di veçanërisht se pse ndodhi…. Mundem vetëm të mendoj se është në interesin e dikujt që të më portretizojë mua si tradhtar, si mercenar dhe si dikush që urren serbët, që është retorika e zakonshme e të gjithë atyre që u del kundër”, tha Kesiç.

Ai shtoi se ata që po e sulmojnë nuk kanë asgjë me bazë kundër tij dhe ndaj kishin shkarkuar një video dy-vjeçare për ta montuar.

Moderatori dhe skenaristët e tij nga Njuz.net u kthyen në shënjestër dy javë më parë nga media pro-qeveritare – Pink TV dhe tabloidi Informer – ku u cilësuan si mercenarë ngaqë shprehën mbështetjen për protestat e fundit në rrugët e Serbisë.

Kesiç tha se mbështetja e tij për protestat ishte vendimi i tij personal, dhe shtoi se do të vazhdojë të mbështesë kolegët e tij të gazetarisë, sepse mendon se është gjëja e drejtë për t’u bërë.

Ai shtoi se nuk i vë faj njerëzve që po e kërcënojnë, duke pretenduar se këto janë vetëm reagime të njerëzve naivë që po manipulohen.

“Nëntë nga 10 njerëzit të cilët më kanë kërcënuar kanë ndryshuar mendim, kur u kam treguar atyre video origjinale. Pastaj ata kërkojnë falje dhe madje më thërrasin për drekë në familjen e tyre në Banja Luka [qytetin kryesor të Republika Srpska]”, tha Kesiç.

“Objekti i zemërimit tim nuk është ndaj tyre, por ndaj atyre që e kanë bërë këtë me qëllim dhe që kanë shkaktuar kërcënime të tilla,” shtoi ai.

Ndërkohë, ai tha se nuk do të hezitonte të bënte shaka me fenomenet absurde të Republika Srpska kur të jetë çasti i duhur.

“Ne do të vazhdojmë të bëjmë shaka me Republika Srpska kurdo që të na jepet mundësia, ne bëjmë shaka me Serbinë, Kroacinë, Bosnjën dhe këdo që e meriton,” përfundoi Kesiç.