Interviste3 Sep 2020

Kreu i opozitës malazeze premton se nuk do të ketë ndryshim në kursin strategjik

Pas fitores së opozitës në zgjedhjet e së dielës, Dritan Abazoviç thotë se malazezët votuan për ndryshim në vend, por jo në kursin e politikës së jashtme të vendit.

Autor: Samir Kajosevic BIRN Podgoricë
Printo

Dritan Abazoviç gjatë konventës së partisë së tij

Qeveria e ardhshme e Malit të Zi as nuk do ta nxjerrë vendin nga NATO dhe as nuk do të zhbëjë njohjen e saj të Kosovës fqinje si një shtet i pavarur, i ka thënë  BIRN një nga udhëheqësit e koalicionit të mundshëm qeverisës, duke theksuar se republika e vogël e Adriatikut nuk ka në plan të bëhet “një provincë të Serbisë ose pjesë e një Shqipërie të Madhe ”.

Dritan Abazoviç, udhëheqësi i koalicionit opozitar “E Zeza në të Bardhë”, tha se plani ishte të “rivendoste dinjitetin” në institucionet shtetërore pas tre dekadash qeverisje nga Partia Demokratike e Socialistëve, DPS.

Abazoviç, 35 vjeç, një shqiptar etnik i lindur në qytetin bregdetar malazes të Ulqinit, është në bisedime me dy blloqe të tjerë – lëvizja pro-serbe Për të Ardhmen e Malit të Zi dhe Civilja – për krijimin e një qeverie të re pasi ata fituan një kombinim të 41 nga 81 vendet e parlamentit në zgjedhjet e së dielës.

Shfaqja e fortë e bllokut Për Ardhmërinë e Malit të Zi, e cila mori 27 vende në parlament, ka nxitur spekulimet rreth një ndryshimi në kursin e politikës së jashtme më në përputhje me Serbinë dhe Rusinë.

Por në një intervistë me BIRN, Abazoviç tha se çdo frikë e tillë ishte e pabazë.

“Ne po vazhdojmë politikën e jashtme që kemi ndjekur deri më tani dhe do të përmirësojmë bashkëpunimin rajonal,” tha ai. “Qëllimi ynë është që të jemi një anëtar i BE sa më shpejt të jetë e mundur.”

“Unë shoh se disa njerëz në Mal të Zi dhe rajon kanë frikë nga shumica e re, por Mali i Zi nuk do të shkojë nën ombrellën e dikujt tjetër. Ajo nuk do të bëhet një provincë serbe ose një pjesë e një Shqipërie të madhe. Me fitoren e opozitës ne kemi rifituar sovranitetin tonë dhe tani duam të kthejmë dinjitetin në institucionet malazeze. ”

Votë për ndryshim

Zgjedhjet e së dielës duket se shënojnë fundin e tre dekadave të qeverisjes së pandërprerë nga DPS, të udhëhequr gjatë gjithë asaj kohe nga Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç. DPS fitoi 30 vende në parlament në zgjedhjet e së dielës, por parti e Gjukanoviç mund të mbështetej në vetëm 10 deputetë të tjerë nga aleatët e saj tradicionalë, që do të thotë se ra nga të qenit mazhorancë.

Abazoviç, koalicioni “E Zeza në të Bardhë” i të cilit fitoi katër vende në parlament, përjashtoi çdo bashkëpunim me DPS. Duke cituar pjesëmarrjen e lartë të së dielës prej 75.9 përqind, Abazoviç tha se malazezët kishin votuar për ndryshimin.

“Tani duhet të jemi me ata qytetarë që kërkuan ndryshim,” tha ai. “Partia qeverisëse e Gjukanoviçit mori fund dhe nuk ka asnjë bashkëpunim me ta. Ne bëmë një marrëveshje për ndryshim dhe do të përmbushim detyrimin tonë ndaj qytetarëve. ”

Me një diplomë pasuniversitare në Fakultetin e Shkencave Politike në Universitetin e Sarajevës, Abazovic ishte aktiv për vite me radhë brenda shoqërisë civile malazeze dhe në 2012 ishte një nga themeluesit e partisë opozitare Mali i Zi Pozitiv.

Dy vjet më vonë, pas një ndarjeje në parti, Abazovic u largua për të shërbyer si një deputet i pavarur përpara se të bashkohej me Aksionin e Reformës së Re, URA, të sapo-themeluar, në 2015.

Shqetësim për tensionet etnike

Njoftimi i tij se koalicioni “E Zeza në të Bardhë” – pjesë e së cilës është URA – do të hynte në qeveri me dy blloqet e tjera të opozitës tërhoqi kritika nga disa në Malin e Zi dhe rajon, që e akuzuan atë për bërjen e një pakti me nacionalistët.

Të nesërmen e zgjedhjeve, megjithatë, udhëheqësit e të tre blloqeve njoftuan se nuk do të shmangen nga rruga e pranimit në Malin e Zi në Bashkimin Evropian dhe do të përmbushin të gjitha angazhimet ndërkombëtare të ndërmarra tashmë. Ata thanë se kabineti do të përbëhej nga ekspertë.

Ndërsa ‘Për të Ardhmen e Malit të Zi’ zyrtarisht është kundër anëtarësimit të Malit të Zi në NATO, Milan Knezevic, një udhëheqës i Frontit Demokratik pro-Serb që është pjesë e bllokut, tha të martën se, ndërsa marrëdhëniet me Rusinë dhe Serbinë duhet të përmirësohen, tërheqja nga NATO ishte e pamundur.

“Unë jam i kënaqur që të gjithë udhëheqësit e opozitës po tregojnë mirëkuptim se nuk është koha për tema identiteti, pasi Mali i Zi duhet të shkojë drejt reformave dhe anëtarësimit në BE,” tha Abazovic. “Ne nuk do të tërhiqemi asnjë pëllëmbë nga interesat kombëtare të Malit të Zi dhe është mirë që të gjithë e kanë të qartë këtë”.

Blloqet u kanë kërkuar partive që përfaqësojnë pakicat kombëtare të Malit të Zi të bashkohen me ta. Partia boshnjake, e cila ka tre deputetë, e kundërshtoi thirrjen, ndërsa një nga dy koalicionet shqiptare ka treguar se do të diskutojë opsionin.

Gjatë festimeve të fitores së opozitës, policia raportoi disa incidente në të cilat boshnjakët u sulmuan verbalisht ose fizikisht, ndërsa të mërkurën sulmuesit e panjohur thyen xhamat e një dege lokale të Komunitetit Islamik, organi zyrtar që përfaqëson muslimanët e vendit.

“Mund të vijë nga njerëz të zhgënjyer nga dekadat e regjimit të pandryshuar të Gjukanoviç, i cili forcoi ndarjet politike dhe etnike në shtet,” tha Abazoviç. “Incidentet mund të vijnë gjithashtu nga elementët e futur të Gjukanoviç duke u përpjekur të ndalin ndryshimet në Malin e Zi dhe të shpëtojnë partinë e tij.”

Por qeveria e re do të formohet në kohë, tha ai. “Ne jemi duke negociuar në lidhje me anëtarët e saj, por është shumë herët për të dalë me emra të mundshëm. Sigurisht, ne gjithashtu kemi nevojë për mbështetjen e partive të pakicave dhe presim përgjigjen e tyre për propozimet tona. “